Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A német befektetők 80 százaléka ismét beruházna Magyarországon, annak ellenére, hogy egyre elégedetlenebbek az adók mértékével, a gazdaságpolitika kiszámíthatóságával és a bürokrácia túlburjánzása miatt – mondta Straub Elek a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) alelnöke kedden, a kamara új konjunktúra jelentésének bemutatása alkalmából.
A magyar gazdaság 2009. évi helyzetét a 143 német cég 83 százaléka rossznak, 16 százaléka kielégítőnek értékelte, az előző évhez képest az idei kilátásokat a cégek 89 százaléka rosszabbnak, 10 százaléka kielégítőnek minősítette – ismertette Dirk Wölfer főtitkár.
A március elején készült felmérés szerint a német cégek körében nagyon alacsony a kormány válságkezelő képességeibe vetett bizalom: a válságkezelő intézkedések a válaszadók csaknem 80 százaléka szerint nem elegendőek és nem célra vezetőek, az intézkedéseket csupán hat százalék minősítette hatékonynak.
A német cégek foglalkoztatási prognózisa igen borúlátó: 42 százalékuk csökkenő, 51 százalékuk változatlan, 7 százalékuk növekvő létszámot tervez 2009-ben. A beruházási tervek sem sugallnak optimizmust: a vállalatok 53 százaléka csökkenő, 31 százaléka változatlan beruházási összeggel számol, s csupán 15 százalék tervezi beruházásának bővülését.
Az itt működő német cégek befektetési rangsorában a 18 országból álló tágabb régión belül Magyarország a 7. helyre került az előző évi 9. helyről, pontszáma 3,11 (a hatos pontskálán az egyes a nagyon vonzó és hatos a nem vonzó). Első helyen Csehország áll, pontszáma 2,49, Szlovákiáé 2,56, Lengyelországé 2,89. (Két ország információs pontszámmal szerepel: Németországé 2,45, Kínáé 3,62 pont.)
Az új kormány már bejelentett lépései azt az irányt követik, amit a DUIHK is szorgalmazott, például a központi költségvetés terjedelmének csökkentését, az élőmunka terheinek mérséklését – felelte újságírói kérdésre Straub Elek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Nagy nap ez a mai a miniszterelnök szerint.