szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Széles sávban ingadozott a forint árfolyama pénteken, a budapesti bankközi devizapiacon, a kedvezőtlen piaci hírek felemésztették a kelet-európai bankok pénzügyi megtámogatásának köszönhetően bekövetkezett devizaárfolyam-emelkedést.

Délután négy órakor 301,00/20 forinton jegyezték az eurót a budapesti bankközi kereskedelemben, 0,34 százalékkal gyengébb forintárfolyamon a csütörtök délutáni 299,90/300,10 forintnál. 
 
A forint és a térségbeli devizák kaptak hideget-meleget a nap folyamán. A forint árfolyama kezdetben lendületesen javult az euróval szemben a bejelentés után, hogy két éven át összesen majdnem 25 milliárd eurót kölcsönöznek a közép- és kelet-európai országok pénzintézeteinek és vállalatainak a világ fejlesztési bankjai, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és az Európai Beruházási Bank (EIB) vezetésével és részvételével. Az eurójegyzés 297 forint alá is ment. 

A feltörekvő devizák árfolyamának javulására elsőként Dél-Afrika januári, rekord nagyságú kereskedelmi mérleghiánya mérte az első csapást. Az ország exportja havi bázison több mint 25 százalékkal esett vissza. A Citibank részvényárfolyamának összeomlása, valamint a GM Europe hatalmas összegű finanszírozási igénye egyaránt tehertételnek bizonyult. 

A várt 3,8 százalék helyett 6,2 százalékos lett a negyedik negyedévi amerikai GDP, a visszaesés híre - legalábbis átmenetileg - megállította a térségbeli devizák árfolyamának javulását. 
 
A dollárt 238,00/30 forinton jegyezték délután, szemben az előző délutáni 235,00/30 forinttal. A kölcsönök hírére az árfolyam 233,40-ig jutott, majd fordulatot vett. Az euró gyengült a dollárral szemben: az EKB 1,2644 dollárban állapította meg az euró referenciaárfolyamát péntekre, az előző napi 1,2782 dollár után.
 
A svájci frankot 202,52 forinton jegyezték délután, az előző napi zárás 203,21 forint volt. Az MNB hivatalos jegyzése péntekre 199,60 forint, csütörtökre 202,25 forint. 
 
A japán jen jegyzése délután (100 jen) 240,95 forint, a csütörtöki zárás 242,39 forint. Az MNB hivatalos jegyzése 240,64 forint pénteken a csütörtöki 240,15 forint után.
 
A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,00/20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés.
 
Az állampapírok másodpiacán a hozamok nap közben 50 bázisponttal is csökkentek, ami délutánra 20 bázispont körüli csökkenésre mérséklődött. A 3 éves lejárat hozama 13,10 százaléknál, az 5 évesé 12,30 százaléknál, a 10 évesé 11,10 százaléknál áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az EU üdvözli a kelet-európai finanszírozási programot

Üdvözölte pénteken az Európai Bizottság, hogy a világ vezető nemzetközi befektetési és hitelintézetei több mint 24 milliárd eurós, közös finanszírozási programot állítottak össze a kelet-európai bankrendszerek és vállalatok megsegítésére.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Itt a várt bejelentés: Kelet-Európa 24,5 milliárd eurót kap

Két éven át összesen 24,5 milliárd eurós közös finanszírozási programot állítottak össze a kelet-európai bankrendszerek és vállalatok megsegítésére a világ vezető nemzetközi befektetési és hitelintézetei, köztük az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely a maga részéről pénteken Londonban hivatalosan bejelentette a kezdeményezést.

MTI Gazdaság

EBRD elnök: 350 milliárd dolláros támogatás kéne Kelet-Európában

A csődhelyzet elkerülésére a kelet-európai bankoknak a legrosszabb esetben 350 milliárd dolláros összegben lesz szükségük támogatásra, erősítette meg az elemzők számításait Thomas Mirrow, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a Le Figaro című francia napilapban pénteken megjelent nyilatkozatában.

MTI Gazdaság

Economist: ha Kelet-Európa elbukik, magával ránthatja az EU-t

Kelet-Európa esetleges összeomlása nyomán gyorsan kérdésessé válna az EU egészének jövője is - írta pénteki elemzésében a The Economist, amely szerint a gyorsított euróövezeti felvétel a kis balti gazdaságok esetében járható út lehet, a nagyobb közép-európai országok számára azonban nem.