Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyar kártya címmel a Daimler tervezett kecskeméti beruházásáról közölt elemzést hétfőn a Handelsblatt, cáfolva azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a stuttgarti konszern a beruházástól való visszalépést fontolná.
A kecskeméti gyártásra tervezett Mercedes modell. A fellendülés idejére © Daimler |
A Daimler konszern épp egy ilyen országban vállal szerepet – mutatott rá az újság, ismertetve a kecskeméti beruházással kapcsolatos terveket. A lap emlékeztetett, hogy az erre vonatkozó döntés jóval korábban, a válság kitörése előtt született.
A Handelsblatt természetesnek nevezte, hogy ilyen körülmények között még egyszer szemügyre vegyék a magyarországi új gyár értelmét. Ha az autók iránti kereslet mindenütt – s így Kelet-Európában is – drámai módon visszaesik, senkinek nincs szüksége feltétlenül egy új gyárra. Az ágazatnak ma e nélkül is jelentős kapacitásfölöslegei vannak.
Mindezzel összefüggésben az újság emlékeztetett azokra az elmúlt hetekben újra és újra napvilágot látott híresztelésekre, amelyek szerint a Daimler a magyarországi új beruházás helyett a türingiai Eisenachban lévő korszerű Opel-gyárat venné át. A fennmaradásáért küzdő General Motors-leányvállalat megszabadulna egy gondtól, a Daimler ezzel szemben egy új és jövedelmező gyárat kapna – fejtegette a lap.
A stuttgartiak azonban sietve cáfolták mindezt, leszögezve, hogy nem adják fel a magyarországi beruházást – mutatott rá a Handelsblatt, s hangsúlyozta: stratégiai szempontból a konszern helyes döntést hozott. Magyarország egy olyan válságon megy keresztül, amelynek vége kiszámítható – fogalmazott az újság, rámutatva: ha az új Daimler-üzem három év múlva megkezdi a gyártást, ez már az az időpont lehet, amikor a nemzetgazdaságok Kelet-Európában mindenütt ismét növekedési pályára állnak. S természetes, hogy az új kecskeméti üzem nemcsak Magyarország, hanem a szomszédos országok számára is gyártana Mercedeseket.
Az újság úgy vélekedett, hogy hosszabb távon az új kelet-európai gyárak mindenekelőtt költségszempontok miatt vonzók. Nyugati összehasonlításban a bérek ugyan már ott is jelentős mértékben emelkedtek, a különbség azonban még mindig nagy, s a kelet-európai gyártás még mindig olcsóbb, mint Németországban. S a jelenlegi válság egyik lényeges következménye az lesz, hogy még hosszú időbe telik, míg a keleti bérek elérik a nyugati szintet – hangoztatta a lap.
A Daimler megfontolásaiban mindez természetesen jelentős szerepet játszott – írta a Handelsblatt, s ebből kiindulva valószínűtlennek nevezte, hogy a stuttgarti konszern elállna a tervezett kecskeméti beruházástól. Másrészt ugyanakkor az újság magától értetődőnek tartotta annak lehetőségét is, hogy a Daimler a fizetőképesség kímélése érdekében a gyár tervezett építését időben némelyest elnyújtja, s a magyar kormánynál új támogatási lehetőségek elérésére törekszik.
A válság rövid távon rendkívüli módon megterheli számos vállalat pénzügyi erejét. Épp ezért a Daimler-konszernnek is törődnie kell azzal, hogy miként enyhítheti ezeket a következményeket – mutatott rá a Handelsblatt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A miniszterelnök beszélt Majkáról és Azahriah-ról is.
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A jogszabályok megszegése miatt egy teljes ukrán család magyar állampolgárságát vonta vissza a köztársasági elnök.
Száznyolcvanegy napig kell majd iskolába járni.
Elsőként a nyugati nagyhatalmak közül.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége.
Tovább dagad az Epstein-botrány.