szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyugati orvoslásban a menopauza szindrómának nevezett tünetcsoportot rendszerint hormonpótlással kezelik, ami számos mellékhatással is járhat. A hagyományos kínai orvoslás ezzel szemben a természetes gyógymódokat – a gyógynövények és az akupunktúra használatát – helyezi előtérbe.

A férfiakat és nőket egyaránt érintő klimax-szindróma természetes orvoslási módjára hívta fel a figyelmet Chen Zhen, a Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesületének főtitkára. A menopauza előtti és utáni időszak a nők többségénél átlagosan 44-55 éves korban zajlik le. A havivérzés megszűnése számos kellemetlen tünettel járhat, például hőhullám, szédülés, fülzúgás, ingerlékenység, álmatlanság, szívdobogásérzés, kedvetlenség, alsó végtagok duzzanata, a menstruáció kimaradása, rendszertelenné válása. E tünetek enyhítésére a 40-es évektől a nők hormontartalmú tablettákat kezdtek szedni, amelyek valóban képesek a változó korba lépett nők életminőségének javítására, de a pozitív hatások eltúlzása túlságosan széleskörű alkalmazáshoz és az ilyen típusú gyógyszerek válogatás nélküli felírásához vezetett.

Az Egyesült Államokban végzett klinikai kísérlet szerint a női hormontartalmú gyógyszerek hosszútávú szedése növelheti egyes szív- és érrendszeri betegségek, illetve az emlőproblémák kialakulásának kockázatát. Továbbá, mivel a szteroid tartalmú hormongyógyszereket a máj választja ki, e szerv hosszú távú terhelése kedvezőtlenül befolyásolhatja a máj glikogén-szintézisét és -raktározását.

Szintén tudományos kutatások mutattak rá arra a tényre, hogy bizonyos növények olyan biológiailag aktív anyagot tartalmaznak, amelynek kémiai szerkezete megegyezik a női hormonokéval. Ez a kémiai anyag megtalálható bizonyos babfélékben, gabonafélékben, zöldség- és gyümölcsfélékben (szójabab, búza, fekete szójabab, napraforgómag, körte, vöröshagyma stb). Mind közül talán a szójabab a legismertebb, amely a női hormonhoz hasonló természetes anyagot, isoflavonoidot tartalmaz, ami alternatívát jelenthet a hiányzó hormonmennyiség pótlására.

A tünetek alapján kiválasztható a hatásában legmegfelelőbb táplálék, így javítható a közérzet, késleltethető az öregedés és megelőzhetők a betegségek. Például túl gyakori menzesz vagy erős vérzés esetén vérszegénység léphet fel, ám olyan vastartalmú és fehérjedús ételekkel táplálhatjuk a vért, mint például a shitake gomba, a fafülgomba, a sertésmáj, az angyalgyökér, a babfélék és a magas C-vitamin tartalmú jujuba, lícium vagy galagonya.

A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a női klimaxhoz hasonló folyamat a férfiak életében is lejátszódik: a herék funkciócsökkenése az öregedés velejárója. A tünetek gyógyszeres kezelése, a férfihormonok pótlása – ugyanúgy, mint a nők esetében – különböző negatív mellékhatásokkal járhat, például prosztataproblémák alakulhatnak ki. Azonban cink, magnézium és szelén megfelelő mennyiségű bevitelével, gyógynövény-kivonatok, omega-3 zsírsavak, valamint tökmagolaj kombinációjával természetes módon kezelhetők a férfi klimax okozta panaszok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Férfiklimax

Leggyakrabban merevedési zavarként jelentkezik az a hormonváltozás, melyet – csakúgy, mint a női megfelelőjét – klimaxnak nevezünk.