szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tiltakoznak a megállapodásban rögzített 9 eurócentes ár miatt a magyar tulajdonban lévő iparialma-feldolgozó üzemek, mert szerintük az ellehetetlenülésüket okozza a kikötött összeg – közölte három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei cég nevében Filep László, a mátészalkai ESZAT Kft. igazgatója.

A kft vezetője a mátészalkai, a nagykállói és a vajai almafeldolgozó üzem közös véleményét tartalmazó írásos nyilatkozatban azt állította: az osztrák tulajdonban lévő "Agranával kötött földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszteri alku a magyar tulajdonban lévő sűrítménygyártó gazdasági társaságok kapacitásának likvidálását jelenti".

A három cég kinyilvánította, hogy "az ármegállapodást a piaci viszonyokba történő durva beavatkozásnak" tarják, álláspontjuk szerint "az sérti a versenyhivatali törvényt is, és az egyoldalú, a magyar cégek vesztét okozó diktátumot nem fogadják el".

Filep László, kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a világpiacon 9 eurócentes ipari almafelvásárlási ár alapján nem lehet értékesíteni almasűrítményt, a tényleges ár ugyanis 6 eurócent.

A cégvezető szerint a magyar tulajdonban lévő feldolgozócégek külön tárgyalási lehetőséget kértek az agrártárcától az ügyben, de azt a keddi budapesti egyeztetésen nem biztosították a számukra. Hozzátette: a tárgyalásra egyébként részletesen kidolgozott javaslatot vittek, amely állítása szerint "biztosította volna az ágazat szereplőinek a lehető legjobb megoldást".

A részletekről Filep László elmondta, hogy felajánlották, a legyártott sűrítményt vásárolja fel a magyar állam a világpiaci ár alapján történt számítások alapján, s próbálja értékesíteni, vagy két éven belül, a kamatokkal növelten  visszavásárolják a gyártók a terméket.

Az igazgató szerint a 9 eurócentes megállapodás a külföldi cég részéről feltehetően a piacszerzést szolgálja, hogy, ha a magyar tulajdonú cégek ellehetetlenülnek, egyedüli ipari almafeldolgozó maradhasson.

Magyarországon két nagyvállalkozás, az Agrana a feldolgozói kapacitás 50-55 százalékát, a Rauch pedig – amely kedd este ugyancsak nem fogadta el a kikötött árat – a 15-20 százalékát birtokolja. A fennmaradó 25-30 százaléknyi kapacitás 5 magyar tulajdonú cégé, közülük legtöbbel, 8-10 százalékkal a mátészalkai ESZAT Kft. bír.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Véget ért az almacsata

Aláírta az ipari alma felvásárlási áráról és az állami támogatásról szóló megállapodást Gráf József agrárminiszter Jakab Istvánnal, a Magosz elnökével és Budai Gyulával, a szövetség igazgatójával csütörtökön a minisztérium épületében, ezzel egy időre hivatalosan is véget ért az almacsata.

MTI Gazdaság

Almacsata: kétmilliárdos támogatást kértek

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés mezőgazdasági bizottsága kétmilliárd forint azonnali támogatást kért az almaügy megoldásához a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől - erről Seszták Oszkár, a térségi helyhatóság elnöke (Fidesz) tájékoztatta a hétfőtől demonstráló gazdálkodók képviselőit Nyíregyházán, amikor átvette tőlük petíciójukat.