szerző:
EUrologus/Moravecz Kata
Tetszett a cikk?

Alig egy hét van hátra, mielőtt Románia újra megpróbál államfőt választani. Az első választást 2024 végén az orosz propaganda tette lehetetlenné. Felmerül tehát, mit tesz most Románia, hogy megakadályozza az újabb orosz beavatkozást?

Az utóbbi időben aggasztó képekkel és üzenetekkel szembesültek a romániai közösségi média felhasználói. Számos profil, köztük olyanok is, amelyek több százezer követővel rendelkeznek, egyik napról a másikra áttértek az újfajta, nyíltan oroszpárti propagandára. Ezek a profilok korábban többnyire burkoltan igyekeztek bizonytalanságot és instabilitást kelteni, most azonban nyíltan fogalmaznak: egy Putyint ábrázoló figura például azt kérdezi, nem lenne-e jó, ha ő lenne Románia elnöke. Más posztokban az áll, hogy ha Oroszország megtámadná az EU-t, akkor az ő oldalukon harcolnának. A választási kampány Romániában egyre inkább a közösségi média felületein zajlik, az oroszpárti propaganda árnyékában.

Sok ilyen, most oroszpárti propagandát publikáló fiók korábban Călin Georgescut, a korábbi elnökjelöltet támogatta, aki viszonylagos ismeretlenségből kiindulva megnyerte a 2024 novemberi elnökválasztás első fordulóját. A második fordulóra két héttel később már nem került sor, mivel az alkotmánybíróság megsemmisítette az első forduló eredményét az orosz befolyás törvénytelensége miatt. A közelgő új választáson Georgescu már nem indulhat, a közvélemény-kutatások viszont egy másik, Ukrajna támogatását bíráló, szélsőjobboldali jelölt, George Simion győzelmét jósolják. Az viszont nyitott kérdés, hogy a második fordulóban ki lesz a kihívója, és hogyan győzhet az esélyesnek tartott jelölt.

A magyar vagy a román állampolgárságukról mondjanak le? Feladja a Fidesz a leckét az erdélyi magyaroknak

Aggasztja az erdélyi magyarokat, hogyan reagál majd a román állam a kettős állampolgárok magyarországi kiutasításának lehetőségét megteremtő fideszes ötletre. A viszonosság visszaüthet.

A kamillától Putyinig

De hogyan is lépnek fel most az orosz közvélemény-befolyásoló kampányok ellen a román közösségi médiában, és mit tesznek más, Oroszországhoz közeli országok?

Romániában először is az őszi kampányok eredetének feltárására helyezték a hangsúlyt. Egy Adnow nevű céget azonosítottak, amely éveken át gyűjtött követőket teljesen politikamentes témákkal, különösen a kamilla és más természetes szerek egészségügyi előnyeiről szóló tartalmakkal. Amikor aztán hirtelen átváltottak Georgescut támogató üzenetekre, olyan felhasználókat szólítottak meg, akik eredetileg más okokból bíztak bennük.

A válaszintézkedések, a súlyos eszközökön, mint például az alkotmánybíróság döntésén kívül nem könnyűek. Romániában nincs külön törvény az online propaganda ellen, és annak bevezetése politikai vita tárgya. Egy olyan törvénytervezet elfogadása, amelyik kifejezetten a választási manipulációk elleni védelmet célozta, meghiúsult. Ez akár a propagandának minősített posztok elérésének blokkolását is előírhatta volna. Ehelyett a kormány a meglévő választási manipuláció elleni törvények szigorú betartását szorgalmazza. Létezik ugyan egy platform, az Inforadar, amelyet a védelmi minisztérium működtet, és amely a felhasználókat figyelmezteti a propagandára, de ez is csak az illegális posztokra tudja felhívni a figyelmet.

Keményebb fellépés a Baltikumban

Nem sokban különbözik a helyzet azokban az államokban sem, amelyeket általánosságban a legsikeresebbeknek tartanak az orosz online propaganda elleni harcban: Észtországban és Litvániában. Itt is főként a közösségi hálózatok propagandatartalmának megfigyelése és az érintett platformok értesítése bizonyult hatékonynak, igaz, a hasonló törekvések itt jóval intenzívebbek mint más államokban. Észtországban egy speciális rendőri egység, Litvániában pedig a hadsereg egyik egysége végzi ezt a munkát.

Ha be is jelentik a problémás tartalmakat, ez nem mindig vezet a propaganda gyors törléséhez. Egyes posztok ugyanis megfelelnek a közösségi média platformok belső szabályzatának, így elérhetőek maradhatnak. Mindkét országban kiemelt figyelmet fordítanak az orosz állami műsorszolgáltatók blokkolására is, különösen mivel jelentős orosz ajkú kisebbség él mindkét helyen. A belső propaganda ellen is keményen lépnek fel: Észtországból például nemrég kiutasítottak egy férfit, akit oroszpárti propaganda terjesztésével vádoltak. Litvániában a médiumok akár éves forgalmuk három százalékát is elveszíthetik büntetésként.

Bizonytalan helyzet Lengyelországban

Lengyelországban, ahol szintén közeleg az elnökválasztás, kevésbé egyértelmű a helyzet. Nincs külön állami szerv, amely folyamatosan felügyelné vagy ellenezné az internetes propagandát. A választási kampány idején ugyanakkor elindítottak egy ideiglenes programot: a bezpiecznewybory.pl (“biztonságos választások”) oldalon jelenthetők a dezinformációs kampányok. Emellett a nagy közösségi platformok posztjait is ellenőrzik.

Vannak más országok is, amelyeket sebezhetőnek tartanak, de ahol eddig kevés történt. Ilyen például Bulgária, ahol bár évek óta folyik a vita, mégsem sikerült külön programot létrehozni, főként a politikai instabilitás miatt. A különböző kormányok rendre leállították elődeik kezdeményezéseit, az ellenzék által benyújtott parlamenti indítványok pedig eredménytelenek maradtak.

És Ausztria?

Ausztriában is megfigyelhető az álhírek számának jelentős növekedése, amelyeket főként speciális híroldalakon, többnyire a jobboldali médiavilágból terjesztenek. Több hivatalos szerv is tájékoztat a dezinformációs kampányokról, a szövetségi kancellária is működtet ilyen célú weboldalt. Emellett tényellenőrző szolgáltatásokat is alkalmaznak.

Schmidt Mária: Az ukránok mészároltak Bucsában

A fideszes történész hosszú dolgozatban fejtette meg a világot.

És mi a helyzet Magyarországon?

Az orosz propaganda szakértői vélemények szerint a magyar közösségi médiában is különösen aktív, főként Ukrajnával kapcsolatban. Nálunk azonban a kormány nemhogy nem védekezik, de kifejezetten lehetővé tesz az orosz propagandatartalmak megjelenését a magyar médiapiacon. A belügyminisztériumnak nem volt kifogása a Russia Today magyar megjelenése ellen, véleményük szerint ez a sajtószabadság része. Az orosz propagandát pedig a Russia Today nélkül sem kellett az internet eldugott sarkaiban keresni az érdeklődőknek. Volt orosz álhír a Magyar Nemzet publicisztikájában a hirado.hu a megbízhatatlan orosz hadistatisztikákban erősködik  a Mi Hazánk politikusa, Dúró Dóra pedig még nemzetközi fogyasztásra szánt orosz propagandatartalomban is volt meghívott vendég

Persze kérdés, kell-e Magyarországon egyáltalán orosz propaganda, amikor itt van nekünk a kormány új véleménynyilvánító szavazása, amihez még Ukrajna-ellenes propagandát is mellékelnek.  

A publikáció a PULSE projekt európai újságírói együttműködés keretein belül készült. Szerzők: Manuel Escher, Claudia Pirvoiu | HotNews, Daniel Vaarik | Levila, Ieva Kniukštienė | Delfi, Michał Kokot | Gazeta Wyborcza, Radoslav Aleksandrov | Mediapool, Mila Corlateanu | 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!