szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelenlegi gazdasági válság nemcsak a pénzügyi rendszer összeomlását hozta, hanem kiderült, hogy hibás az önkorrigáló piac uralkodó paradigmája - mondta Soros György csütörtök este a PEN nemzetközi írószövetség New York-i rendezvényén.

A rendszer a saját súlyától dőlt össze, bebizonyosodott, hamis az a feltételezés, hogy a piacok egyensúlyra törekednek, ahová a kilengések után mindig visszatérnek - fejtette ki a magyar származású üzletember a PEN World Voices Festival pódiumbeszélgetésén a Metropolitan Múzeumban.

Nemcsak a pénzügyi rendszer, hanem egy világszemlélet omlott össze. Barack Obama amerikai elnök ilyen helyzetet örökölt, amelyből nem a rendszer helyreállításával, hanem annak újraépítésével lehet kilábalni. Tévednek azok, akik a jelenlegi válságot a korábbi krízisekhez hasonlítják.

Mint fogalmazott, a jelenlegi helyzet érdekessége, hogy az, amit rövid távon tenni kell, éppen ellentétes azzal, ami hosszú távon teendő. Jelenleg csak az államnak maradt hitele, a Fednek, amelynek  pénzt kell nyomtatni, amilyen gyorsan csak tud. Amikor azonban ez a politika sikeres lesz, és a hitelek majd újra működni kezdenek, a pénzkínálatot csökkenteni kell, amilyen gyorsan csak lehetséges.

Azzal kapcsolatban, hogy milyennek látja a jövő gazdaságát, kifejtette: a piacok lényegükből adódóan instabilak, buborékokat termelnek, ezért szabályozni kell őket, nemcsak a pénz-, hanem a hitelkínálatot is. A szabályozást azonban nem lehet túlzásba vinni. Soros felhívta a figyelmet arra, hogy a piacok tökéletlenek, hangulataik vannak, amelyeket szabályozással kell ellensúlyozni, de a szabályozók még inkább tökéletlenek, mert emberiek, bürokratikusak és ki vannak téve a politikai befolyásoltságnak.

A The New York Review of Books rendezvényén több más szakember mellett Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász is kifejtette nézeteit a gazdasági válság következményeiről és a kiút lehetőségeiről. A Princeton Egyetem professzora szerint a gazdaság meggyógyításához szükséges szerkezeti átalakítások egyik fő eleme, hogy csökkenteni kell a pénzügyi szektor szerepét. Szerinte semmilyen termékeny hatása nem volt annak, hogy a korábbi 4 helyett ma már a GDP 8 százaléka származik a pénzügyi szektorból, ahol viszont a profitok 41 százaléka termelődik ki. A másik fontos strukturális átalakítási célnak szerinte a társadalmi védőháló megteremtésének kell lennie. Mint fogalmazott, Amerikában az állását vesztő dolgozó támogatás nélkül marad, szakadékba zuhan, ami viszont nem fordul elő civilizált országokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Soros: euróövezeti szuverén kötvénypiac kell

Euróövezeti szintű közös szuverén kötvénypiacot kell létrehozni, mert a jelenlegi, tagállami széttöredezettségű adósságpiaci elrendezés - ahogy a mostani válság is megmutatta - súlyos problémák forrása, írta a csütörtöki Financial Timesban Soros György, aki szerint a közös euróövezeti kötvénypiaccal a még nem valutauniós kelet-európai EU-tagokat is segíteni lehetne.

Gazdaság

A Soros Fund támadta meg az OTP-t - Soros szabadkozik

A Soros Fund Management állt az OTP Bank 2008. október 9-én történt megtámadása mögött. Akkor az alap a részvények esésére játszva hatalmas megbízást adott az OTP-részvények eladására, „shortolt”, ezzel a részvények 22 százalékot estek egyetlen napon. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint 675 ezer amerikai dolláros árbevételük lett. A kiszabott félmilliárd forintos bírságot, ha bíróságon nem támadják meg, 30 napon belül kell megfizetni.

hvg.hu Gazdaság

Soros György teóriája a válságról

Soros György magyar származású amerikai befektető szerint a jelenlegi válság megértéséhez és a hasonló helyzetek elkerülésére a piacok működéséről kialakított gondolkodást teljesen új alapokra kellene helyezni. A válság kialakulását legutóbbi, A pénzügyi piacok új paradigmája című könyvében elemzi, amelynek magyar nyelvű, második kiadása a közelmúltban jelent meg.