szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank (EKB) igazgató tanácsának tagja szerint jóllehet Európára is hat az amerikai pénzügyi válság, de a bank nem látja szükségét egy az amerikaihoz hasonló pénzügyi mentőprogram megalkotásának, mert az európai pénzügyi rendszer alapjában véve egészséges.

Ewald Nowotny, aki az osztrák jegybank kormányzója is, kedden Bécsben úgy vélte, hogy Európa a szükséges gyors lépéseket megtette, így nem érzékelhetők az itteni pénzügyi rendszerre leselkedő alapvető kockázatok. A rendszer szempontjából fontos európai bank összeomlását az EKB nem engedi meg – emelte ki. "Ami aggasztó, hogy olyan fejleményeket láthatunk (a pénzügyi rendszerben), amelyekre a II. világháború óta nem volt példa" – mondta Nowotny. A legnagyobb bizonytalanságot most az amerikai bankmentő csomagnak a washingtoni képviselőház általi elutasítása kelti - húzta alá.

Rómában Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter kedden, miután az olasz pénzügyi vezetés képviselőivel találkozott, úgy értékelte, hogy a pénzügyi piacok jelenlegi válságának korlátozott hatása lesz Olaszországra. Közölte, hogy vizsgálataik megerősítették: a pénzügyi válság következményeit az olasz bank- és biztosítói szektor kezelni képes, ezek likviditási helyzete megfelelő.

Varsóban Jacek Rostowski pénzügyminiszter kijelentette: a mostani pénzügyi felforduláson az ország – hála erőteljes gazdasági növekedésének és kiegyensúlyozott gazdaságának – túl tudja tenni magát, a lengyel gazdaság különösen jól áll ellent a pénzügyi válság hatásainak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a lengyel bankok nem üzleteltek az amerikai bankok számára problémákat okozó értékpapírokkal.

Nincsenek jelei a globális pénzügyi zavar kihatásainak Szlovákiában – jelentette ki kedden Ivan Sramko, a szlovák jegybank kormányzója. Nem volt szó a bank igazgató tanácsának ülésén az alapkamat változtatásáról, viszont megállapítást nyert, hogy az infláció és a gazdaság kibocsátása az előrejelzéseknek megfelelően alakul, s egyelőre a bérek azok, melyek a kívánatosnál jobban nőnek.
 
Németországban viszont mind nagyobb az aggodalom a nemzetközi pénzpiaci válság – már megkezdődött – begyűrűzése miatt, amelyet Angela Merkel német kancellár azon nyilatkozata is jelez, melyben az amerikai képviselőház által elutasított pénzügyi mentőcsomag elfogadását sürgette. A német kormány kezdetben még nem támogatta az amerikai mentőcsomagot, s hangoztatta, hogy hasonló lépésre az országban nincs szükség. Kedden azonban a kancellár már a washingtoni csomag elfogadását sürgette, előző nap pedig maga is segélycsomagot határozott el egy súlyos likviditási gondokkal küszködő müncheni ingatlanfinaszírozó cég, a Hypo Real Estate (HRE) támogatására.

Sajtóértekezletén a Angela Merkel azt hangoztatta, hogy nézete szerint az amerikai mentőcsomag mielőbbi elfogadására van szükség. Úgy vélte: a csomagnak "hihetetlenül nagy jelentősége" van a bizalom helyreállítása érdekében mind a gazdaság szereplői, mind az emberek számára. A kancellár ugyanakkor védelmébe vette azt az intézkedést, amelynek keretében a német állam és magánbankok együttesen 35 milliárd eurós hitelsegélyt fogadtak el a Hypo Real Estate támogatására. Értesülések szerint Peer Steinbrück pénzügyminiszter a legközelebbi jövőben tájékoztatja a parlamenti pártokat a német segélycsomagról, amelyben a kormány részesedése több mint 25 milliárdot tesz ki.

Ulrich Wilhelm kormányszóvivő szerint a likviditási segéllyel a pénzügyi válság kiterjedését kívánják megakadályozni. A kormányzat garanciavállalására szükség volt annak érdekében is, hogy a magánbankok közreműködését biztosítsák. A hitelsegélyből remény szerint a müncheni cég rövid-, és közép távú fizetési kötelezettségeinek teljesítését sikerül biztosítani. A HRE az elmúlt időszakban jelentős pénzösszegeket fektetett be amerikai jelzálog-ügyletekbe, s a válság kialakulása nyomán maga is súlyos helyzetbe került. Egyes értesülések szerint a tekintélyes ingatlanfinanszírozó konszernt már az összeomlás veszélye fenyegette.

Németországban ugyanakkor mind nagyobb az aggodalom, hogy a Hypo Real Estate számára nyújtott garancia erősen veszélyeztetheti a költségvetési célkitűzéseket és ezáltal újabb terheket róhat az adófizetőkre. A pénzügyi válság hatásaként a kormány már amúgy is arra készül, hogy jelentősen mérsékelje a jövő évi gazdasági növekedési előirányzatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Hagyni kéne, hogy csődbe menjenek az amerikai bankok…

Az amerikai képviselőház elutasította a pénzügyi szektor megsegítésére eltervezett 700 milliárd dolláros mentőakciót, amivel nagy csalódást okozott a világ tőzsdéin. Vannak azonban olyan érvek is, amelyek – bármi legyen is a javaslat későbbi sorsa – a döntés helyességét támasztják alá. Kerül, amibe kerül.

MTI Gazdaság

Államosítják a Fortis bank egy részét a Benelux-kormányok

Részleges államosítással segítenek a Benelux-államok az amerikai hitelpiaci válság tovagyűrűző hatása miatt – első európaiként – bajba került belga-holland bankon, a Fortison: a három ország összesen 11,2 milliárd euróval támogatja a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező pénz- és biztosító intézetet.

MTI Gazdaság

Elemzők az amerikai döntést sürgetik, mert "depresszió" lesz

Most már sürgős lenne a megállapodás az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén heteken belül globális recesszió fenyeget, áll londoni befektetési elemzők pénteki helyzetértékelésében.

MTI Gazdaság

Londonnak sem jósolnak fényes közeljövőt az elemzők

A meredek, 2 százalékot meghaladó nyitási veszteség után, a délelőtti kereskedés végén már enyhe pluszban járt az Európában irányadó Londoni Értéktőzsde (LSE) fő árfolyammutatója, miután a piacon az a várakozás alakult ki, hogy a héten mégiscsak sikerül valamilyen banki portfoliótisztítási programot elfogadtatni az amerikai képviselőházzal. Londonban továbbra is tartják magukat azok az előrejelzések, hogy akár koordinált, soron kívüli kamatcsökkentéseket is végrehajthatnak a vezető ipari gazdaságok jegybankjai.

MTI Gazdaság

A brit Bradford & Bingley hitelportfolióját állami kezelésbe veszik

A brit pénzügyminisztérium közleményben jelentette be hétfőn, hogy részben állami tulajdonba veszik a Bradford & Bingley jelzáloghitelező bankot, egy részét pedig a spanyol Santander banknak adják el. A gyors állami mentőakció ellenére a piac hétfőn kedvezőtlenül reagált az újabb bankbukásra.

MTI Gazdaság

EKB: a bankmentés kevesebbe kerül, mint a bankok összeomlása

Védelmébe vette az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezetője, hogy közpénzeket vetnek be a nyugati kormányok a pénzügyi válság által érintett bankok megmentésére. Az ilyen mentőakciók "kevesebbe kerülnek, mintha hagynák a bankokat összeomlani"- közölte Marko Kranjec, az EKB kormányzótanácsának tagja.

MTI Gazdaság

A német államnak segítenie kellett a HRE ingatlanfinanszírozó cégen

A nemzetközi pénzügyi válság hullámai egyre inkább elérik Németországot. Egy hétfői hír szerint ugyanis a német állam és több magánbank 35 milliárd eurós hitelsegély-csomaggal támogatja a súlyos likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) nevű nagy német ingatlanos tőzsdei céget.