szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Japán saját fejlesztésű railgunt telepített egy kiképzőhajóra, hogy tesztelje, mit tud a fegyver legújabb iterációja.

Újfajta fegyverrel szerelte fel Japán a haditengerészete kiképzőhajóját, a JS Asukát. A railgun legújabb változata állapota jóval teljesebb, mint a korábbi prototípusok voltak, ami komoly előrelépést jelent az ország számára az újgenerációs fegyverek készítésében és jövőbeni alkalmazásában – számolt be róla az Interesting Engineering.

A railgunok lényege, hogy a hagyományos fegyverekkel ellentétben nem kémiai, hanem elektromágneses hatásra lövik ki a muníciót. Az amerikai hadsereg több hasonló fegyvert fejlesztett már ki, a technológiát pedig egy ideje Japán is próbálgatja. Olyannyira, hogy 2023 végén világelső pusztító fegyvert szereltek egy hadihajóra, ami remekül működik.

Az ország hivatalosan 2016-ban kezdte el a railgunok fejlesztését, az első tesztelésekre pedig 2022-ben került sor. Kezdetben két tartós technikai kihívással kellett szembenézniük a mérnököknek: a lövedék stabilitásával hiperszonikus sebességnél, valamint csökkenteni kellett a szerkezet kopását is.

A railgunok elektromos és mágneses mezőket használnak a lövedékek felgyorsítására, ami hatalmas terhelést jelent az alkatrészek számára. Ezek a problémák az amerikai projektek leállítását jelentették, Kína viszont azt közölte, hogy jól áll a technológiával.

Az Asuka fedélzetére szerelt fegyver nyolc tonnát nyom, a csöve pedig 6 méter hosszú. Az elemzések azt mutatják, hogy képes 40 mm-es acéllövedékeket kilőni magából, amelyek súlya 320 gramm körül mozog. A 2018-ban végzett tesztek során a rendszer körülbelül 2230 méter/másodperc (ez a hangsebesség 6,5-szerese) torkolati sebességet ért el, és a tervek szerint a töltési energiát 5 megajoule-ról (MJ) 20 MJ-ra növelnék a mérnökök. Ha ez sikerül, azzal a legerősebb ilyen fegyver lenne a világon.

A japán hadimérnökök már régóta fontolgatják, hogy a railgunokat nagy hatótávolságú elfogórendszerekkel integrálják. Ha ez sikerül, azzal jelentősen megerősödne az ország többrétegű légvédelme, ugyanis hatékonyabban tudnának fellépni a drónrajokkal és a hiperszonikus szerkezetekkel szemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!