szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb javaslatokat terjesztett elő hétfőn az adócsalás visszaszorítására az Európai Bizottság adópolitikai felelőse, Kovács László; ezek alapján megszűnhet az a kiskapu, amely a banktitok kihasználásával tette lehetővé a fizetés elkerülését.

Ezentúl az adóhatóságok információkhoz juthatnának a más EU-tagországban adóköteles jövedelemre szert tevő uniós lakosokról olyan esetekben is, amelyekben eddig a tájékoztatást a banktitokra hivatkozva megtagadhatták. A területén bejelentett lakhellyel rendelkező adófizetőkről információt kérő országnak ugyanis a változás életbe lépésétől kezdve nem tagadható meg az adatok kiadása. Ha a kezdeményezést az uniós szervek elfogadják, a banktitok nem jelenthet védelmet az adócsalóknak, emelte ki Kovács László.

A másik javaslat szerint a tagállamok az eddiginél jóval könnyebben hajthatnak majd be adót egy másik tagországon keresztül. Mivel jelenleg az ilyen követeléseknek összesen csak mintegy 5 százalékát sikerül behajtani, a magyar biztos szerint e téren lényeges növekedésre lehet számítani.

A javaslatokat még az EU-tagországok pénzügyminisztereinek tanácsa is megvitatja. Kovács László a magyar sajtónak nyilatkozva bizakodón ítélte meg a jóváhagyás esélyeit, jóllehet a döntésnek egyhangúnak kell lennie.

Mint mondta, várakozásai szerint legfeljebb az a három ország - Ausztria, Belgium és Luxemburg - támaszthat akadályt, amely a megtakarítások adóztatásában is a többiekétől eltérő utat választott. A megtakarításoknál leggyakrabban alkalmazott szabály szerint a más országban állandó lakhellyel rendelkező betéteseknek kifizetett jövedelemről értesítést kell küldeni az adott ország adóhatóságának. Az említett három tagállamban alkalmazott másik lehetőség szerint - amely a banktitok alkalmazására nagyobb lehetőséget ad - a betétet kezelő országok forrásadót tartanak vissza a külföldi betétesektől, és valamennyi más nemzetiségű betétes adójának 75 százalékát összesítve küldik meg az adóhatóságnak. 2011-ben mindazonáltal a forrásadó kötelezően 35 százalékra emelkedik, így az ezzel a lehetőséggel élők száma minden bizonnyal csökkenni fog - vélte Kovács László.

A most bejelentett javaslatok jóváhagyási esélyeit a biztos jónak ítélte meg, arra a megfontolásra alapozva, hogy a jelenlegi súlyos pénzügyi és gazdasági válság a kormányokat arra ösztönzi, hogy maradéktalanul biztosítsák saját jogos adóbevételüket. Emellett a liechtensteini bankbotrány is felhívta a figyelmet arra, hogy amíg állampolgárok milliói tisztességesen adóznak, a legnagyobb jövedelműek közül néhányan kikerülik az adószabályokat - tette hozzá.

A mostani javaslatok csak az uniós országokra vonatkoznak. Ám Brüsszel később hivatkozni tud rájuk más országokkal folytatandó tárgyalásain is, mutatott rá Kovács László.

Egy kérdés kapcsán a biztos úgy ítélte meg, a javaslatok lépést jelenthetnek a banktitok rendszerének visszaszorításában.

Az adócsalás elleni fellépés fontosságát mutatja, hogy becslések szerint a csalások a hazai össztermék mintegy 2-2,5 százalékára, EU-szinten 200-250 milliárd euróra tehetők.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

650 millió forintos adócsalás egy könyvelőirodánál

Egy 650 millió forintos adócsalási ügyet göngyölített fel a Vám-és Pénzügyőrség Észak-alföldi Regionális Nyomozó Hivatala, a hatóság 19 gyanúsítottal szemben élt vádemelési javaslattal, egy ember előzetesben letartóztatásban van.

MTI Gazdaság

Európai parlamenti stratégia az adócsalás ellen

Az adócsalás elleni küzdelem fokozására irányuló koordinált uniós stratégiával foglalkozik Sharon Bowles brit liberális európai parlamenti (EP-) képviselő jelentése, amelyet hétfő este vitat meg Brüsszelben az EP plenáris ülése.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kovács: uniós adócsalás elleni központot hoznak létre

Európai uniós központot hoznak létre az adócsalás elleni fellépés összehangolására – jelentette be Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos az EU-tagországok pénzügyminisztereinek keddi luxembourgi találkozóját követően.