szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak az idén márciusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők márciusra 6,8 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Az év első három hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 6,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Márciusban az "alapdrágulás", a maginfláció 5,3 százalékos volt éves és 0,5 százalék havi összehasonlításban. A változatlan adótartalmú árindex egy hónap alatt 0,6 százalékkal, 12 hónap alatt 6,6 százalékkal nőtt. A nyugdíjas fogyasztói árindex havi mutatója plusz 0,4 százalék, 12 havi indexe 7,3 százalék.

A fogyasztói árak 2008 februárban 6,9 voltak magasabbak, mint 2007 februárban és 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest. Tavaly márciusban a fogyasztói árak 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az idén márciusban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal, azaz átlag alatt emelkedtek. Az árucsoporton belül az étolaj ára 2,7 százalékkal drágult, ugyanakkor a burgonya 8 százalékkal olcsóbb lett.

Árcsökkenést figyeltek meg a statisztikusok a szalámi, szárazkolbász, sonka árucsoportban (2,9 százalék), a tojásnál (2,1 százalék), amit Minary Borbála, a KSH főosztályvezető-helyettese a húsvéti akciókkal magyarázott. Az idényáras élelmiszereknél 1,6 százalékos havi áremelkedést regisztrált a KSH, ezen belül a gyümölcsárak 7 százalékkal drágultak, a zöldségárak viszont nem változtak. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai egy hónap alatt 0,2 százalékkal emelkedtek.

A havi árindexek közül legnagyobb mértékben a járműüzemanyag-árak nőttek, 3,3 százalékkal, és a ruházkodási cikkek 2,8 százalékkal. A szolgáltatások áremelkedése az átlaggal megegyező, 0,6 százalékos volt, átlag alatt drágultak a fogyasztási cikkek, 0,3 százalékkal. A 12 havi élelmiszerárak 12,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül az étolaj 52,4 százalékkal, a liszt 47,8 százalékkal, a tej 20,6 százalékkal drágult. A háztartási energia ára 8,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az elektromos energiáé 9,8 százalékkal, a vezetékes gázé 9 százalékkal. A járműüzemanyagok 18,2 százalékkal drágultak egy év alatt. A szolgáltatások ára 6,1 százalékkal nőtt, ezen belül a szemétszállítás 12,4 százalékkal, a csatornadíj 10,8 százalékkal, a vizitdíj 10,1 százalékkal. A tartós fogyasztási cikke ára 12 hónap alatt nem változott. A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése áprilistól várhatóan 0,2 százalékponttal mérsékelheti az inflációt – közölte Minary Borbála, hozzátéve, hogy a két díj bevezetése ilyen mértékben emelte meg az inflációt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres: alacsonyabb növekedés, magasabb infláció

Elsősorban a világgazdasági körülmények romlása, az amerikai és az EU tagországok növekedési kilátásainak romlása, valamint a hitelpiaci zavarok miatt a GDP Magyarországon az idén várhatóan csak 2,4 százalékkal nő, szemben a novemberben prognosztizált 2,8 százalékkal, az infláció pedig 5,9 százalék lesz a korábban várt 4,8 százalék helyett – ismertette Veres János pénzügyminiszter szerdán a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

KSH: a 12 hónapos fogyasztói infláció 6,9 százalék

A fogyasztói árak az idén februárban 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők februárra 7 százalékos inflációt vártak.

MTI Gazdaság

Londonban nem okoztak meglepetést az inflációs adatok

A várakozásoknak megfelelőnek, sőt a globális inflációs környezetben viszonylag kedvezőnek ítélték londoni felzárkózó piaci elemzők a kedden ismertetett februári magyarországi inflációs adatokat, az azokból következő pénzügypolitikai pálya előrejelzésében azonban változatlanul megosztott a citybeli elemzői közösség.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Reálkereset: a fizetésemelésnél sokkal többet vitt el az infláció

A bruttó átlagkeresetek 2007-ben 8,0 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 2,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset – a fogyasztóiár-index 8,0 százalékos növekedése mellett – 4,8 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Az MNB kitart a 3 százalékos inflációs cél mellett

A Magyar Nemzeti Bank változatlanul elkötelezett a kormánnyal közösen (2009-re) kitűzött 3 százalékos inflációs cél elérése mellett - tudatta közleményben hétfőn az MNB, reagálva Bánfi Tamás, monetáris tanácstag cikkére, amely a hétfői Népszabadságban jelent meg.

MTI Gazdaság

Ecostat: júliusban 5,9 százalékos infláció várható

Idén júliusban a fogyasztói árak várhatóan 5,9 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a termelői árak pedig 4,8 százalékkal haladhatják meg a 2007. júliusi szintet – áll az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-Stratégiai Kutató Intézet Mikroszkóp című kiadványában.

MTI Gazdaság

MNB: az inflációs cél 2009-re 3 százalék

A Magyar Nemzeti Bank várakozása szerint tartható az inflációs cél elérése, amely 2009-re 3 százalék - erről Király Júlia, a jegybank alelnöke beszélt Nyíregyházán, a Magyar Közgazdasági Társaság megyei szervezetének tisztújító közgyűlésén.