szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit kormány korlátozni kívánja az ingatlanérték száz százalékára kiterjedő, vagy azt meghaladó összegű lakossági jelzálogkölcsönök folyósítását - erre tett egyenes utalást vasárnap megjelent cikkében Gordon Brown miniszterelnök.

A The Observerben, a legnagyobb vasárnapi baloldali brit lapban Brown azt írta: a kormány felkérte a brit pénzügyi szolgáltatási felügyeletet (FSA) annak megvizsgálására, hogy miként lehet a jövőben ellenőrzés alá vonni a lakóingatlan piaci értékét meghaladó jelzáloghitelek kiáramlását.

A brit jelzálogkölcsönzők tanácsának (CML) épp a hétvégén megjelent éves összesítése szerint a jelzáloghátralékok miatt visszabirtokolt lakóingatlanok száma máris meredeken növekszik.

A kimutatás szerint 2008 egészében 54 százalékkal 40 ezerre - 1996 óta a legmagasabbra - emelkedett a jelzálogtörlesztések elmaradása miatt visszabirtokolt otthonok száma az előző évben mért 25 900-ról.

A tavalyi éves szám a vártnál valamivel kisebb volt, de a CML előrejelzése szerint a jelzáloghátralék miatt tulajdonosuktól visszavett lakóingatlanok száma az idén el fogja érni a 75 ezret.

A brit ingatlanpiaci árak az elmúlt években még hatalmas ütemben - éves összevetésekben rendre 20 százalékot meghaladó mértékben - emelkedtek. Ebben a környezetben a bankok könnyű kézzel folyósították a nagy összegű jelzálogkölcsönöket, amelyek értéke sokszor elérte az ingatlan pillanatnyi piaci árának 125 százalékát. A hitelintézetek abban bíztak, hogy az árak további emelkedésével a jelzáloggal terhelt ingatlan értéke gyorsan túlnő a kölcsön összegén.

A hitelpiaci likviditás súlyos szűkülésével és a brit gazdaság ezt követő hirtelen megtorpanásával, majd recesszióba fordulásával azonban kipukkadt az ingatlanár-buborék, és a lakásárak meredek zuhanásba kezdtek.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legújabb előrejelzése szerint az átlagos brit lakóingatlan-árak a 2007-es csúcsról 32 százalékkal zuhannak, mire 2010-ben elérik a mélypontot, akkor, ha a kormány hitelezés-élénkítő célú bankmentő lépései hatékonyak lesznek. Ha nem, arra az esetre a CEBR elemzői 40 százalékos lakásárzuhanást jósolnak, és azt, hogy az átlagos ingatlanárak 2013-ban érik el ismét a 2003-as szintet.

A Standard & Poor's hitelminősítő nemrégiben kiadott előrejelzésében azt jósolta, hogy az ingatlanárak esése miatt 2010-re kétmillió brit lakástulajdonos kerülhet a "negative equity" állapotába. A kifejezés azt jelenti, hogy az adott lakóingatlan értéke - amely egyben a jelzálogkölcsön fedezete - a várt növekedés helyett mélyen az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken. Így az ingatlanhitel fedezetének jelentős része eltűnik, és a hitelező bank kinnlevőségének teljes behajthatósága bizonytalanná válik, még akkor is, ha a bank az esetleg nem fizetővé váló adóstól visszabirtokolja az ingatlant. Ebben a helyzetben a hitelező bank pótlólagos fedezetet követelhet a jelzálogadóstól.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb mélységi rekordot döntött a font, Brown nem akar eurót

Megdöntötte alig egy nappal korábban beállított mélységi árfolyamrekordját a csütörtöki londoni kereskedésben a font sterling a euróval szemben a brit gazdaságból érkező mind súlyosabb recessziós hírek hatására. A brit kormányfő ugyanakkor közölte: Nagy-Britannia nem adja fel a fontot, és nem lép be az euróövezetbe.

MTI Gazdaság

Brown: pénzügyi protekcionizmus fenyegeti Kelet-Európát

Pénzügyi protekcionizmus fenyegeti Kelet-Európát a nyugati bankok visszavonulása miatt, mondta hétfőn a brit kormányfő, aki szerint teljesen át kell alakítani a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és a többi nemzetközi pénzügyi szervezetet, mert nem alkalmasak a jelenlegi helyzet kezelésére.

MTI Gazdaság

FT: Brown és Sarkozy „új Bretton Woods” tervein dolgozik

„Új Bretton Woods-ról”, vagyis a háború után kialakult globális pénzügyi intézményrendszer áttervezéséről szeretne megállapodást elérni a jövő hét végi washingtoni G20-csúcson Gordon Brown brit kormányfő és Nicolas Sarkozy francia elnök, jóllehet kettejük között is még markáns véleménykülönbségek vannak abban, hogy pontosan milyen tanulságokat kell levonni a jelenlegi pénzügyi válságból, írta a hétfői Financial Times.