Még mindig nem hallgatják meg az új EU-tagokat egy tanulmány szerint

Öt évvel az Európai Unió legnagyobb bővítése után a 2004. május 1-jén belépett tíz új tagállam az unió főbb politikáinak reformját kéri, de nem hallgatják meg őket Brüsszelben az Open Society intézet kedden Szófiában ismertetett tanulmánya szerint.

  • MTI MTI
Még mindig nem hallgatják meg az új EU-tagokat egy tanulmány szerint
Ha meghallgatták volna őket, az EU "néhány hónap leforgása alatt" felvette volna Horvátországot és Szerbiát, és gyorsította volna a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával - áll a bolgár, cseh, észt, magyar, litván, lett, lengyel és román szakértők jelentései alapján összeállított tanulmányban.

Bulgária és Románia 2007. január 1-jén lett az Európai Unió teljes jogú tagja. Ha meghallgatták volna őket, az új tagok folytatták volna tucatnyi új atomreaktor és atomerőmű építését a térségben, gyorsították volna az euróövezethez való csatlakozásukat és feloldották volna a munkaerő szabad áramlását akadályozó korlátozásokat - áll a tanulmányban.

Az új tagállamok bizonyos mértékig passzívak, ami annak tudható be, hogy nem képesek megfogalmazni és népszerűsíteni álláspontjaikat - jegyzi meg a tanulmány.

"Ezek az országok nehezen alkalmazkodnak és szoknak hozzá ahhoz a gondolathoz, hogy Brüsszel nem Moszkva, és amikor Brüsszel megkérdezi, hogy mit akarnak, akkor választ is vár" - mondta Marin Lessenski, az Open Society elemzője.

Ez a magatartás az elemző szerint abból a "passzív tétlenségből" ered, amely a csatlakozás előtti időszakban alakult ki, amikor Brüsszel megmondta nekik, hogy mi kell tenniük.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.