Az EKB-nak nincs szüksége mentőcsomag készítésére

Az Európai Központi Bank (EKB) igazgató tanácsának tagja szerint jóllehet Európára is hat az amerikai pénzügyi válság, de a bank nem látja szükségét egy az amerikaihoz hasonló pénzügyi mentőprogram megalkotásának, mert az európai pénzügyi rendszer alapjában véve egészséges.

  • MTI MTI
Az EKB-nak nincs szüksége mentőcsomag készítésére

Ewald Nowotny, aki az osztrák jegybank kormányzója is, kedden Bécsben úgy vélte, hogy Európa a szükséges gyors lépéseket megtette, így nem érzékelhetők az itteni pénzügyi rendszerre leselkedő alapvető kockázatok. A rendszer szempontjából fontos európai bank összeomlását az EKB nem engedi meg – emelte ki. "Ami aggasztó, hogy olyan fejleményeket láthatunk (a pénzügyi rendszerben), amelyekre a II. világháború óta nem volt példa" – mondta Nowotny. A legnagyobb bizonytalanságot most az amerikai bankmentő csomagnak a washingtoni képviselőház általi elutasítása kelti - húzta alá.

Rómában Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter kedden, miután az olasz pénzügyi vezetés képviselőivel találkozott, úgy értékelte, hogy a pénzügyi piacok jelenlegi válságának korlátozott hatása lesz Olaszországra. Közölte, hogy vizsgálataik megerősítették: a pénzügyi válság következményeit az olasz bank- és biztosítói szektor kezelni képes, ezek likviditási helyzete megfelelő.

Varsóban Jacek Rostowski pénzügyminiszter kijelentette: a mostani pénzügyi felforduláson az ország – hála erőteljes gazdasági növekedésének és kiegyensúlyozott gazdaságának – túl tudja tenni magát, a lengyel gazdaság különösen jól áll ellent a pénzügyi válság hatásainak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a lengyel bankok nem üzleteltek az amerikai bankok számára problémákat okozó értékpapírokkal.

Nincsenek jelei a globális pénzügyi zavar kihatásainak Szlovákiában – jelentette ki kedden Ivan Sramko, a szlovák jegybank kormányzója. Nem volt szó a bank igazgató tanácsának ülésén az alapkamat változtatásáról, viszont megállapítást nyert, hogy az infláció és a gazdaság kibocsátása az előrejelzéseknek megfelelően alakul, s egyelőre a bérek azok, melyek a kívánatosnál jobban nőnek.
 
Németországban viszont mind nagyobb az aggodalom a nemzetközi pénzpiaci válság – már megkezdődött – begyűrűzése miatt, amelyet Angela Merkel német kancellár azon nyilatkozata is jelez, melyben az amerikai képviselőház által elutasított pénzügyi mentőcsomag elfogadását sürgette. A német kormány kezdetben még nem támogatta az amerikai mentőcsomagot, s hangoztatta, hogy hasonló lépésre az országban nincs szükség. Kedden azonban a kancellár már a washingtoni csomag elfogadását sürgette, előző nap pedig maga is segélycsomagot határozott el egy súlyos likviditási gondokkal küszködő müncheni ingatlanfinaszírozó cég, a Hypo Real Estate (HRE) támogatására.

Sajtóértekezletén a Angela Merkel azt hangoztatta, hogy nézete szerint az amerikai mentőcsomag mielőbbi elfogadására van szükség. Úgy vélte: a csomagnak "hihetetlenül nagy jelentősége" van a bizalom helyreállítása érdekében mind a gazdaság szereplői, mind az emberek számára. A kancellár ugyanakkor védelmébe vette azt az intézkedést, amelynek keretében a német állam és magánbankok együttesen 35 milliárd eurós hitelsegélyt fogadtak el a Hypo Real Estate támogatására. Értesülések szerint Peer Steinbrück pénzügyminiszter a legközelebbi jövőben tájékoztatja a parlamenti pártokat a német segélycsomagról, amelyben a kormány részesedése több mint 25 milliárdot tesz ki.

Ulrich Wilhelm kormányszóvivő szerint a likviditási segéllyel a pénzügyi válság kiterjedését kívánják megakadályozni. A kormányzat garanciavállalására szükség volt annak érdekében is, hogy a magánbankok közreműködését biztosítsák. A hitelsegélyből remény szerint a müncheni cég rövid-, és közép távú fizetési kötelezettségeinek teljesítését sikerül biztosítani. A HRE az elmúlt időszakban jelentős pénzösszegeket fektetett be amerikai jelzálog-ügyletekbe, s a válság kialakulása nyomán maga is súlyos helyzetbe került. Egyes értesülések szerint a tekintélyes ingatlanfinanszírozó konszernt már az összeomlás veszélye fenyegette.

Németországban ugyanakkor mind nagyobb az aggodalom, hogy a Hypo Real Estate számára nyújtott garancia erősen veszélyeztetheti a költségvetési célkitűzéseket és ezáltal újabb terheket róhat az adófizetőkre. A pénzügyi válság hatásaként a kormány már amúgy is arra készül, hogy jelentősen mérsékelje a jövő évi gazdasági növekedési előirányzatot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek