szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alkotmányellenesnek találta a szlovák alkotmánybíróság szerdán a vagyon eredetének igazolására kötelező törvényt.

A testület két parlamenti csoport beadványa alapján közel három éven át vizsgálta a 2005-ben jóváhagyott, s még ugyanazon év októberében felfüggesztett hatályú jogszabállyal kapcsolatos aggályok indokoltságát, amíg kihirdette, hogy a vagyon eredetének igazolására senki sem kötelezhető Szlovákiában. A vagyon eredetének igazolását az annak idején még ellenzéki pozícióban levő jelenlegi kormányerő, a Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) indítványa nyomán fogadta el a pozsonyi törvényhozás.

Fico, a képzett jogász a törvény elfogadásával elérte, hogy a minimálbér ezerszeresénél - akkor 8 millió koronánál - nagyobb vagyon eredetigazolás híján elkobozható legyen. A törvény hatályának felfüggesztése miatt a gyakorlati alkalmazásra nem volt példa. Ha a törvény hatályát mégsem függesztették volna fel, Szlovákiában minden bizonnyal sosem látott feljelentés-áradat kezdődött volna. A most alkotmányellenesnek minősített jogszabály úgy rendelkezett, hogy nem a feljelentő és nem a nyomozóhatóság lett volna köteles bizonyítani a vagyon törvénytelen eredetét, hanem a tulajdonosnak kellett volna hitelt érdemlően bizonyítania a tisztes eredetet, ami emberek sokaságának "törvényes zaklatását" is maga után vonhatta volna.

A már akkor "szociális demagógiával" vádolt Fico a törvénnyel igencsak keresztbe tett volna az azóta koalíciós partnerévé avanzsált Vladimír Meciarnak, aki a törvény hatályban maradása esetén köteles lett volna bizonyítani a Villa Elektra néven ismert, 41 millió koronás értéket képviselő ingatlanegyüttesének makulátlan eredetét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!