szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befutott az észak-spanyolországi Barcelona kikötőjébe az első ivóvizet szállító tartályhajó, a példátlan szárazságtól sújtott katalán főváros súlyos helyzetének enyhítésére kidolgozott szükségterv részeként.

A hajó a szomszédos Tarragonából érkezett kedden, röviddel 9 óra előtt. Csütörtökön egy második hajót is várnak a franciaországi Marseille kikötővárosból. Katalónia helyi kormányzata közölte, hogy kéthavonta 10 hajórakomány édesvíz fog érkezni, a fele Marseille-ből, a másik fele pedig Tarragonából és a dél-spanyolországi Almeriából.

Katalóniában az utóbbi száz év legsúlyosabb aszálya pusztít. Az egész tartományban másfél éve alig esett az eső. A föld porzik a szárazságtól, a vetés tönkrement, a tározókban alig van víz, és több folyó medre kiszáradt. Az ötmilliós Barcelonában már elzárták a szökőkutakat, nem öntözik a parkokat, ritkábban tisztítják az utcákat, és büntetik az ívóvízpazarlást; aki feltölti a kerti medencéjét vagy lemossa az autóját, 3000 euró büntetést fizethet.

Néhány félreeső katalán faluba már lajtoskocsikkal szállítják a vizet, mert kimerült minden tartalék. A tűzoltóság arra készül, hogy a sós víz talajkárosító hatása ellenére tengervízzel küzd meg az erdőtüzekkel. A katalán állami vízügyi hivatal majdnem 80 millió euróért leszerződtetett tíz hatalmas tartályhajót, melyek a 300 kilométerre fekvő Marseille-ből, illetve a 600 kilométernyire található almeriai tengervíz-sótalanító telepről viszik Barcelonába az ivóvizet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Aszály, árvíz, ivóvíz-gond várható Magyarországon

Az ENSZ adatai szerint jelenleg egymilliárd ember nem jut biztonságos ivóvízhez - hangsúlyozta Somlyódy László Széchenyi-díjas akadémikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vízi közmű és környezetmérnöki tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.

hvg.hu Tech

A jövő háborúit a vízért folytatjuk majd?

Kritikus történelmi korszak küszöbén állunk. Az erőforrások - a kőolajtól és az ivóvíztől az uránércig és a szemes terményekig - apadnak, ezért az energiafüggő országok egymással versengve keresik majd az éhségüket csillapítani képes országok kegyeit, amíg a hiány pótlására a technika fenntarthatóbb megoldást nem kínál. Pár évtizeden belül a víz és az élelem is elsőrendű konfliktusforrás lesz, akárcsak ma az olaj. Részlet a HVG Kiadó gondozásában megjelent Jövő-dosszié című könyvből.

MTI Világ

Hétszázezer ember maradt ivóvíz nélkül Kínában

A szárazság következtében csaknem hétszázezer ember maradt ivóvíz nélkül Kína északkeleti Liaoning tartományában, ahol az év első három hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest egyötödére csökkent a lehullott csapadék mennyisége.