szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Műemlék templomok rekonstrukciója, sétány kialakítása, egy télen is használható termálfürdő létrehozása szerepel abban a kiemelt uniós projektben, amelynek támogatási szerződését szerdán írták alá Nyírbátorban a városi ünnepségen.

A Hit és Egészség – Máriapócs és Nyírbátor összefogása a vallási turizmus fejlesztéséért címet viselő projekt 2,4 milliárd forint uniós támogatással, mintegy 3,5 milliárd forint összköltséggel valósul meg. Összekapcsolják a kiemelkedő színvonalú vallási turisztikai látnivalókat a gyógyturizmus nyújtotta szolgáltatásokkal.

Balla Jánosné polgármester köszöntője után Veres János pénzügyminiszter, a térség egyéni országgyűlési képviselője mondott ünnepi beszédet, melyben kiemelte, hogy a történelmi egyházak mennyire jól együtt tudtak működni egymással és partnereikkel a turisztikai projekt kidolgozása során.

A fejlesztésről külön szólt Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.     A tárcavezető elmondta, hogy a kormány az uniós pályázatokon túl olyan projektek kidolgozását is kérte, amelyek egy térség életét határozzák meg. „Hosszú előkészítés után, komoly szakmai munkával született meg ez a projekt. A hazai gyakorlatban páratlan, hogy öt különféle szervezet fogott össze ennek érdekében” – emelte ki Bajnai Gordon. A támogatási szerződés emléklapját az egyházak képviselői és az önkormányzatok képviselői írták alá.

A projekt hat főbb elemből áll: restaurálják a máriapócsi bazilikát, amely a hazai görög katolikusok legfőbb búcsújáró helye. A kegytemplomban előbb régészeti feltárást folytatnak, majd megújítják a belső berendezéseket az ikonosztázzal együtt, és padlófűtést alakítanak ki.

Nyírbátorban a Báthoriak az 1400-as évek végén, az 1500-as évek elején olyan késő gótikus templomokat építtettek, amelyeket nemzetközi szinten is jegyeznek. Szükséges felújításuk, restaurálásuk elengedhetetlen feladat. A református templom melletti, az ország legnagyobb fából készült harangtornyában a lépcsők mellé egy liftet építenek, hogy a turisták is megismerjék az Európában egyedülálló ácsolt fedélszéket a hozzákapcsolódó fényjátékkal. A római katolikus minorita templomnál kiemelt figyelmet fordítanak a barokk faloltárok felújítására.

A nyírbátori gyógyfürdő és tanuszoda a legnagyobb összegű része a projektnek. Ennél csak 50 százalékos uniós támogatás vehető igénybe. Megépítenek egy új 25 méteres változtatható vízmélységű, fedett úszómedencével rendelkező épületet, ahol helyet kap a szauna, só- és gőzkamra. A gyógyfürdő elkészülte után egész évben fogja várni szolgáltatásaival a vendégeket.

A közelmúltban régi fényében helyreállított Báthori várkastélyban mutatják be a több erdélyi fejedelmet, valamint lengyel királyt adó család történetét, legendáit. A műemlékeket egy 450 méter hosszúságú várostörténeti sétány fogja összekötni.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megvalósuló beruházások hatására azt várják, hogy a turisztikai vonzerő, a sokszínű kulturális kínálat növelni fogja a hátrányos helyzetű kistérségbe látogatók és az általuk eltöltött vendégéjszakák számát. Az uniós támogatást élvező projekt megvalósításához Nyírbátor önkormányzata a 800 millió forintos saját erőhöz kötvényt bocsátott ki, a történelmi egyházak a templomok rekonstrukciójának költségéből 10 százalékot vállaltak – közölte Máté Antal projektvezető. A Hit és Egészség Projektet várhatóan 2010 decemberében fejezik be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!