szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium 172,2 milliárd forint hiányra számít novemberben az államháztartásban az önkormányzatok nélkül, így az első tizenegy havi deficit a GDP 5,4 százaléka lesz – mondta Tátrai Miklós, a tárca államtitkára.

Az államháztartás hiánya, a helyi önkormányzatok nélkül ez év októberében 49,8 milliárd forintot tett ki, a Pénzügyminisztérium előzőleg erre a hónapra 31,9 milliárd forint hiánnyal számolt. Az államtitkár az államháztartási prognózishoz képest a magasabb deficitet azzal indokolta, hogy a november eleji munkaszüneti napok miatt októberben több bért fizettek ki. Az államháztartás az első tíz hónapban így – önkormányzatok nélkül – 1196,9 milliárd forint hiánnyal zárt, az első tíz havi deficit a GDP 4,7 százalékát érte el.

Tátrai Miklós közölte, ha az októberi többletkifizetésektől, vagyis a mintegy 18 milliárd forintos összegű bérkifizetéstől eltekintünk, akkor az eredeti prognózis szerint alakult volna az októberi államháztartási egyenleg. Összességében ez év októberében a központi költségvetés 43,1 milliárd forintos deficittel zárt, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál 17,5 milliárd forint deficit keletkezett, az egyenleget javította az elkülönített állami pénzalapok 10,8 milliárd forintos többlete.

Az államtitkár kiemelte, hogy a pénzügyi tárca nem változtat az éves prognózisán, a pénzforgalmi hiány a GDP-hez mérten önkormányzatok nélkül 5,8 százalék, az önkormányzatokkal 6,2 százalék lesz. Az uniós normák szerint számolt államháztartási deficit pedig önkormányzatokkal együtt 6,4 százalékra várható.

A tervezett közpénzügyi törvénnyel kapcsolatban több kérdést is intéztek az újságírók az államtitkárhoz. Tátrai Miklós a kérdések kapcsán elmondta: a kormányzat a közpénzügyi törvény esetében megegyezést kíván elérni az ellenzékkel, úgy fogalmazott „ahol a célok sérelme nélkül lehet ezt megvalósítani, ott a kormány megegyezésre törekszik”. Az is elhangzott, hogy a közpénzügyi törvény kapcsán folytatódnak a tárgyalások a parlamenti pártok képviselőivel, mielőtt a tervezett új jogszabály bekerülne a parlament elé.

Arra vonatkozóan, hogy Költségvetési Hivatal, vagy Költségvetési Tanács lesz-e az az új intézmény, amely összehangolja az új jogszabály alapján a mindenkori büdzsével kapcsolatos prognózisokat, kijelentette: nem az a lényeg, hogy hivatal vagy tanács, hanem az, hogy milyen feladatot lát el az új intézmény.

Elmondta: a kormányzat azt kívánja elérni, hogy hivatásszerűen és szakszerűen ezzel foglalkozó apparátusa legyen az új intézménynek, és független legyen a mindenkori kormányzattól. Szükséges az is, hogy olyan személyekből álljon, akik más feladatot nem látnak el. Az ellenzék eddig olyan személyekre tett javaslatot, akiknek más fontos tevékenységük is van a költségvetés tervezésén, és az ezzel kapcsolatos feladatokon kívül.

Egy, a maradványokat érintő kérdésre kifejtette: a költségvetési intézmények, főhatóságok körében jelenleg a maradványok összege 414 milliárd forint, már született arra határozat, hogy a költségvetési intézményeknél 156 milliárd forinttal csökkentik év végéig ezt az összeget, így várhatóan év végére 258 milliárd forint maradvány lesz a költségvetési körben. Ez a 156 milliárd forintos összeg már szerződésekkel lekötött maradvány, a csökkentés azonban csupán "lehetőség", nem kényszer - fejtette ki az államtitkár. Egy másik kérdésre, hogy a kormány mikor foglalkozik a konvergenciaprogram eddigi állásával, elmondta: várhatóan a november 28-i ülésén dönt majd a kabinet erről, és akkor fogadja el azt a változatot, amely az addigi teljesülésről ad számot az Európai Uniónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Államháztartási hiány: tavaly dobogósok voltunk

Tavaly a GDP 1,6 százalékára csökkent az euróövezeti országok átlagos államháztartási hiánya a 2005-ös 2,5 százalékról, jelentették az EU statisztikai hivatalában hétfőn. A jelenlegi 27 EU-tagállam összesített államháztartási hiánya tavaly az össz-GDP 1,7 százalékára apadt a 2005-ös 2,4 százalékról.

MTI Gazdaság

Tavaly 9,2 százalék volt az államháztartási hiány

Az államháztartás "maastrichti" hiánya 2006-ban a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 2.163,8 milliárd forint volt, a GDP 9,2 százaléka - közölte hétfőn az Eurosatattal egyeztetett adatokat a Központi Statisztikai Hivatal. A hiány mintegy 180 milliárd forinttal kisebb a Pénzügyminisztérium őszi prognózisánál.

MTI Gazdaság

Áprilisban folytatódik az államháztartási hiány csökkenése

A kormány az idei GDP-arányos eredményszemléletű államháztartásihiány-prognózist 6,6 százalékra csökkentette a korábbi, a konvergenciaprogramban szereplő 6,8 százalékról, a tavalyi, már egyeztetett előzetes ESA'95-ös hiányt pedig 9,2 százalékra módosította a korábban közölt 10,1 százalékról – jelentette be Veres János pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Itthon

A kormány 6,6 százalékra módosította az államháztartási hiányt

A kormány az idei GDP arányos eredményszemléletű államháztartási hiányprognózist 6,6 százalékra csökkentette a korábbi 6,8 százalékról, a tavalyi előzetes egyeztetett ESA hiány a GDP 9,2 százaléka - jelentette be Veres János pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvívői tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Államháztartási hiány az első hat hónapban 1004 milliárd forint

A Pénzügyminisztérium ma teszi közzé az államháztartás júniusi részletes pénzforgalmi számait és ad prognózist a várható júliusi mérlegről. Az előzetes adatok szerint az államháztartás egyenlege, önkormányzatok nélkül, 250,7 milliárd forint hiánnyal zárt 2007 júniusában, az első hat hónap összesített deficitje 1003,7 milliárd forint, ami a GDP 4 százalékának felel meg.

MTI Gazdaság

1196,9 milliárdos államháztartási hiány

Az államháztartás első tíz havi hiánya - az önkormányzatok nélkül - 1196,9 milliárd forint volt, a GDP 4,7 százaléka - közölte a Pénzügyminisztérium szerdán. Az októberi államháztartási deficit 49,8 milliárd forintot tett ki.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: tartósan 3 százalék alatti államháztartási hiány kell

Magyarországnak GDP arányosan tartósan három százaléknál kisebb államháztartási hiányt kell produkálnia, hosszútávon pedig egyensúlyt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken a GKI Gazdaságkutató Zrt. által rendezett "Cikkek és cakkok a magyar gazdaságban" című konferencián.