Befektetési tanácsok február végére

A mögöttünk álló napok újabb tőzsdei lejtmenetet hoztak világszerte, amihez régiónk jelentősen hozzájárult. Közben egyre gyakrabban jelennek meg olyan hírek, miszerint a kelet-európai régió nagy bajban van és komoly pénzügyi védőhálóra lenne szükség a megmentésére. Ez a helyzet nemcsak az EU egészére, de a globalizálódott piacon minden egyes részpiac teljesítményére is hatással van. Mire figyeljünk a héten?

  • hvg.hu hvg.hu
Befektetési tanácsok február végére

Sajnos ezúttal a „megszokott menetrend” helyett régiónk helyzete is jelentősen hozzájárult a negatív globális trendhez. Az utóbbi időszakban ugyanis egyre több elemző és befektetési szakember hívja fel a figyelmet arra, hogy a kelet-európai régió csődközeli helyzetben van. Az okok között első helyen a régiós bankszektor helyzetét említik: a bankok likviditási helyzete – a hitelezés erőteljes visszafogása ellenére – minden korábbinál rosszabb képet mutat. Ebben a helyzetben sorra jelennek meg hírek különböző tervekről, elképzelésekről a régiós bankszektor megmentésére, de érdemi lépések nem történtek.

Pletykák terjedtek el arról is, hogy a régiós jegybankok összehangolt kamatemeléssel védekeznek a devizáik gyengülése ellen, illetve, hogy az Európai Unió is egy nagyszabású terven dolgozik Kelet-Európa megsegítésére. A piac nem hajlandó megvárni, amíg az egyes tervek, elképzelések valóra válnak, hanem inkább azt árazza, hogy az egyes országok, illetve az egyes vállalatok csődhelyzetbe kerülnek. Ennek eredménye, hogy a régiós eszközöket – válogatás nélkül ladják el a piacon.

Ez a piaci helyzet immár a globális trendeket is befolyásolja, mivel az Európai Unió egyes tagországainak csődközeli helyzete az EU egészére is erősen negatívan hat. Ez pedig a globalizálódott piacon  minden egyes részpiac teljesítményében megmutatkozik.

Devizapiac

Az EUR/USD piacán is érződött a hatás; az EU belső problémái miatt ismét a dollár irányába mozog a biztonságot kereső tőke.



A trend egyértelmű, a volatilitás pedig szinte monoton módon emelkedik. Ma egyedül a korábbi lokális minimumot látjuk támasznak - az 1,24-es szint körül, ellenállás pedig a korábban is többször ellenállásként viselkedő 1,30-as szint lehet. A jelzett szintek között erős mozgásokra számítunk, de ma inkább a felső szint közelében nyitnánk a devizapárra eladást (USD vétel, EUR eladást), mivel hosszabb távon a dollár további erősödésére számítunk.

A dollár további erősödése nem jó hír a már eddig is rendkívüli mértékben gyengülő kelet-európai devizáknak. Amennyiben ugyanis az eddig trend folytatódik, akkor a dollárba menekülő tőke éppen térségünk irányából áramlik a kvázi kockázatmentes dollárbefektetésekbe. Ezúttal azonban úgy véljük, hogy ez a trend változni fog, mivel már ma is túladottnak tartjuk a regionális eszközöket. Azaz, a piac most is – mint általában – túllőtt a célon, és rövid távon félreárazza a várható fejleményeket. Nyilván van esély a legrosszabb események bekövetkeztére (államcsődök a régióban), de ez nem jelenti azt, hogy mindezt tényként kellene kezelni és ehhez képest alakítani a piaci árakat.




Ebben a helyzetben azt tanácsolhatjuk, hogy várjuk ki, amíg a piaci szereplők ráébrednek arra, hogy nem a piaci árak határozzák meg a fundamentumokat, hanem éppen fordítva: a fundamentumok alakítják a piaci árakat. Tehát kivárást javasolunk, mert amikor azt állítjuk, hogy a helyi eszközök túladottak, akkor biztosan nem tévedünk, de azt még csak közelről sem tudjuk megbecsülni, hogy ez az állapot meddig marad fenn. Hiába ismerjük fel, hogy a piac félreárazza az egyes befektetési termékeket, a mai helyzetben mégsem biztos, hogy ezt befektetési szempontból ki tudjuk használni.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A fejlett piaci kötvények hozamai csak kis mértékben csökkentek; a tízéves dollárkötvények hozama 2,80 százalékon, míg a hasonló lejáratú német államkötvények (bundok) 3,30 százalék körül állapodtak meg. Ezúttal is elmondhatjuk tehát, hogy a fejlett piaci kötvénypiacon nem történt érdemi változás, annak ellenére, hogy a tőkeáramlás meglehetősen erős volt a fejlett piacok irányába.

A fejlődő piacokon továbbra is az eladók uralják a piacokat, különösen a kelet-európai régióban, a korábban már említett okok miatt. Ebben a helyzetben a hazai kötvényekre is erős eladói nyomás nehezedik, így a hozamok erőteljesen emelkedtek.


Mint látható, egyes lejáratokban már a korábbi lokális maximum fölötti szinteken alakultak a hozamok. Ma a piaci hozamok alapján látszólag kamatemelési várakozások épültek az árfolyamokba, ám erről szó sincs. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a mai helyzetben várhatóan nem emel az alapkamaton, mert továbbra is igaz, hogy a regionális tendenciák ellen nemzeti szinten nem lehet védekezni. Ez persze nem zárja ki a régió jegybankjainak közös fellépését, amikor a lengyel, a cseh és a magyar jegybank egy időben emeli az alapkamatot. Ezt egyelőre csak elvi lehetőségként értelmezzük, inkább az a valószínű – már csak azért is, mert meglehetősen nagy a kamatszintek eltérése –, hogy az MNB nem változtat az irányadó kamaton. Tehát a korábbiakban feltételezett gyors kamatvágásokra nem számíthatunk, időben valószínűleg kitolódik a monetáris lazítás. A mai helyzetben (túladott, kamatemelést árazó piac) továbbra is gyűjtögetésre ajánljuk a hazai kötvényeket. A feltörekvő piacokra pedig továbbra is fennáll, hogy a devizamozgások magas szintje miatt nem javaslunk vételeket.

Részvénypiac (Oldaltörés)


A nemzetközi piaci hangulat a részvénypiacon mutatta a legnagyobb kilengéseket – nyilván negatív irányba. A mai szituáció hasonlít az október-novemberi időszakra, de ma nincs pánik, „csak” a vevők fogytak el, az eladók viszont továbbra is aktívak maradtak. Legalábbis a fejlett piacokon.

A feltörekvő térségekben viszont pánikjeleket láthattunk, aminek jellemzője, hogy akár vaskos veszteségek árán is megszabadulnak a befektetők eszközeiktől. Sajnos ez is térségünket érinti leginkább. Különösen erős a hatás az OTP-re, illetve a térségi bankok részvényeire. Ám míg az Ertse vagy a Raiffeisen egy-egy esés után képes kisebb korrekciókat mutatni, az OTP ára tovább esik. Amikor a korábbi lokális minimumszint alá esett a jegyzés, már sejteni lehetett, de arra nem gondoltunk mi sem, hogy bőven 2000 forint alá megy a bankrészvény ára. Jelenleg az tűnik valószínűnek, hogy az általános eladások közepette az OTP részvényeit sokan a térségben szintén aktív, egyéb bankok részvényeire cserélik. Ez logikusnak tűnhet, mivel az OTP-nél az jelent némi kockázatot, hogy a térség nagyjai között egyedüli bankként nem, vagy csak végső esetben folyamodna kormányzati segítségért, miközben az orosz és különösen az ukrán kitettsége magas.





Ez tükröződik a BUX-ban is. A korábbi minimum alá eső index most nem nyújt támpontot abban, hogy meddig tarthat az esés, miközben a makrogazdasági helyzetről szóló hírek, jelentések továbbra is a reálgazdasági folyamatok romlását vetítik előre. Ebben a helyzetben a vállalati kilátások természetesen rosszak,  bár ma ismét úgy tűnik, hogy a piac túlreagálja az eseményeket. Az OTP cseréje a térségi bankok részvényeire ugyanis elsőre jó ötletnek tűnhet, ám nem mindegy, hogy milyen árak mellett hajtják végre a cserét. Ma már túljutottunk azokon a szinteken, amikor ez a befektetési magatartás ténylegesen hatékony lehetne. Vagyis az OTP részvényeit alulértékeltnek tartjuk, így lassú vételeket javaslunk. Igaz ez a Magyar Telekomra is, amire a múlt héten – a piaci bizonytalanságot érezve – már nem ajánlottuk a gyűjtögetést. A távközlési cég részvényei ugyanis a hozamemelkedés miatt (is) történelmi minimumra csökkentek, de a mai hozamszinteket túllőttnek tartjuk.

A fejlett piacok ma a korábbi minimumok irányába tartanak, és amíg ezeket el nem érik, nem érdemes vásárolni. Ott pedig majd a napi helyzet lesz a meghatározó. A feltörekvőket pedig a devizamozgások szélsőségessége miatt nem ajánljuk vételre.

Ajánlás
Állampapírpiac:

Hazai kötvények:
5-15 éves lejáratok: gyűjtögetés
2-4 éves lejáratok: gyűjtögetés
0-1 éves lejáratok: tartás
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac (vétel max. a teljes portfolió 10-20 százalékára):
EU részvények: kivárás, belépési pont keresése
USA részvények: kivárás,vbelépési pont keresése
Orosz részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények:
Magyar Telekom: gyűjtögetés
OTP: gyűjtögetés.
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal).

Fürjes Szabolcs
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Jurij Gagarinnak és Farkas Bertalannak is hatalmas, nyitott autós felvonulást szerveztek Budapesten, miután visszatértek az űrből és erre a propaganda is készült rendesen. Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.