szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A makro-, így a legutóbbi külkereskedelmi adatok alapján nincsenek jó kilátásai a magyar gazdaságnak, különösen azért, mert augusztusban mind a kivitel, mind a behozatal csökkent a bázishoz képest – vélik gazdasági elemzők.

Barta György, a CIB Bank makrogazdasági elemzője kifejtette: bár az augusztusi 103,7 millió eurós deficit kisebb lett a piac által várt 275 millió eurónál, semmi jóra nem számíthat a magyar gazdaság. A főbb exportpiacokon ugyanis romlanak a gazdasági kilátások, az eurózóna például recesszió-közeli állapotban van. Az elemző szerint az exportpiacok gyengélkedése miatt nem valószínű, hogy az év végén pozitív mérleggel zár a külkereskedelem, ám ha ez mégis így lenne, jövőre akkor sem jók a kilátások. Más makroadatok ugyanis, így például az ipari termelési adatok kedvezőtlenek, s ez negatívan hat a külkereskedelemre és a bruttó hazai termék (GDP) alakulására is.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy az augusztusi hiány kisebb lett a vártnál. A júliusi, 365,1 millió eurós, kiugróan magas hiány egy egyszeri importtétel miatt következett be, azért, mert az E.ON feltöltötte a magyarországi gáztárolókat. Mivel ilyen egyszeri energiával kapcsolatos tételek már nem várhatók az év hátralévő idejében, az import is kisebb lesz a júliusihoz képest más hónapokban. Ugyanakkor nem kedvez a magyar gazdaságnak, hogy az exportpiacokon csökken a kereslet, amit mutat az is, hogy az utóbbi napokban több autógyártó is bejelentette a termelés leállítását, ami kihat a magyarországi gyárak, így a motorgyárak működésére is. A következő hónapokban nemcsak az export fékeződik le, hanem részben az olajárak csökkenése miatt import is, ami így együtt szintén nem tesz jót a gazdaságnak. Különösen azért nem, mert az import visszaesésének hátterében az is meghúzódik, hogy a lakossági fogyasztás nem igazán élénkül, s a beruházási piac sem növekszik.

Az elemző szerint elképzelhető, hogy az év végén 200-250 millió euró többlettel zár a mérleg, ami talán tartható lesz jövőre is, ám a magyar gazdasági kilátások – az általános világgazdasági helyzet miatt – továbbra sem lesznek jók. A gazdasági szereplők kilátásait jól mutatja, hogy szerdán az OTP jelezte, a bankok nem tudnak a vállalatoknak elegendő forrást nyújtani.

Urbán László, az OTP vezérigazgató-helyettese szerdán egészen pontosan azt mondta: „túlélési módban van a kelet-európai bankrendszer abban az értelemben, hogy a bankok nem tudják megfelelően finanszírozni a vállalatokat”. Mivel a bankok közötti hitelezés beszűkült, a pénzintézetek sem adnak annyi hitelt adni a cégeknek, mint amennyit a hitelkockázati megfontolások indokolnák, vagy saját korábbi gyakorlatuk alapján tennék, de ez Nyugat-Európában és Amerikában sincs másképp.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elemzők agresszív euróövezeti, majd magyar kamatvágást várnak

Már rövid távon agresszív euróövezeti kamatcsökkentési ciklus kezdetét jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint ezt – jóllehet a kockázatvállalási hajlam ingatagsága miatt jó eséllyel csak késleltetve – Magyarországon és a térségi gazdaságokban is jelentős pénzügypolitikai enyhítés követi.

MTI Gazdaság

Londonnak sem jósolnak fényes közeljövőt az elemzők

A meredek, 2 százalékot meghaladó nyitási veszteség után, a délelőtti kereskedés végén már enyhe pluszban járt az Európában irányadó Londoni Értéktőzsde (LSE) fő árfolyammutatója, miután a piacon az a várakozás alakult ki, hogy a héten mégiscsak sikerül valamilyen banki portfoliótisztítási programot elfogadtatni az amerikai képviselőházzal. Londonban továbbra is tartják magukat azok az előrejelzések, hogy akár koordinált, soron kívüli kamatcsökkentéseket is végrehajthatnak a vezető ipari gazdaságok jegybankjai.

MTI Gazdaság

Elemzők az amerikai döntést sürgetik, mert "depresszió" lesz

Most már sürgős lenne a megállapodás az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén heteken belül globális recesszió fenyeget, áll londoni befektetési elemzők pénteki helyzetértékelésében.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők kedvező inflációs adatokat várnak

Kedvező magyarországi inflációs számokat várnak augusztusról pénteken közzétett első előrejelzéseikben a londoni City térségi elemzői. A megfogalmazások között szerepel az infláció "összeomlásszerű" lassulása is, és a szakértők nem zárják ki az idei MNB-kamatcsökkentést.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: hétfőn még nem mozdul az MNB

Hétfőn még kivár az MNB, de már közel van a pénzügypolitikai enyhítés kezdete; az első kamatcsökkentés jó eséllyel még az idén, de legkésőbb 2009 elején megtörténik, jósolják londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank Monetáris Tanácsának hétfői ülése előtt.

MTI Gazdaság

Elemzők szerint a 2009-es költségvetés reális

A kormány által elfogadott jövő évi költségvetés reális, a GDP arányosan 3,2 százalékos eredmény szemléletű államháztartási hiány elérhető - állították az MTI által szerdán megkérdezett elemzők, megjegyezve, hogy a kormány 3 százalékos növekedési prognózisa optimista, lefelé mutató kockázatot tartalmaz.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: javuló magyar inflációs kilátások

A javuló magyarországi inflációs kilátások miatt most már hamarosan módja lesz az MNB-nek a pénzügypolitikai enyhítésre, feltéve, hogy a forint nem gyengül jelentősebben, jósolták pénteken megjelent előrejelzéseikben londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban a politikai bizonytalanság egyelőre óvatossá teheti a jegybank döntéshozóit.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: Európában a legrosszabb még most jön

Súlyos recesszióban van a világszintű feldolgozóipar, sőt nagy valószínűséggel már a világgazdaság jelentős része is, és az ipari termelés visszaesése "drámai ütemben gyorsul" az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális ipari beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint. Londoni hitelminősítői elemzők azt jósolják, hogy az európai vállalati szektor számára még csak most következik a válság legnehezebb időszaka.