szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legnagyobb magyarországi vállalatok várakozásait tükröző Ecostat TOP-100 konjunktúra index augusztusban 103,4 százalék volt, 3 százalékponttal magasabb a júliusi értéknél - közölte az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet csütörtökön.

Tavaly augusztusban a mutató 80,4 százalék volt. Az Ecostat összefoglalója szerint a nagyvállalati körben az utóbbi hónapokban javultak a konjunkturális várakozások. A bizalmi mutatókból kirajzolódó trend augusztusban megtartotta emelkedő pályáját, részben korrigálta a júliusi visszaesést. A két éves csúcspontot jelentő júniusi eredményt követően a bizalmi indexek értéke szűk sávban ingadozik, a gazdasági eredmények és a rendelések alapján nem számolnak jelentős változással a következő hónapokra.

A vállalatcsoport kedvező vélekedése jórészt a konvergencia program teljesítésében elért eredményekkel és az élénk világgazdasági környezet kínálta lehetőségekkel indokolhatók - áll a jelentésben.

A konjunktúra előrejelzéssel foglalkozó nemzetközi szervezetek és hitelminősítők egybehangzó véleménye szerint a makrogazdaság 2007. évre kitűzött céljai teljesíthetők, egyes elemek túlteljesíthetők - jegyzik meg. Hozzáteszik, hogy a gazdaság fenntartható növekedésének biztosítása a reformok folytatásán, a költségvetés kiegyensúlyozott tervezésén, annak következetes végrehajtásán múlik. A TOP-100 vállalatcsoport optimizmusát növelő külső feltételek továbbra is kedvezőek.

Az idén, az év utolsó harmadában és a jövő év első hónapjaiban a hazai nagyvállalatok élénk külpiaci keresletre számítanak, kedvező várakozásaikat legnagyobb felvevő piacaik bővülésére alapozzák. A reálszféra teljesítményének növekedését a piaci viszonyok határozzák meg, a pénzpiacok utóbbi hetekben tapasztalt feszültsége a reálfolyamatokat alig érinti.

A hazai gazdaság rövid távú lehetőségeiről a nagyvállalatok egyharmada nyilatkozott derűlátóan. Helyzetünk rosszabbodásával augusztusban a cégek 8 százaléka számolt. A javulást és a stabilitást megjelölő cégek magas aránya a nagyvállalatok bizalomerősödésére utal.

Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli a cégek 36 százaléka, változatlannak tartja 60 százalékuk. A pesszimista vállalkozások aránya másfél éven belül a legalacsonyabb, augusztusban 4 százalékra zsugorodott.

A termelésnövelés lehetőségének megítélése javult, a nagyvállalatok 64 százaléka bízik teljesítménye bővülésében a következő hat hónapban. Az optimista cégek 94 százaléka 5 százalék alatti teljesítménynövekményt feltételez.

A következő fél évben a TOP-100 kör egynegyede saját előállítású készletei növelésével, 70 százalékuk annak változatlanságával számol. A készletszint csökkentését tervező cégek aránya kedvező értékesítési lehetőségekre utal - jegyzik meg a kutatók.

A vásárolt készletek állományában stabil szintet feltételez a nagyvállalatok kétharmada, növekedést 24 százalékuk. Júliushoz viszonyítva 18 százalékról 8 százalékra csökkent a készletszintje leszorítására készülő cégek aránya, ez összhangban áll a teljesítménynövekedésre adott prognózisukkal.

A hazai nagyvállalatok a világgazdaság fejlődésében rövid távon nem várnak érdemi változást. Augusztusban a nagyvállalatok 71 százaléka stabil, 21 százalékuk javuló beszerzési feltételeket prognosztizál.

A belföldi kereslet élénkülését váró cégek köre nem változott, arányuk 24 százalék. A kereslet szűkülését feltételezők aránya viszont az előző havi 24 százalékról 8 százalékra csökkent - teszik hozzá.

Hat hónapon belül a külföldi értékesítés területén javulást feltételez a nagyvállalatok több mint fele, stabil megrendelőkörrel számol 48 százalékuk.

Rövid távon pénzügyi helyzete változását a vállalatok egyötöde javulónak, 4 százalékuk rosszabbodónak értékeli. A korábbi előrejelzésekhez képest jóval kedvezőbb jövőképet mutat, hogy stabil likviditás mellett tervezi tevékenysége folytatását a nagyvállalatok háromnegyede.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Ecostat: a stabil külpiaci feltételek segítik a közepes és kisvállalatokat

A külpiaci feltételek 2007-re várt stabilitása hozzájárul a magyar középvállalkozások exportjának bővüléséhez, a mikro- és kisvállalatok beszállítási lehetőségeik bővülnek, fejlődési lehetőségeiket segítik az uniós források, ám a keresletszűkítő intézkedések a gazdálkodó szervezetek teljes skáláját közvetlenül és hátrányosan érintik – áll az Ecostat februári felmérésében.

MTI Gazdaság

Ecostat: javuló vállalati várakozások

Az Ecostat TOP-100 konjunktúra indexe 2007 januárjában elérte a 48 százalékot, az előző hónaphoz viszonyítva két százalékponttal emelkedett - közölte a kutatóintézet.