szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világgazdasági recesszió a mélypontjához közelít, és a fő globális piacokon jelenleg mutatkozó árfolyam-erősödések nagy valószínűséggel már fordulatot jeleznek, áll az egyik vezető londoni befektetési ház csütörtökön kiadott átfogó elemzésében, amely szerint ki fog derülni, hogy az eddigi piaci árazások szélsőségesen eltúlzott veszteség-várakozásokat tükröztek a pénzügyi szektorban.

A Barclays Capital – amelynek most közzétett havi világgazdasági jelentése az utóbbi időszak messze legderűlátóbb citybeli előrejelzése – azt írta: a korábbi piaci erősödési próbálkozásokat a megállíthatatlanul ömlő rossz gazdasági hírek, a gazdaságpolitikai lépések feletti kiábrándultság és a bankokkal szembeni, egyre rosszabb piaci hangulat fojtotta el.

Ez utóbbi rossz hangulat annak ellenére alakult ki, hogy a globális pénzügyi szektor első negyedévi teljesítménye a jelek szerint meglehetősen jó, és mindenképpen sokkal jobb a korábbi várakozásoknál, áll az elemzésben.

A Barclays Capital szerint azonban a jelenlegi piaci fellendülésekről valószínűsíthető, hogy a korábbi, rövid életű erősödéseknél jobb megalapozottságúak, ezért a cég javasolja a befektetőknek az agresszívabb pozíciók kiépítését, és kitettségük szélesítését a kockázatosabb befektetési konstrukciókban.

A ház szerint ezt a véleményt két fő tényező támasztja alá: egyrészt a jelenlegi piaci árazások olyan szélsőségesen pesszimista gazdasági feltételezésekre alapulnak, amelyeknél jobb tényleges eredményeket „nem lesz nehéz elérni”, másrészt a cég azzal számol, hogy a recesszió a mélypont körül jár, és a következő három hónap gazdasági hírei az eddigi „minden rossz” után már „valamelyest vegyesebbek, jobbak lesznek”.

A londoni City. Innen már látszik a pénzügyi krizis vége
© lonpics.com
A várakozások szélsőségesen rossz mivoltát a Barclays Capital egyebek mellett azzal illusztrálja, hogy az S&P 500-as tőzsdei mutatóban szereplő vállalatokra a részvényelemzői közösség az előző csúcspont és a várt mélypont között átlagosan mintegy 95 százalékos eredménycsökkenést jósol, és a piacok ezt árazzák.

A cég szerint azonban ez „egészen rendkívüli mértékben borúlátó” nézet, mivel ilyen mértékű vállalati eredményromlásra még soha nem volt példa, beleértve az 1930-as évek nagy depresszióját is.

A Barclays Capital elemzése szerint a ház a reálgazdasági kilátásokat illetően is „óvatosan derűlátó”. A cég szerint ezt az támasztja alá, hogy az elmúlt 6-9 hónap meredek kibocsátási visszaesése a masszív léptékű raktárkészlet-leépítés minden jellemzőjét magán viseli. A globális kiskereskedelmi értékesítés és a világgazdasági kibocsátás adatai szerint azonban a termelés visszaesésének mértéke mára jóval meghaladta a kereslet csökkenését, és most már a feldolgozó szektor kibocsátása alaposan elmarad a kereslettől. Az ilyen helyzet „általában gyorsan átfordítja magát”, fogalmaznak a Barclays Capital londoni elemzői.

A cég a banki veszteség-várakozásokról azt írta: a piacok – a jövőbeni jövedelmeket is beszámítva – hozzávetőleg 4200 milliárd dollárra árazzák azt a rosszhitel-veszteséget, amelyet a globális bankrendszer a jelenlegi recessziós ciklusban szerintük elszenved.

A Barclays Capital szerint azonban ez több mint a kétszerese a reálisan elképzelhető veszteségnek. Az elemzés szerint a kialakult pánik nyomán a piaci árfolyamok „a fantázia területére” süllyedtek.

A cég szerint ugyanez mondható el azokról az előrejelzésekről, amelyek az euróövezet felbomlásáról láttak napvilágot. Jóllehet „teljesen egyértelműnek kellene lennie”, hogy még a heveny pénzügyi szorításba került néhány valutauniós tagállam számára is „öngyilkosság” lenne a kilépés, az elmúlt negyedévben az euróövezet szétesésével kapcsolatos félelem mind erősebben beépült a piaci árazásokba, áll a Barclays Capital csütörtöki londoni elemzésében.

A Cityben ellentmondóan ítélnek a helyzetről (Oldaltörés)

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő néhány napja kiadott londoni elemzése szintén „elhanyagolhatónak” nevezte azt a veszélyt, hogy a jelenlegi pénzügyi felfordulás következtében szétesik az euróövezet. A Moody's szerint ez jórészt éppen azért valószínűtlen, mert a „hetes erősségű orkánnak megfelelő” piaci viharban szélsőségesen súlyos gazdasági, pénzügyi és politikai következményekkel számolhatnának az esetleg kilépő országok.

A Lombard Street Research nevű londoni makrogazdasági elemző csoport nemrégiben kiadott értékelése szerint ugyanakkor a folytatódó pénzügyi válság kikezdte a valutauniós tagság számos vélt előnyét, felvetve annak lehetőségét, hogy egy vagy több ország kilép. A cég szakértői szerint a távozás pillanatnyi következményei fájdalmasabbak lehetnek, mint a maradáséi, de hosszú távon ennek az ellenkezője is igaznak bizonyulhat.

A Barclays Capital a csütörtöki elemzéshez fűzött előrejelzésében jövőre már az összes gazdasági erőcentrumban növekedést jósol. Prognózisa szerint az amerikai gazdaság teljesítménye reálértéken az idén 2,9 százalékkal csökken, de 2010 egészében már 2,3 százalékkal növekszik.

A cég az euróövezetre az idén 3,2 százalékos GDP-mínuszt, jövőre 0,8 százalékos növekedést valószínűsít. A valutauniós átlagon belül Németország hazai összterméke 2009-ben 4,5 százalékkal csökken, 2010-ben azonban 1,4 százalékkal bővül az előrejelzés szerint.

A ház Magyarországra az idén 4,8 százalékos visszaesést, jövőre 1,3 százalékos reálnövekedést jósol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: jelentősen emelni kell az EU-támogatási keretet

A valószínűsíthető igények miatt jelentősen emelni kell azt az uniós hitelkeretet, amely az EU-tagországok középtávú fizetésimérleg-problémáinak kezelését hivatott segíteni, és amelyből Magyarország már kap támogatást, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők.

MTI Gazdaság

Az éves infláció 3 százalék

A fogyasztói árak az idén februárban 1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Londoni elemzők februárra már 3 százalék alatti inflációt vártak.

MTI Gazdaság

Forgatókönyvek a kelet-európai adósságfinanszírozásra

Kedvező esetben jóval meghaladhatják a külső források az idén lejáró kelet-európai szuverén és kereskedelmi devizaadósságok refinanszírozási igényét, a tőkeáramlásokban bekövetkező esetleges komolyabb fordulat azonban a térségi össztermék-érték (GDP) 10 százalékánál is nagyobb adósságfinanszírozási lyukat okozhat – áll az egyik vezető londoni befektetési csoport hétvégi elemzésében, amely szerint Magyarország külső finanszírozási helyzete még az optimálisnál kevésbé kedvező változat esetén sem tartozna a leggyengébbek közé.

MTI Gazdaság

Csúcson a magyar és a kelet-európai CDS-felárak

Az általánosan negatív európai piaci spekulációtól hajtva eddigi csúcspontjára emelkedett pénteken - más térségi gazdaságokéval együtt - a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) jegyzése a londoni adósságpiacon, mondták londoni szakelemzők.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: folytatódni fog a magyar dezinfláció

A gyenge forint ellenére is folytatódik a dezinfláció Magyarországon, mondták szerdán, a vártnál kissé magasabb februári inflációs adatok után londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint hosszabb távon a pénzügypolitikai enyhítés sem áll le.

MTI Gazdaság

Második hónapja lassul a globális feldolgozóipari visszaesés

Egy teljes évi folyamatos gyorsulás után immár második hónapja lassul a világ feldolgozóipari teljesítményének visszaesési üteme az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint.

MTI Gazdaság

A magyarnál nagyobb IMF-csomag kellhet Romániának

Romániának nagyobb értékű pénzügyi keretre lehet szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mint amennyit Magyarország kapott, mert nem biztos, hogy a magyarországihoz hasonló méretű védőháló elég lesz a román gazdaság finanszírozási igényeihez, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtöki elemzésében.

MTI Gazdaság

Nő a bizalom: erősen csökken a magyar adósságbiztosítási díj

Meredeken csökkent a héten, és különösen pénteken a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) jegyzése a londoni adósságpiacon, jelezve, hogy a befektetői megítélés szerint enyhül a magyar államadósság-törlesztés leállásának – a CDS-árazásokból ítélve eddig sem túl magasnak tartott – kockázata.