szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank (EKB) "felfigyelt az euró piacán újjáéledő feszültségre", és ezért "az újfent jelentkező bizonytalanságot ellensúlyozandó, ameddig szükséges, de legalább ez év végéig, fölerősíti a több likviditás kiutalásának politikáját a fő refinanszírozási műveleteiben" - közölték az EKB-ban hétfőn.

Az intézkedés azt jelenti, hogy a hetente ismétlődő, kéthetes refinanszírozási aukciókon a bank több pénzt hirdet meg a szokásosnál a "nem elsőrendű válság" miatt a bankközi piacon megszorult, egymással szemben szűkmarkú kereskedelmi bankok számára, nehogy a napi finanszírozásuk bajba kerüljön a karácsony előtti időszakban, amikor sok a lakossági kivét.

Elemzők szerint az intézkedés, a pénzellátás növelése révén, hozzájárul az inflációs várakozások erősödéséhez. A piacon már most is 2,7 százalékosra várják az euróövezetben a novemberi tizenkét havi inflációt, az EKB hivatalos, legföljebb 2 százalékos tűrésküszöbét ugyancsak messze meghaladó, októberi 2,6 százalék után. Ez ismét kizárja, hogy az EKB kamatcsökkentéssel is segíthetné az egynapos bankközi kamatok letörését, amelyek - a dollár gyengülésén kívül - szintén hozzájárulnak az euró árfolyamának csúcsdöntéseihez, de azt is valószínűtlenné teszi, hogy a bank a kamatemelés folytatásával rontana a helyzeten.

Az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet már pénteken közvetve megerősítette, hogy a bank folytatja a kivárást, és decemberben sem változtat az irányadó kamatminimumán. Az EKB két tűz közé szorult: az egyik oldalon a "nem elsőrendű válság" enyhítést, a másikon a gyorsuló infláció elvileg szigorítást indokolna.

A frankfurti Európai Bankár Konferencián tartott előadásában Trichet bonyolultnak minősítette a jelenlegi helyzetet, amikor - mint mondta - "nincs helye semmiféle lazaságnak", mert még folytatódik a "nem elsőrendű válság" indukálta piaci kiigazítás.

Ez még további elemzést igényel, és az EKB továbbra is "nagyon közelről figyeli" a fejleményeket, mondta az elnök. A "nagyon közeli figyelés" afféle kulcsmondat: az EKB gyakorlatában ez a kifejezés a kamatszint további változatlanságára utal. Az eddigi tapasztalat szerint kamatemelést sejtet, ha a bank elnöke "erős éberség" szükségét említi, illetve kamatcsökkentést valószínűsít, ha az inflációs kockázatok "gondos figyelését" ígéri.

A bank legutóbb június elején emelte az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát, a lassan két éve tartó szigorítási ciklusban megszokott negyed százalékponttal 4,00 százalékra, hatéves csúcsra: utoljára 2001. szeptemberig volt 4 százalék fölött. A 2005. decemberben kezdett szigorítási ciklusban a júniusi a nyolcadik negyed pontos emelés volt.

A kialakult gyakorlat szerint szeptemberben, a negyedév végi hónapban, eredetileg újabb negyed pontos emelésre számított a piac, mert az EKB továbbra is - jelenleg is - kissé túlhevültnek tartja a gazdasági növekedést, főleg a továbbra is rekord közeli ütemben gyarapodó pénzellátás miatt: főleg a céghitelezésben nyoma sincs hitelszűkének, az a jelek szerint a bankközi piacra korlátozódott. Mindenesetre augusztus elején Európára is átterjedt, világméreteket öltött a "nem elsőrendű válság": a fizetési nehézségekkel küszködő, nem elsőrendű amerikai adósoknak korábban nyújtott jelzálogkölcsönökre alapozott, nemzetközi befektetési konstrukciók elbizonytalanodása okozta hitelpiaci nyugtalanság, és ez a szigorítás leállítására késztette az EKB-t. A gazdasági növekedés várt lassulása közben azonban - a bank értékelése szerint - az inflációs nyomás még egyre növekszik, ezért enyhítés sem várható az EKB-tól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Érintheti-e a hitelválság Magyarországot?

Az egész világot megrengető hitelválság nyomán meggyengült a forint a svájci frankkal szemben is; amennyiben ez a folyamat tartós marad, akkor a magyar adósoknak érdemes elgondolkodniuk azon, hogy a megnövekedett terheket hogyan tudják majd elviselni - közölte a Népszava, szalagcímben írva, hogy nem lehet hazai hitelválság. A Világgazdaságban viszont az olvasható, hogy Magyarország tűnik a legsebezhetőbbnek a régióban a hitelválság kapcsán.

MTI Gazdaság

London: 60 milliárd dollár feletti leírásra kényszerülhetnek a bankok

Londoni elemzések szerint meghaladhatja a 60 milliárd dollárt (11 ezer milliárd forintot) az az összeg, amelyet a világ legnagyobb bankjai veszteségként lesznek kénytelenek leírni elértéktelenedett jelzálog-követeléseket is tartalmazó befektetési termékportfólióikban a nem elsőrendű (subprime) amerikai jelzálogpiaci körből kiindult globális likviditási sokk miatt.

MTI Gazdaság

Simor: a piac visszatért a hitelválság előtti helyzethez

A magyar piacok a jelek szerint visszatértek a "nem elsőrendű válság" előtti állapotokhoz, a nemzetközi hitelpiaci bonyodalmak amúgy is csak korlátozottan érinthetik a gazdaságot, mondta szerdán Londonban befektetőknek és elemzőknek Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Nemzetközi gazdaság

Hulló fejek

A Merrill Lynch után a Citigroup elnöke is távozni kényszerült az amerikai jelzáloghitel-válság miatt. Az újabb krízis előszele ismét ingataggá tette a nemzetközi pénz- és árupiacokat.

MTI Gazdaság

A feltörekvő országok viszonylag jól viselik el a hitelválságot

A legtöbb feltörekvő ország viszonylag jól vészelte át a jelenlegi pénzügyi válságot. Mint azt a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) Washingtonban nyilvánosságra hozott tanulmánya megállapítja, a válság eddig nem fejtett ki lényeges hatást a legtöbb feltörekvő gazdaságra.

MTI Gazdaság

Obama a jelzálog-csalók büntetéséből alapot hozna létre

Az amerikai jelzálogkölcsönzők felelőtlenségét és az azt fedező washingtoni lobbikultúrát teszi felelőssé a "nem elsőrendű válságért" szerdán Londonban megjelent cikkében Barack Obama amerikai szenátor, aki a Demokrata Párt elnökjelöltje akar lenni a jövő évi választáson.

MTI Gazdaság

Trichet: még nem vagyunk a hitelválság végén

A pénzügyi piacok jelenlegi válsága az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint kiigazítás, amely érezhető kilengéseket okoz. Még nem vagyunk a végén - jelentette ki Jean-Claude Trichet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt.

MTI Gazdaság

Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.