szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 309,78 ponttal, 3,04 százalékkal esett, 9.880,37 ponton zárt pénteken. Az index 5 éves, az OTP árfolyama 9 éves, a forint árfolyama pedig történelmi mélypontra került. A részvényárfolyamok az OTP kivételével nagyobb mértékben estek, mint a megelőző héten.

Tavaly, egy év alatt 53,3 százalékkal csökkent a BUX, december 31-én 12.241 ponton állt, az idén pedig már március első hetéig csaknem 23 százalékot veszített értékéből. A negatív elemzői várakozások ellenére a hét első napján még pluszban tudott zárni a BUX, azonban ezt követően csak lefelé ment az index egészen csütörtökig.

Hétfő reggel az elemzők még úgy vélték, erősen pesszimista lesz a befektetői hangulat, miután a múlt hét vasárnapi EU-csúcson Angela Merkel német kancellár elvetette a közép-kelet-európai tagországoknak nyújtandó nagyszabású EU-támogatás lehetőségét. Ennek ellenére a régió börzéi szembe mentek a nemzetközi trendekkel, a BUX is napi maximumán zárt. Ettől függetlenül a hét első napján megkezdődött az OTP vesszőfutása, elsősorban annak eredményeként, hogy a Morgan Stanley 2600 forintról 1500 forintra csökkentette a legnagyobb magyar bank célárát.

A keddi eseménytelen, a BUX esésével végződő kereskedési nap után szerdán a forint árfolyamának újabb történelmi mélypontra – 312 forint/euró árfolyamra – gyengülése taszította a mélybe a BÉT részvényindexét és a vezető részvényeket. Az elemzők szerint a szerdai kereskedés  azt mutatta: Magyarország a deviza- és a részvénypiacon is "levált" a régiós mozgásokról.

A negatív hangulat ellenére nagy bevásárlásba kezdett az OTP szerdán: százezer darab saját részvényt vásárolt 1.547 forintos átlagáron. A szerdai tranzakció azonban csak a kezdete volt a bank heti sajátrészvény-vásárlási akciójának, mivel csütörtökön még kétszázezer, pénteken pedig még 900 ezer saját részvény került vissza a birtokába, 1.497, valamint 1.375 forintos átlagáron.

A szerdai események eredményeként „kemény napot” jósoltak a szakértők csütörtökre, ez valóra is vált: ismét 10 ezer pont alá, 5 éves mélypontra került a BUX, és az OTP, valamint a forint árfolyama is tovább zuhant. A kereskedési nap folyamán nem volt tapasztalható, hogy szerdához hasonlóan elszakadt volna a magyar börze a régióbeliektől, együtt esett a többiekkel, de sokkal nagyobb mértékben.

A kedvezőtlen csütörtöki nemzetközi befektetői hangulatot az elemzők a rossz német kiskereskedelmi és GDP-adattal, az amerikai gyenge termelékenységi számokkal, illetve azzal magyarázták, hogy az Európai Központi Bank elnöke, Jean-Claude Trichet „nem volt elég határozott”, miután az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntésével fél százalékponttal 1,50 százalékra csökkentette irányadó kamatát. Az EKB alapkamata még sohasem volt 2 százalék alatt. Szintén kamatot vágott a nap folyamán a brit jegybank, amelynek alapkamata így 0,5 százalékra süllyedt. Október óta ez volt a Bank of England hatodik kamatcsökkentése. A bank történetében már a két hónappal ezelőtti csökkentéssel kialakult kamatszint is történelmi mélypont volt: a több mint háromszáz éves központi pénzintézet alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá.

Az események következtében a hét utolsó előtti kereskedési napján szinte nem volt olyan részvény, amelynek nőtt volna az árfolyama. További jelentős esésének következtében lecsökkent az OTP súlya a BUX-ban, amelynek hatására a csütörtöki zárás előtt negyedórával pár percre fel kellett függeszteni kereskedését az előző napi záráshoz képest 10 százalékos gyengülése miatt.

Pénteken aztán az OTP vezérletével – amely több mint 12 százalékkal emelkedett csütörtökhöz képest – visszapattant a magyar tőzsde az egész heti jelentős zuhanás után. Minden vezető papír árfolyama emelkedett, azonban megmaradt az egész hétre jellemző rendkívül alacsony forgalom, amelynek nagy részét továbbra is az OTP tette ki.

Az elemzők kiemelték: az OTP papírjainak piacán megindult egy short-zárási pánik, az eladási pozícióban álló befektetők elbizonytalanodtak. Figyelmeztettek azonban: a pénteki emelkedés valószínűleg nem Magyarország – a befektetők által megítélt – kockázatosságának csökkenését jelzi, hanem inkább csak az OTP papírjainak értékvesztésére spekuláló shortolók pozíciózárását. Ezt támasztja alá, hogy a nyugat-európai piacok nem teljesítettek jól a nap folyamán, és a tengerentúli börzék is mínuszban nyitottak pénteken.  

A héten a vezető papírok közül a legnagyobb vesztes az OTP volt, amely egy hét alatt 5,3 százalékot veszített értékéből, péntekre 1520 forintra süllyedt az árfolyama, de ezen a napon járt a 9 éves negatív csúcsot jelentő 1232 forintos árfolyamon is. A Mol részvények ára 3,37 százalékkal 8600 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 4,02 százalékkal 525 forintra csökkent. A Richter papírok ára 1,24 százalékkal 24 ezer 200 forintra esett. Az Egis 4,19 százalékos növekedéssel, 10 ezer 315 forinton zárta a hetet. A kis és közepes papírok indexe, a BUMIX egy hét alatt 3,88 százalékkal 1250,58 pontra csökkent.

A heti részvénypiaci forgalom 55,6 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 77,7 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom csaknem 69 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 10,61 százalékkal, a Magyar Telekom 9,73 százalékkal, a Richter pedig 7,19 százalékkal részesedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!