szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A réz 1,5 százalékkal olcsóbbodott csütörtökön a londoni fémtőzsdén (LME) a dollár gyengülése ellenére, a romló kínai növekedési kilátások miatt. Eközben a hosszabb távú várakozásokat tükröző határidős rézárfolyamok Sanghajban stagnáltak.

A kínai gazdaság növekedésével kapcsolatos aggodalmakat növelte, hogy a kínai infláció hetedik hónapja folyamatosan csökken, és - amint csütörtökön Pekingben közölték - novemberben már csak 2,4 százalékos volt a tizenkét havi drágulás az októberi 4 százalék után. A novemberi 22 hónapja a legkisebb infláció volt Kínában.

Elemzők szerint a "kínai hatás" miatt csekély az esélye annak, hogy a következő három-hat hónapban a fémek árai megbízható növekedésnek induljanak.

Egy londoni üzletkötő ezzel szemben arra számít, hogy az árszínvonal, különösen az élelmiszerárak csökkenése fellendítheti a belső keresletet Kínában, és ennek köszönhetően a kínai újév, január 26-a után elképzelhető a fémárak emelkedése.

Előző nap, szerdán közölték a kínai vámhivatalban, hogy a rézimport novemberben 6,1 százalékkal csökkent októberhez képest.

A Reuters által megkérdezett közgazdászok szerint a kínai gazdaság jövőre 8 százalékkal növekedhet. Az előző negyedévben a növekedési várakozások még 9 százalék körül mozogtak.

A réz ára legutóbb júliusban ért el rekordot, napközben tonnánként 8940 dollárt az LME-n. A réz előzőleg áprilisban döntött rekordot, 8880 dolláron, előtte márciusban 8820 dolláron. A korábbi rekordja, 2006. május 11-én, 8800 dollár volt, mai áron közel 9300 dollár. A legutóbbi mélypontja 2001. novemberben volt, 1400 dolláron. A múlt héten elért, 2991 dolláros ára a legalacsonyabb volt 2005. május óta.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tíz lépés a kínai gazdaság élénkítésére

A kínai kormány tíz pontban határozta meg a hazai fogyasztás élénkítéséhez szükséges lépéseket. Az intézkedések pénzügyi alapja a hét végén bejelentett, két évre közel 600 milliárd dolláros költségkeret, a gazdaságpolitika szintjén pedig az aktív költségvetési és a mérsékelten enyhítő pénzügypolitika, amelyet a kínai kormány követni óhajt.

MTI Gazdaság

Uniós dömpingvám acélipari termékekre, Kína méltatlankodik

A kínai Csiahszing (Jiaxing) város acélipari vállalatait tömörítő szövetség hétfőn nyilatkozatban méltatlankodott amiatt, hogy az Európai Bizottság e hónap elején kilátásba helyezte a Kínából származó, acélból készült rögzítő anyagok - csavarok, szegecsek, alátétek - akár 87 százalékos dömpingvámjának bevezetését.

MTI Gazdaság

Kína aggódik az USA válságkezelése miatt

Peking az amerikai gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.

MTI Gazdaság

Nem lesz nagy hatása a kínai gazdaságélénkítő programnak

Korlátozott hatása lehet csak a kínai kormány által bejelentett hatalmas, több évre szóló gazdaságélénkítő programnak, és jövőre a kínai gazdaság jelentős lassulására kell számítani, áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott elemzésében. Más londoni elemzők szerint azonban Kína két éven belül így is a világ második legnagyobb gazdasága lesz a többi erőcentrum recessziója miatt.

MTI Gazdaság

A gazdasági válság hatására csökkent a kínai energiafelhasználás

A gazdasági válság hatására a kínai energiafogyasztás októberben 269,85 milliárd kilowattórára csökkent, és ez 3,7 százalékos visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Ilyen irányú változásra 1999 óta nem volt példa – jelentette be a China Electricity Council (CEC).