szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nicolas Sarkozy francia államfő kétnapos kínai látogatása alkalmából hétfőn több, mint 20 milliárd euró értékben írt alá a két ország kereskedelmi szerződéseket Pekingben.

A kínai légitársaságok harmadik éve rendelnek nagy számban európai repülőgépeket. A francia államfő és kínai partnere 160 Airbusra (A310-esek, A320-asok és 50 A330-as) kötött 12 milliárd eurós szerződést. Jacques Chirac előző francia elnök tavaly októberben 150 A320-ast adott el Kínának és 20 A350XWB-re kötött előszerződést, azt megelőzően pedig 2005 decemberében 150 A320-ast rendelt Kína. Az Airbus ugyanakkor bejelentette, hogy a nagy távolságra repülő A350-es gyártásának egy részét Kínába helyezi. A szándéknyilatkozat értelmében a géptestek öt százalékát kínai cégek gyártják majd. A vegyes vállalatként működő összeszerelő központ 2009 első negyedétől működne.

Annak ellenére, hogy a repülőgép-eladások rekordösszeget jelentenek, az atomenergia terén között megállapodás jelent elsősorban újdonságot a két ország kapcsolatának történetében. A szektor világelső cége, a francia állami Areva atomenergia csoport megállapodást írt alá arról, hogy két reaktort szállít a dél-kínai Taisan közelében épülő atomerőműbe. A 8 milliárd eurós ügylet része az is, hogy a taisani erőmű húsz éven át az Areva kanadai uránbányájától fogja vásárolni az üzemanyagot. A két atomreaktor várhatóan 2013-ban vagy 2014-ben lép működésbe. Arról is megállapodás született, hogy előzetes tanulmányok kezdődnek meg arról, hogy 10-15 milliárd eurós értékben a két ország a felhasznált uránium újrahasznosítására üzemet épít.

A francia atomiparnak ez az eddigi legnagyobb külföldi szerződése. Ennek megvalósulásához, az Areva egy konzorciumot hoz létre kínai partnerével, a China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC)-val, amely egyben a reaktorok technológiájának tulajdonosává válik.

A francia Villamos Művek (EDF) szintén a CGNPC-val hoz létre konzorciumot egyharmad-kétharmados arányban az épülő két reaktor üzemeltetésére.

Kína energiaforrásai között még kétharmados aránya van a szénnek, ezt csökkenteni akarják azzal, hogy 2020-ig 4 százalékra növelik az atomenergia arányát az áramtermelésben, 40 gigawatt beépített kapacitással a mostani 8,6 gigawatt helyett. Júliusban az amerikai Westinghouse Electric Co. négy atomreaktor kínai szállítására kötött szerződést.

Arról is megállapodás született, hogy a francia-amerikai Alcatel-Lucent távközlési társaság 750 millió eurós értékben szállít telekommunikációs eszközöket a China Mobil és a China Unicom telefontársaságoknak, valamint a tengeri konténerszállításban világelső francia CMA-CGM 1,2 milliárd eurós értékben fektet be Hajcseng kikötőjében.

A Suez magán áram- és vízszolgáltató részesedést vállalt a 32 millió lakosú Szungkong városának vízellátását biztosító kínai állami vállalatban a használt víz kezelésével foglakozó üzem tevékenységének növelésére. A Suez emellett Peking közelében részt vesz egy több, mint kétezer négyzetméter alapterületű gazdasági és lakóövezet fejlesztési tervében.

A Sanofi Aventis gyógyszergyár influenza elleni oltások gyártására 70 millió eurós értékben épít üzemet Sencsenben.

Az Eurocopter tíz EC155 típusú helikopter szállítására írt alá megállapodást 80 millió eurós értékben. Az Alstom 43 millió euróért a sanghaji metró jelzőberendezéseit szállítja.

Az energetikai hatékonyság eléréséhez a széndioxid kibocsátás csökkentésére a Natixis cég 19 millió eurós együttműködési szerződést között Kínával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kína a világ legnagyobb exportőre

Kína augusztusban több árut és szolgáltatást adott el, mint Németország, ezzel immár a világ legnagyobb exportőre. Az Egyesült Államokban és Európában egyre erőteljesebben követelik a jüan felértékelését, ám ez gátat szabhatna a szédületes kínai export-expanziónak.

MTI Gazdaság

Újabb rekordot döntött a kínai külkereskedelem

Elsősorban az Európába irányuló export jelentős növekedése miatt ismét rekordot döntött Kína külkereskedelmi mérlegének a többlete szeptemberben, s már az első kilenc hónapban meghaladta a tavalyi egész évi többletet. Első ízben fordult elő, hogy az aktívum nagyobb volt az Európai Unióval, mint az Egyesült Államokkal szemben.

MTI Gazdaság

Már 310 ezer kínai dollármilliomos van

Kína az ötödik helyre jött fel a dollármilliomosok számát tekintve a világ országai között, csak az Egyesült Államok, Japán, Nagy-Britannia és Németország előzi meg ezen a téren - tűnik ki egy jelentésből, amelyet a Boston Consulting Group (BCG) nevű pénzügyi tanácsadó szervezet adott ki.

hvg.hu Kult

Kína: gyors fejlődés, lassított internet

Sanghaj kissé gőgös és hűvös. Pénz, üzlet, szórakozás, gyarapodás. Itt is ez a jelszó, akár Hongkongban. De talán kevésbé éles a verseny. Itt még nincsenek leosztva a kártyák, megtörténhet, hogy egy induló vállalkozáshoz bekopognak (szó szerint) az utcáról: Jó napot, volna itt egy százmilliós megrendelés... Kínai utazás; harmadik rész: a hvg.hu blogján!