szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem négyezer, egy- és ötliteres üvegbe készre csomagolt vágott savanyúságot – káposztát és uborkát – foglaltak le a hatóságok szerdán Öttömösön, egy illegális feldolgozó üzemben; a termékekből nagy valószínűséggel a fogyasztókhoz is került – jelentette be Szigeti Sándor, Csongrád megyei főállatorvos.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság megyei igazgatója szerint a lakossági bejelentés alapján talált nagy mennyiségű termék értékének meghatározása még tart, ennek alapján állapítják majd meg ugyanis a bírságot.

Az ellenőrök a szegedi Arany Delikát Plusz Kft. öttömösi telepén különböző adalékanyagokat is találtak, illetve mintegy húsz ládában friss alapanyagot, közük káposztát, répát és uborkát. A termékeket előkészítették a munkások, és éppen dolgoztak volna, ha nem kapnak információt a hatóságok érkezéséről. Ekkor ugyanis lezárták a telephelyet, és megpróbáltak elmenekülni.

A frissen vásárolt nyersanyag mellett az ellenőrök felfedezték, hogy az elkövetők megbontottak négy darab, még 2006-ban zárolt ötezer literes tartályt, és azok tartalmából is kevertek a most csomagolt termékekbe – mondta Szigeti Sándor, hozzátéve: a zárt tartályokból származó készletek szavatossági ideje már a készítők szerint is lejárt.

A szakember szerint nagy valószínűséggel kereskedelmi forgalomba is került a savanyúságból, ezért a szolgálat munkatársai ellenőrzik a cég kapcsolatrendszerét Csongrád megyében. Emellett értesítették a többi megyét is, hogy ha kft. által forgalmazott terméket találnak a kollégák, azonnal intézkedni tudjanak, sőt megpróbálják a lakosságot is figyelmeztetni, hogy a cég által címkézett savanyúságból ne vegyenek.

A telepnek egyébként göngyölegtárolásra volt engedélye, savanyúság előállítására azonban nem. Ezt az engedélyt az önkormányzat adta vissza addig, míg a 2006-os eljárást követő bírósági szakasz véget nem ér. Akkor zárolták a már említett nagy mennyiségű terméket is, aminek akkor elrendelték megsemmisítését, de annak végrehajtásával meg kellett várni az ítéletet.

A jogszabály keretein belül kiszabható legnagyobb bírságra számíthat a cég, miután az ellenőröknek nagyfokú veszélyeztetés miatt hivatalból feljelentést kell tenniük az ügyészségen és a rendőrségen is – tette hozzá a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!