szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Milyen érdekek irányítják az Európai Uniót akkor, amikor saját tagállamai almatermelőinek érdekeivel szemben az importőrök érdekeit veszi figyelembe? - tette fel a kérdést Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) európai parlamenti képviselő, az Európai Bizottsághoz intézett beadványában.

A témáról kiadott közleményében leszögezte: a magyar gazdák megélhetése, egy hagyományos termelési kultúra megőrzése a tét.

Beadványában emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok saját gazdái védelmére 51,74 százalékos dömpingellenes vámmal korlátozza a kínai almasűrítmény bejutását.

Becsey azt is kérdezte: "megengedhetőnek tartja-e a bizottság, hogy az unióba importált alacsony savtartalmú (például kínai) almasűrítményt szintetikus savval (citromsavval) javíthatják fel az európai feldolgozók a korábban bevált magas természetes savtartalmú lengyel, magyar, osztrák, olasz, román, spanyol és portugál almával szemben?"

Erre, az európai termelői érdekeket sértő gyakorlatra éppen a Tanács, vagyis az EU-beli kormányok közös döntését meghozó uniós alapintézmény egyik irányelve ad lehetőséget, mutatott rá a képviselő.

Szerinte "nemcsak a jelenlegi hazai almapiaci feszültség miatt fontos, hogy a termelők önköltségen fölüli árat szabhassanak. Azért is halaszthatatlan intézkedni most, hogy a jövő évi termést a forráshiány ne veszélyeztesse."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tiltakoznak a megállapított almaár ellen a kisebb feldolgozók

Tiltakoznak a megállapodásban rögzített 9 eurócentes ár miatt a magyar tulajdonban lévő iparialma-feldolgozó üzemek, mert szerintük az ellehetetlenülésüket okozza a kikötött összeg – közölte három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei cég nevében Filep László, a mátészalkai ESZAT Kft. igazgatója.

MTI Gazdaság

Véget ért az almacsata

Aláírta az ipari alma felvásárlási áráról és az állami támogatásról szóló megállapodást Gráf József agrárminiszter Jakab Istvánnal, a Magosz elnökével és Budai Gyulával, a szövetség igazgatójával csütörtökön a minisztérium épületében, ezzel egy időre hivatalosan is véget ért az almacsata.