szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Öt évvel az Európai Unió legnagyobb bővítése után a 2004. május 1-jén belépett tíz új tagállam az unió főbb politikáinak reformját kéri, de nem hallgatják meg őket Brüsszelben az Open Society intézet kedden Szófiában ismertetett tanulmánya szerint.

Ha meghallgatták volna őket, az EU "néhány hónap leforgása alatt" felvette volna Horvátországot és Szerbiát, és gyorsította volna a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával - áll a bolgár, cseh, észt, magyar, litván, lett, lengyel és román szakértők jelentései alapján összeállított tanulmányban.

Bulgária és Románia 2007. január 1-jén lett az Európai Unió teljes jogú tagja. Ha meghallgatták volna őket, az új tagok folytatták volna tucatnyi új atomreaktor és atomerőmű építését a térségben, gyorsították volna az euróövezethez való csatlakozásukat és feloldották volna a munkaerő szabad áramlását akadályozó korlátozásokat - áll a tanulmányban.

Az új tagállamok bizonyos mértékig passzívak, ami annak tudható be, hogy nem képesek megfogalmazni és népszerűsíteni álláspontjaikat - jegyzi meg a tanulmány.

"Ezek az országok nehezen alkalmazkodnak és szoknak hozzá ahhoz a gondolathoz, hogy Brüsszel nem Moszkva, és amikor Brüsszel megkérdezi, hogy mit akarnak, akkor választ is vár" - mondta Marin Lessenski, az Open Society elemzője.

Ez a magatartás az elemző szerint abból a "passzív tétlenségből" ered, amely a csatlakozás előtti időszakban alakult ki, amikor Brüsszel megmondta nekik, hogy mi kell tenniük.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!