szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bajban van a hazai gyógynövénypiac az erős forint és a gyűjtőket sújtó új rendeletek miatt – írta kedden az Új Dunántúli Napló.

Schmidt József, az ország egyik legnagyobb gyógynövény-feldolgozóüzemét működtető baksai cég ügyvezetője azt mondta: a felvásárolókat és az exportőröket hátrányosan érinti az erős forint, a gyűjtők kedvét pedig valamelyest visszafogta, hogy be kellett jelentkezniük az őstermelői körbe.

Az igazgató szerint a hátrányos helyzetű dél-baranyai Ormánságban gyógynövénygyűjtésből élők számára további problémát jelent a kötelező elektronikus bevallás, melyet az alacsony iskolai végzettségű emberek nem tudnak elkészíteni, így inkább felhagynak munkájukkal, és segélyért állnak sorba. A jelenlegi helyzetet jól illusztrálja, hogy amíg például fosztott, szárított csalánlevélből harminc tonnára lenne igény, jó, ha itthon hat-hét tonnához hozzá lehet jutni, mert nincs, aki összeszedje.

A Dél-Dunántúlon tavaly európai uniós támogatással mintegy száz gyógynövény-, és bionövénygyűjtőt, termelőt, felvásárlót képeztek ki annak érdekében, hogy emelkedjen az ágazatban dolgozók száma – olvasható a baranyai napilapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Klimax: milyen gyógynövények segíthetnek?

A nyugati orvoslásban a menopauza szindrómának nevezett tünetcsoportot rendszerint hormonpótlással kezelik, ami számos mellékhatással is járhat. A hagyományos kínai orvoslás ezzel szemben a természetes gyógymódokat – a gyógynövények és az akupunktúra használatát – helyezi előtérbe.

MTI Plázs

Eltűnhetnek a gyógynövények

"Attól fogva, hogy híre megy valamelyik himalájai növény gyógyító erejének, három-négy év sem kell ahhoz, hogy végleg el is tűnjön a Földről" - figyelmeztet Jacques Fleurentin francia etnofarmakológus, aki a gyógyszerészetet az élővilág védelmével kapcsolja össze.