Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A csütörtöki kötvényaukció és a délutáni kötvénytender is sikeres volt, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) összesen 20,5 milliárd forintnyi kötvényt adott el erősen csökkenő hozamon, de egyelőre korai az aukciós kínálat változtatásáról beszélni – közölte Borbély László András, az ÁKK általános vezérigazgató-helyettese.
A csütörtöki aukció a második volt azóta, hogy az ÁKK közel hat hónapos szünet után két hete újraindította rendszeres kötvényaukciókat, a jövőben rendszeresen tartandó délutáni kötvénytenderre, ahol az elsődleges forgalmazók az aukció átlagárán juthatnak hozzá további kötvényekhez, először került sor.
Az ÁKK egyelőre nem kívánja emelni az aukciókra kínált mennyiséget – mondta a vezérigazgató-helyettes, aki a devizakötvény-kibocsátásról annyit mondott: számos ajánlatot kaptak, és vizsgálják a lehetőségét.
Jól sikerült az első délutáni átlagáras – úgynevezett nem-kompetitív – tender, ami Borbély szerint nem csoda, tekintve a délelőtti aukción mutatkozó erős túlkeresletet. Magán az aukción 16,5 milliárd forintra emelte az ÁKK az eladást, miután a felkínált 15 milliárd forintnyi három-, öt- és tízéves kötvényre 67,7 milliárd forint értékű ajánlat érkezett.
A délutáni tenderen a teljes meghirdetett mennyiség elkelt, az ajánlat és az eladások között mutatkozó különbséget csupán kerekítés okozza, mondta Borbély. Az átlagáras délutáni tenderen az elsődleges forgalmazók az aukcióra beadott versenyző, azaz árazott ajánlatuk 40 százaléka erejéig tehetnek ugyanazon kötvényekre további ajánlatot.
A külföldi érdeklődés nagyságáról csak az aukció és a tender elszámolásakor, jövő szerdán lesz információ, mondta az MTI kérdésére a vezérigazgató-helyettes. A két héttel ezelőtti aukción eladott 14,5 milliárd forintnyi kötvényt alapvetően belföldiek vették meg, a külföldi vásárlások kissé 20 százalék alatt voltak, ismertette.
Az ÁKK adatai szerint a külföldiek állampapír-tulajdona áprilisban újabb bő 100 milliárd forinttal csökkent. A hó végi 2347 milliárd forintos külföldi állomány 119 milliárd forinttal marad el az év kezdetétől.
A csökkenés a 2009 és 2012 között lejáró kötvényeknél következett be, miközben az ennél hosszabb kötvényekből és diszkontjegyekből is a külföldiek vásároltak az első négy hónapban, mondta Borbély László András.
A 2012-ig lejáró „rövid” kötvényekből 273 milliárd forinttal kevesebb volt külföldieknél április végén, mint az év elején, mondta. Ezen belül összesen 77 milliárd forintnyi kötvény egyszerűen lejárt - ennyi volt külföldi kézben abból a két forintkötvényből, amelyek az első négy hónapban jártak le, összesen 336 milliárd értékben. A többi nettó eladás volt, részben a másodpiacon, részben az ÁKK lejárat előtti kötvény-visszavásárlásain. Az ÁKK március közepén heti rendszerességűre sűrítette a visszavásárlási aukciókat, hosszította, egészen a 2012-es lejáratokig, a hátralévő futamidőt.
Eközben a 2012 után lejáró kötvényekből nettó 81 milliárd forintnyit, diszkontjegyekből – ezekből az ÁKK aukciói a kötvényaukciók szüneteltetése közben is zavartalanul folytak – 73 milliárd forintnyit vettek a külföldiek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.