Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A forint erősítésével jutalmazta a piac a jegybank támogatási szándékát hétfőn.
A bankközi kereskedelemben az eurót 308,80 forinton jegyezték hétfőn délután négy órakor, szemben a péntek délutáni 313,00 forinttal, ami 1,30 százalékos forint erősödésnek felel meg. Az euró délelőtt az európai kereskedés kezdetén már 308 forint körül állt, majd az árfolyam járt 306 forintnál is a nap folyamán.
A forint - és a térségbeli devizák - árfolyamának erősödését egyértelműen a jegybanki verbális intervenció hatásának tulajdonítják a piacon.
Simor András a monetáris tanács rendkívüli, pénteki és vasárnapi üléseit követően arról beszélt, hogy az MNB kész a teljes monetáris politikai eszköztár alkalmazására a forint gyengülésének megállítása érdekében. Így rövidlejáratú eurót bocsát a pénzintézetek rendelkezésére, megpróbálja ezek használatára ösztönözni a bankokat, valamint eurót ad el és forintot vásárol a piacon; összességében tehát mindent megtesz azért, hogy a pénzügyi piaci folyamatok ismét összhangba kerüljenek a reálszféra kilátásaival.
A zloty erősödéséhez hozzájárult Slawomir Skrzypeknek, a lengyel jegybank kormányzójának Bázelben a deviza alulértékeltségéről és a jegybank intervenciós készségéről tett kijelentése is. A forint eközben javította pozícióját a lengyel zlotyval szemben is, hiszen árfolyama 66,30-ról 65,20-ra erősödött.
A dollárt 244,35 forinton jegyezték hétfőn délután a bankközi kereskedelemben a pénteki 247,00 forint után. A dollár erősödött az euróval szemben: az EKB hétfőre 1,2565 dollárban állapította meg az euró referencia árfolyamát a pénteki 1,2658 dollár után. Késő délutánra a veszteség mérséklődött, az euró árfolyama visszatért 1,26 dollár fölé.
A svájci frankot 209,92 forinton jegyezték délután négy órakor, szemben a péntek délutáni 214,99 forinttal. Az MNB (délben megállapított) hivatalos svájci frank devizaárfolyam-jegyzése 212,53 forint a pénteki 215,56 forint után.
A japán jen jegyzése (100 jen) 246,60 forinton áll a pénteki 251,94 forint után. Az MNB hivatalos jegyzése 249,51-re változott 257,16 forintról.
A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási kamat (o/n) változatlanul 9,30 százalék közelében áll.
Eredményesen zárultak az MNB piacélénkítési céllal tartott deviza-swap tenderei: A 3 hónapos swap tenderen 100 millió euró, a 6 hónaposon 124 millió euró került allokálásra.
Az állampapírok másodpiacán a forint erősödése ellenére is kissé lejjebb mentek a hozamok alig érezhető érdeklődés mellett. A piac további költségvetési/monetáris hírekre vár. A 3 éves lejárat ÁKK referencia hozama 14,02 százalék (-33 bázispont), az 5 évesé 13,36 százalék (-8 bázispont), a 10 évesé 12,31 százalék (-16 bázispont).
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.