szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A reformok sikeres végrehajtásához konszenzusra van szükség, és arra, hogy a politikai pártok, a munkavállalói és munkaadói szervezetek világosan lássák a reformok elmaradásának következményeit, illetve a végrehajtásukkal elérhető pozitív hatásokat – mondta Angel Gurría, az OECD főtitkára Budapesten.

A kétnapos magyarországi látogatása során folytatott tárgyalások alapján a főtitkár úgy látja, hogy a konszenzus megvan Magyarországon a reformok szükségességével kapcsolatban. „Most arra van szükség, hogy a politikai pártok, a munkavállalói és munkaadói szervezetek világosan fejezzék ki a reformok támogatását” – hangsúlyozta.

Szavai szerint a politikai pártoknak lehet különböző véleményük a reformok irányáról, de ha a változtatás szükségességéről teljes az egyetértés, és ezt az üzenetet világosan közvetíteni is tudják, a lakosságon túl az üzleti szféra, a külföldi befektetők és a pénzpiacok is megértik azt.

Angel Gurría szerint Magyarországnak is, a többi OECD tagországhoz hasonlóan szembe kell néznie a nyugdíjreform szükségességével is. Úgy vélte, a reform elmaradása óriási nyomást gyakorol az államháztartásra. A társadalom idősödik és csökken a népesség, ennek következtében drágulnak az egészségügyi szolgáltatások és a nyugdíjasokkal összefüggő kiadások.

A főtitkár szerint ez a probléma egyre nagyobb lesz, de ennek nem szabad „időzített bombává” válnia, ami a közeljövőben nem, de 20-25 év múlva robban. Angel Gurría leszögezte: Magyarországon sem tartható fenn ez a nyugdíjrendszer, a változásokat már most véghez kell vinni. Hozzátette: a konszenzus ehhez is szükséges, egységes cél, alapos, tényeken alapuló diagnózis szükséges. Azt viszont be kell látni, hogy nincs túl sok választási lehetőség – jegyezte meg.

Véleménye szerint a nyugdíjkorhatárt ki kell terjeszteni és bezárni azokat a kapukat, amelyek lehetővé teszik a nagyon korai nyugdíjat. Ha az emberek jó minőségű életet tudnak élni, tovább lehet őket a munkában tartani. Magyarországon sok a még aktív kereső korú, de már nem dolgozó, például a korkedvezményes nyugdíjas – mondta.

Az OECD főtitkára csütörtökön és pénteken járt a magyar fővárosban. Tárgyalásokat folytatott Sólyom László köztársasági elnökkel és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. Megbeszélést folytatott Kiss Péter kancelláriaminiszterrel, Király Júliával, a jegybank alelnökével, Göncz Kinga külügyminiszterrel, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói és a munkavállalói oldalaiban résztvevő szervezetek képviselőivel és a politikai pártok vezető személyiségeivel is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nemzetközi gazdaság

Főbb segélyezők az OECD-ben

Rekordot döntött tavaly is a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) fejlesztési támogatási bizottsága (DAC) által a fejlődő országok számára folyósított segélyek összege.

MTI Gazdaság

OECD: a gazdasági konszolidáció szükséges volt

A magyar kormány által elindított gazdasági konszolidáció szükséges volt és jó esély van arra, hogy 2010-re a GDP arányos államháztartási hiány három százalékra csökkenjen - mondta Andrew Dean, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) igazgatóhelyettese, átadva Veres János pénzügyminiszternek az OECD jelentését Magyarországról.

Vállalkozás

OECD: csúcson az adórterhelés

Az OECD országokban az átlagos, GDP arányában mért adóterhelés a 2001 és 2004 között lezajlott adómérséklési ciklus után visszatért a 2000. évi történelmi csúcshoz . Az elmúlt 40 év adóbevételeiről szóló adatok az általános vélekedéssel szemben nem mutatnak nagy eltolódást a közvetett adóktól a közvetlen adók felé - állapítja meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legutóbbi adópolitikai jelentése.

MTI Gazdaság

Az OECD országokban felpörgött a gazdaság

A legfejlettebb országokat tömörítő szervezet, az OECD - melynek Magyarország is tagja - hétfőn közölte, hogy az elmúlt év utolsó negyedére felpörgött az országcsoport gazdasági tevékenysége. Együttes GDP-jük 0,9 százalékkal nőtt az előző negyedév 0,5 százalékos növekedése után.

MTI Gazdaság

OECD: megugrott az infláció

Éves szinten együttesen 3,1 százalékosra gyorsult az infláció a legfejlettebb országokat tömörítő OECD tagországaiban májusban. A szervezet szerint a havi drágulás 0,4 százalékos volt a nevezett hónapban, elmaradva az április 0,7 százaléktól, de akkor még az éves szintű infláció 2,7 százalékot ért el.