A Gazprom orosz gázipari cég pénteken bejelentette, hogy március 3-tól (közép-európai idő szerint 8 órától) 25 százalékkal csökkenti gázszállításait Ukrajnának, miután eredménytelenül értek véget a megbeszélések a Gazprom és a Naftogaz ukrán állami energiaipari cég között.
A Gazprom kedden fenyegette meg Ukrajnát azzal, hogy 25 százalékkal mérsékli gázszállításait, ha Ukrajna nem rendezi tavalyi gázadósságát és nem írja alá az idei évre szóló gázszerződést. A Gazprom a figyelmeztetését csütörtökön megismételte. A Gazprom szerint, miután a csütörtöki és a pénteki megbeszéléseken nem sikerült elmozdulni a holtpontról, a cég úgy döntött, hogy gazdasági érdekeit figyelembe véve hétfőtől 25 százalékkal csökkenti gázszállításait Ukrajnába.
A Gazprom szóvivője pénteken bejelentette: cége kész a tárgyalások folytatására a hétvégén is a Naftogaz képviselőivel. Szergej Kuprijanov azt mondta: "készen állunk a tárgyalásokra. Vasárnap csak leadjuk szavazatainkat - utalva ezzel a vasárnapi elnökválasztásra - és folytathatjuk a megbeszéléseket".
Magyarországon nincs miért aggódni azzal kapcsolatban, hogy a Gazprom március 3-án reggel 8 órától 25 százalékkal csökkenti ukrajnai gázszállításait - mondták pénteken este az orosz monopólium sajtószolgálatánál. A Gazprom mindig teljesítette szerződéseit, és nincs ok feltételezni, hogy ebben bármi változás következne be - hangsúlyozta az illetékes.
Moszkvai szakértők a Gazprom és Ukrajna közötti problémákkal kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy ezekkel is összefügg az Északi, illetve a Déli Áramlat gázvezetékek építése. Oroszországnak ugyanis komoly politikai gondjai származtak abból, amikor legutóbb ilyen intézkedésre kényszerült Kijevvel szemben, s ennek nyomán Ukrajnából a szükségesnél kevesebb gáz jutott tovább az európai célországokba.
A Gazprom már február elején is megfenyegette Ukrajnát a gázszállítás egy részének leállításával, ha Ukrajna nem rendezi adósságát. Magyarország szakmai illetékesei úgy nyilatkoztak akkor, hogy a tartalékok több hétre elegendőek, ha kevesebb gáz érkezne Ukrajnán keresztül.
Kutas István az E.ON Földgáz kommunikációs vezetője akkor elmondta: a Gazprom korrekt módon tájékoztatatta a társaságot a tervezett lépésről. Az E.ON tárolóiban több hétre elegendő földgáz van. Ugyanakkor a nyugati betáplálási ponton, Baumgartennél is kap földgázt az E.ON Földgáz, és a tulajdonos Rurhgas is szállíthat a magyarországi cégnek.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium akkor azt közölte, hogy Magyarország gázellátása zavartalan. A Földgázszállító Zrt. arról tájékoztatott, hogy a magyarországi termelés és a tartalékok hosszú időre biztosítják az igények kielégítését, akkor is, ha olyan korlátozások lépnének életbe Ukrajnára vonatkozóan, amelyek a Magyarországra irányuló gázszállításra is hatással lennének.
Daróczi Dávid kormányszóvivő akkor azt hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt feladatának tekinti az energiabiztonságot, ezért is keresi az alternatív beszerzési forrásokat. A Gazprom akkor is ígéretet tett arra, hogy biztosítja az Európába irányuló szállítások zavartalanságát. Az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs február elején kialakult válság során megerősítette: a Gazprom hivatalosan tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy az Ukrajnával kialakult kereskedelmi vita az Ukrajnának szánt orosz gázszállításban ugyan vezethet fennakadásához, azonban az EU-ba irányuló gázszállításban nem lesz akadály.
Az orosz-ukrán gázvita miatt már több válság is volt a két ország kapcsolatában, 2006 elején például rövid időre még az Európai Unióba Ukrajnán keresztül történő gázszállítást is leállt. A 27 EU-tagország által vásárolt orosz gáz mintegy 80 százaléka érkezik ukrajnai és 20 százaléka fehéroroszországi gázvezetéken.