szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bennfentes kereskedelem esetleges gyanújával vizsgálódik az osztrák pénz- és tőkepiaci hatóság (FMA) az OMV olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója ellen, értesült a Profil című osztrák politikai-gazdasági hetilap. A vállalat szóvivője visszautasította, hogy Wolfgang Ruttenstorfer megsértette volna a vonatkozó előírásokat.

A lap hétfőn megjelent száma szerint az ügy kapcsolatban van azzal a szeptember 25-i szándéknyilatkozattal, amelyben az osztrák cég közölte: bizonyos feltételek teljesülése esetén kész megvásárolni a magyar Mol olajipari vállalat részvényeinek többségét. A bejelentést követő napokban az OMV-részvények árfolyama 51,60 euróról 46,80 euróra zuhant.

Az FMA érdeklődését az keltette fel, hogy a szándéknyilatkozat közzététele előtt három héttel, szeptember 5-én Ruttenstorfer készpénzre váltott 42 ezer OMV-részvényt, és ebből 430 ezer eurós nyereségre tett szert, írta a Profil. A részvényeladási opcióval jogosan élt a vezérigazgató, azt ugyanis neki és harmincöt vezető munkatársának - jövedelmük részeként - 2003 májusában megszavazta a cég közgyűlése. Az eladásról ráadásul annak rendje és módja szerint értesítették az FMA-t, és szeptember 7-én az OMV honlapján is nyilvánosságra hozták.

A hetilap úgy tudja, a felügyelet ennek ellenére górcső alá kívánja venni, van-e összefüggés a részvényértékesítés és a szándéknyilatkozat között, azaz: részvényopciója gyakorlása idején Ruttenstorfer rendelkezett-e olyan, az OMV-részvények árfolyamát befolyásoló információval - tudott-e a készülő szándéknyilatkozatról? -, amely csak neki és néhány munkatársának, tehát csak kiválasztott vezetők szűk körének állt a rendelkezésére. Arra a kérdésre, hogy felmerülhet-e az ügylettel kapcsolatban a bennfentes kereskedelem gyanúja, az FMA szóvivője azt válaszolta a magazinnak: "Ez logikus következtetés".

Ruttenstorfer nem volt hajlandó kommentálni az FMA vizsgálódását, szóvivője, Thomas Huemer ellenben határozottan visszautasította a gyanúsítgatást. Leszögezte, hogy a vezérigazgató eljárásának semmi köze nem volt bennfentes kereskedéshez. Mint mondta, az FMA rutinellenőrzés keretében vizsgálódik, de egyelőre ebben az ügyben még nem lépett kapcsolatba az OMV-vel. Ha azonban megteszi, minden lehetséges módon együttműködnek vele.

A lap elismerte, hogy jelenleg valóban nincs támpont az esetleges szabálytalanság megállapítására, ám önmagában az a tény, hogy az OMV vezére, aki mindig is a tőkepiaci előírások szigorú betartása mellett kardoskodott, konfliktusba keveredhet a tőzsdehatósággal, kellemetlen utóízt hagyhat maga után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mol: hamis OMV-párhuzam a VW és az Mol között

Mesterséges és hamis az OMV által vont párhuzam a VW és a Mol között a részvényesek szavazati erejének korlátozása ügyében – mondta Somlyai Dóra, a Mol magyarországi kommunikációs igazgatója.

MTI Gazdaság

A Gazprom az egyik fő tényező az OMV-Mol vitában

Miközben az OMV és a Mol közötti huzavona első látásra az Európai Unión belüli belső piaci akadályokról szóló, ismerős történetnek tűnik, a Gazprom orosz energiaóriás színfalak mögötti szerepe szintén jelentős mértékben része a vitának – írta pénteken utcára került számában a Brüsszelben kiadott European Voice című hetilap, amely kizárólag uniós ügyekkel foglalkozik, de független az EU-szervektől.

hvg.hu Gazdaság

Ha egyesül az OMV és a Mol, elszállhat a benzinár

Az utóbbi hetekben különböző geopolitikai tényezők miatt újabb csúcsokra érkezett az olaj árfolyama – már ez is jelentősen megdobhatja a hazai üzemanyagárakat, de emellett más tényezők is szerepet játszanak. Ilyen például a finomítói margin, amely az OMV és a Mol esetleges egyesülése esetén minden bizonnyal bővülne, ez pedig könnyen az üzemanyagok 15 százalékos drágulásához vezetne. Ennek megint megnőtt az esélye a VW-törvény elbukásával.

MTI Gazdaság

Az OMV-nek ínyére van az Európai Bíróság döntése

Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern véleménye szerint a VW-törvény ügyében született EU-bírósági döntés az ő álláspontját támogatja a Mol-lal kapcsolatban felvetett szavazatijog-korlátozás kérdésében.