szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar szuverén adósbesorolás előző napi visszaminősítése után, szerdán Budapest külön adósi osztályzatát is a közepes befektetői sávba sorolta vissza a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő szerdai londoni bejelentése szerint a magyar főváros deviza- és forintadósság-osztályzatai az eddigi elsőrendű "A3"-ról egy fokozattal "Baa1"-re módosulnak, változatlan negatív kilátással.

A Moody's előző nap Magyarország adósbesorolásait is ugyanilyen mértékben rontotta. A cég a budapesti osztályzatok módosításához fűzött indoklásában azt írta: a takarékossági intézkedéseknek a központi kormányzat szintjén jelentkező "súlyos szükségszerűsége", valamint a nemzetgazdasági növekedési kilátások romlása és a piaci volatilitás bizonytalanabbá teszi az önkormányzatok pénzügyi hátterét, és komoly nyomást gyakorol a főváros költségvetésére.

A Moody's kiemeli, hogy Budapest működési bevételeinek csaknem a harmada érzékeny a gazdasági ciklusokra.

A besorolás ugyanakkor tükrözi a város eddigi megfontolt költségvetési gyakorlatát és a jó likviditási pozíciót, áll az elemzésben.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's a héten az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra, a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére rontotta a magyar szuverén adósbesorolást. Ehhez fűzött indoklásában egyebek mellett azt írta, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által irányított pénzügyi védőprogram "jelentős, ugyanakkor véges" támogatást nyújt a kormányzati finanszírozásnak.

Az S&P 6 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi magyarországi gazdasági visszaesést jósolt. A Moody's e héten szintén rontott magyar szuverén besorolása is két fokozattal jobb a Standard & Poor's által megadott új osztályzatnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres: teljesült a maastrichti hiánykritérium

Teljesítette Magyarország tavaly az államháztartás hiányára vonatkozó maastrichti kritériumot, és minden esély megvan arra, hogy 2009-ben is a GDP 3 százaléka alatt maradjon a deficit - ismertette Veres János pénzügyminiszter.