szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre beláthatatlan messzeségben van Magyarországon az euró bevezetése, még helyes gazdaságpolitikát folytatva is legalább 4-5 év kellene ahhoz, hogy realitás legyen a közös európai pénz - hangoztatta Járai Zsigmond volt jegybankelnök Vasegerszegen egy gazdasági fórumon.

Ugyan a gazdasági válságban nagy szükség lenne a nagyobb stabilitást és alacsony kamatokat jelentő "kemény pénzre", de az ország nincs felkészülve az euró fogadására. Ha előkészítés nélkül vezetnék be az eurót, az további gazdasági visszaesést okozna - magyarázta Járai.

A volt jegybankelnök hangsúlyozta: a pénzügyi, költségvetési egyensúly megteremtése szükséges, de önmagában nem elegendő a válság hatásainak leküzdéséhez. Véleménye szerint a vállalkozások versenyképességét kellene növelni, és elsősorban a bürokrácia csökkentésével,  a korrupció elleni hatékonyabb fellépéssel, valamint a vállalkozásokat terhelő adók és járulékok jelentős csökkentésével lehetne eredményeket elérni.

A Nyugat-dunántúli Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének, valamint a Vasegerszegi Közéleti Klub rendezvényén kifejtette: a gazdasági válság miatt elképzelhető, hogy az Európai Unió könnyít majd az euró bevezetésének feltételein, amit személy szerint ő korábban elképzelhetetlennek tartott. "Én ugyanígy elképzelhetetlennek tartottam azt is, hogy az IMF megment bennünket a csődtől, (...) ma már minden előfordulhat" - mondta a volt jegybankelnök.

A Nemzetközi Valutaalap által nyújtott hitelről szólva Járai Zsigmond kijelentette: valószínűsíthető, hogy a hitel lejárta után - ami 2010 márciusában esedékes - újabb hitelt kap majd Magyarország. Úgy fogalmazott: "Most már az IMF is fut a saját pénze után, az unió pedig nem engedheti meg, hogy egy tagállama csődbe menjen, hiszen annak tovább gyűrűző hatásai lennének".

A gazdasági válságról szólva kijelentette: nem lehet megmondani, mi lesz annak a következménye, hogy "a rossz bankok és a rossz bankárok tovább tevékenykednek". Véleménye szerint a válság, természeténél fogva, megtisztíthatná a gazdaságot, de most nem ez történik. Egyelőre nem lehet megmondani azt sem, hogyan fogják majd visszafizetni a bankok, amit a megmentésükre kaptak. Egy biztosnak látszik, nem lehet majd többé olcsó hitelekhez jutni - húzta alá Járai Zsigmond.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Járai: Gyurcsány és Bajnai a felelős

Járai Zsigmond szerint Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is felelős a Magyarországon kialakult mély válságért; erről a volt jegybankelnök a Fidelitas szombati, a Kockára tett jövő címmel megrendezett konferenciáján beszélt Budapesten.

Gazdaság

Járai pesszimista, szerinte nem várható fellendülés

Az IMF pénze nem fog kitartani a választásokig, holott eredetileg addig elégnek kellene lennie. Akkor feltehetően újabb pánik lesz, majd újra kapunk hitelt. Ha már egyszer adtak húszmilliárd eurót, akkor majd újra adni fognak – mondta el az mfor.hu- nak Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnöke.

MTI Gazdaság

Járai: 4-5 év múlva lehet stabil a gazdaság

A 4-5 százalékos gazdasági növekedést két év alatt elérheti az ország, a gazdaság stabilizálásához viszont legalább 4-5 év kell - nyilatkozta Járai Zsigmond a szombati Észak-Magyarországnak.

MTI Itthon

Wahrmann Mór-érem Lámfalussy Sándornak és Járai Zsigmondnak

Lámfalussy Sándort, az MTA külső tagját és Járai Zsigmondot, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökét tüntette ki a Magyar Tudományos Akadémia Wahrmann Mór-éremmel. Az elismerést hétfőn, az MTA közgyűlésén Vizi E. Szilveszter, az akadémia elnöke adja át.

MTI Gazdaság

CIG: napokon belül indul a Járai-féle biztosító

Pannónia Életbiztosítás néven május 26-án kezdi meg első termékének értékesítését a CIG Közép-európai Biztosító Zrt., amely januártól vagyonbiztosítást is kínál, és akkor indul a cég román leányvállalata életbiztosításokkal – jelentette be a biztosító sajtótájékoztatóján Járai Zsigmond, a felügyelőbizottság elnöke.

hvg.hu Vélemény

Járai: "alapvető a pénzéhes magyar bankárok felelőssége"

Az Orbán-kormány első pénzügyminisztere szerint a kiadáscsökkentés még mélyebb gazdasági visszaesést eredményez majd. Ugyanakkor sokkal drasztikusabb programokra van szükség, fele ennyi minisztériumra és állami alkalmazottra, az állami vezetők fizetését pedig egymillió forintban kellene maximálni. Járai Zsigmonddal beszélgettünk.