szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai jelzálogkölcsönzők felelőtlenségét és az azt fedező washingtoni lobbikultúrát teszi felelőssé a "nem elsőrendű válságért" szerdán Londonban megjelent cikkében Barack Obama amerikai szenátor, aki a Demokrata Párt elnökjelöltje akar lenni a jövő évi választáson.

Kezdetben "jó ötlet volt" olyanok lakóingatlanhoz segítése, akik korábban nem tudtak volna lakást vásárolni. Idővel azonban a hitelfolyósítók alacsony jövedelmű vásárlókat fizetőképesség-vizsgálat és önerő nélküli, csábító kezdeti kamatozású - a türelmi időszak után viszont robbanásszerűen dráguló - hitelekkel "tuszkoltak olyan lakásokba, amilyeneket azok soha nem engedhettek volna meg maguknak", írta Obama a Financial Times szerdai számában.

Szinte mindenki - hitelezők, hitelfelvevők, befektetők - abba a hitbe ringatta magát, hogy ez a tevékenység alacsony kockázattal jár, jóllehet valójában jelentősek voltak a kockázatok, írta az amerikai politikus.

Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy számos szakértő figyelmeztetett ugyan a nem elsőrendű - nagyrészt fizetőképesség-vizsgálat nélkül eladósodott - új amerikai ingatlantulajdonosok törlesztési nehézségeinek eshetőségére azóta, hogy az amerikai tartalékbankrendszer (Fed) 2004. júniusban emelni kezdte alapkamatát az addigi rekord alacsony 1 százalékról (most, tavaly június óta, 5,25 százalékos a Fed alapkamata). Azt azonban természetesen senki sem jósolhatta meg, hogy a halmozódó fizetésképtelenségek miatt mikor robban majd az egész bomba. A tovagyűrűző nemzetközi hatást a fedezetlen jelzáloghitelekkel és a rájuk alapozott származékos értékpapírokkal kialakult, világméretűvé szélesedett tőkepiaci kereskedelem okozza, e forgalom mérete azonban még a legtapasztaltabb szakértőket is meglepte.

Obama szerint mindebben Washingtonnak is megvolt a maga szerepe: a kormány nem teremtette meg azt a szabályozói-felügyeleti rendszert, amely elejét vehette volna a válságnak. Ennek is megvan az oka: az elmúlt néhány évben, mialatt a "hitelcápák" alacsony jövedelmű családokat kergettek anyagi romlásba, a tíz legnagyobb amerikai jelzálog-kölcsönző összesen több mint 185 millió dollárt költött lobbizásra Washingtonban annak érdekében, hogy mindezt büntetlenül megúszhassák. Obama szerint a lobbizás vezérelte politikával kell felhagyni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a jelenlegi helyzet ismétlődését.

A szenátor szerint a valós áldozatok azok a milliók, akik betartották a szabályokat, és egyetlen bűnük az volt, hogy olyan lakáskölcsönöket vettek fel, amelyekről a folyósítók azt mondták nekik, hogy megengedhetik maguknak. Normális esetben ezek az adósok jelzálog-refinanszírozással vagy az ingatlan eladásával elkerülhetik a visszabirtoklást. Most azonban refinanszírozni sem tudják adósságukat, mert senki nem ad nekik újabb kölcsönt - nincs ugyanis további, zálogolható vagyonuk -, sem eladni nem tudják házukat, mert az ingatlanpiac a mélybe zuhant, áll az elnökjelöltségért küzdő demokrata politikus londoni cikkében.

Obama szerint az egyik megoldási lehetőség olyan alap felállítása, amely hozzásegítené a bajba került adósokat a refinanszírozáshoz vagy lakásuk eladásához. Ezt az alapot a szenátor részben azokból a büntetésekből töltené fel, amelyeket javaslata szerint a felelőtlen vagy csaló hitelfolyósítókra rónának ki.

Barack Obama felidézte: olyan törvényjavaslatot is beterjesztett a szenátus elé, amely a jelzálog-csalókat bűnözőnek nyilvánítaná, éspedig azért, "mert azok".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Fed ismét beavatkozott: 17,25 milliárd dollár a pénzpiacra

Az amerikai Fed csütörtökön ismét likviditásjavító beavatkozásokat hajtott végre: ezúttal összesen 17,25 milliárd dollárt pumpált három külön banki művelettel a pénzpiacokra. Ez elemzők szerint az mutatja, hogy továbbra is konzervatív álláspontot foglal el a jelzálogpiaci válság kapcsán.

MTI Gazdaság

S&P: a befektetők átestek a ló másik oldalára

A befektetők már legalább két éve túlságosan elbizakodottan kezelték a kockázatokat, a mostani eseményeket azonban "az ellenkező irányban reagálják túl", áll a Standard & Poor's által a globális likviditási felfordulás eddigi fejleményeiről Londonban kiadott összesítésben.

MTI Gazdaság

A központi banki injekciók folytatódnak

A pénzpiaci likviditás megfelelő szintjének biztosítása érdekében az amerikai központi bankrendszer, a Fed újabb, ez alkalommal 9,5 milliárd dolláros injekciót adott a bankrendszernek, egynapos repo formájában - jelentette a sajtó hétfőn.

MTI Gazdaság

A Fed hirtelen diszkontrátát csökkentett

Az amerikai Fed előre be nem jelentett pénteki ülésén váratlanul fél százalékponttal 5,75 százalékosra csökkentette diszkont rátáját, azt a kamatot, amit közvetlen hiteleire a bankok felé számol fel. A Fed alapkamata továbbra is 5,25 százalék.

MTI Gazdaság

A Fed újabb 17 milliárd dollárt nyomott a pénzpiacokba

Két egymás követő pénzeladási akcióval az amerikai szövetségi bankrendszer további 17 milliárd dollárt fordított csütörtökön a pénzpiacok megsegítésére. A Fed továbbá közölte, hogy ez utóbbiakkal együtt egy hét alatt már összesen 88 milliárd dollárnyi pénzzel segítette elejét venni egy nagyobb globális pénzügyi válságnak.