szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hordónként legkevesebb 70-75 dolláros olajárra lenne szükség, különben az olajtermelő beruházások vészesen el fognak maradni, és emiatt két-három éven belül olyan csúcsokra emelkedhet a kőolaj szabadpiaci ára, amelyek mögött eltörpülnek a tavaly nyári, majdnem 150 dolláros árrekordok – hangoztatták hétfőn az olajtermelő országok és az olajtárságok képviselői egyaránt, a Nyolcak (G8) és más érintettek energiaügyi értekezletén Rómában.

A jelenleg csökkenő kereslet és az alacsony árak a világgazdasági válságot jelzik, nem pedig hosszabb távú irányzatot, és a világ új árcsúcsok felé halad, mondta Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőrének olajipari minisztere, Ali al-Naimi. „Mi ugyan hosszabb távra tervezünk, terveinket nem ingatják meg a rövid távú piaci bizonytalanságok, de ha mások nem kezdenek hasonló beruházásokba a kitermelő kapacitások bővítése végett, akkor két-három éven belül a tavalyihoz hasonló vagy még kínosabb áremelkedés lehetséges” – figyelmeztetett al-Naimi. Azt mondta, hogy az alacsony árak és a gyenge kereslet beruházásoktól elriasztó hatását növelik a nagy beruházási költségek és a hitelszűke is.

Az energiaárak meredek növekedésének veszélyére figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első vezérigazgató-helyettese, John Lipsky is. Előrejelzése szerint a feltáró és kitermelő beruházások idén 21 százalékkal visszaesnek az olaj- és a gáziparban, és jövőre is nyomottak maradnak.

Az olasz Eni energiavállalat vezérigazgatója, Paolo Scaroni világszintű energiaügynökség megalakítását javasolta az áringadozások és a beruházási ciklusok elsimítására, kiegyenlítésére. Olyan mechanizmust, illetve stabilizációs alapot kell létrehozni, amely ösztönzést kínál a kapacitásnövelő beruházásokhoz, segíti a termelő országokat, ha az árak meghatározott szint alá esnek, és világszinten összehangolja a kereskedelmi nyersolaj- és terméktartalékok kezelését. Az Eni a maga részéről stabilan folytatja beruházásait, de körülbelül 70 dolláros kőolajárat tart üdvösnek mind a termelők, mind a fogyasztók hosszú távú érdekei szempontjából. A kőolaj szabadpiaci ára jelenleg hordónként 60 dollár körül van. Az idei mélypont januárban volt, 32 dollár fölött.

Az energiahatékonyság ösztönzésére előzőleg, vasárnap új nemzetközi megállapodást kötöttek Rómában a Nyolcak és a legnagyobb energiatermelő és fogyasztó országok. A IPEEC – nemzetközi partnerségi megállapodás az energiahatékonysági együttműködésről – néven életre hívott új platform a globális felmelegedés elleni küzdelem részeként működik majd. A partnerségben részes 13 állam – köztük az EU egységes partnerként, Kanada, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Japán, Olaszország és Németország valamint Brazília, Mexikó, Dél-Korea, Kína – kinyilvánította, hogy az IPEEC a jövőben "kiemelt platformja" az energiahatékonysági tapasztalatcserének.

Az új szervezet a fejlett és fejlődő országok közötti együttműködést hivatott elősegíteni az energiahatékonyság terén, hatékonyabb technológiák kifejlesztésében, az energiatakarékos módszerekről történő információcserében, valamint a magán és a közszféra határokon átnyúló energetikai összefogásában. A megállapodás működtetéséhez – a Nemzetközi Energiaügynökséghez kapcsolódva – a részes államok mindegyike 1,3 millió euróval járul hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A 40 dolláros olajár ezermilliárd dolláros lökést adhat a világgazdaságnak

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezérigazgatója szerint a 40 dollár körüli olajárral az idén 1000 milliárd dollárral felérő lökést kaphat a világgazdaság, de ha az ágazatban elmaradnak az újabb beruházások, akkor az árszint a tavalyi, azaz a hordónkénti 150 dollár közelébe is emelkedhet pár éven belül. Tanaka Nobuo szerint kölcsönös érdeke a termelőknek és a felhasználóknak a gazdasági fellendülés, azaz a jelenleginek a közelében lévő piaci árszint fenntartása mint "stimuláló erő" nagyon nagy segítséget jelenthet.

MTI Gazdaság

IEA: 1981 óta a legnagyobb éves csökkenés jöhet olajkeresletben

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb becslései szerint a világ olajkereslete az idén 3 százalékkal, napi 83,2 millió hordóra csökken. Ez napi 0,2 millió hordóval kevesebb, mint amit a szervezet még áprilisban várt, és - ha teljesül - 1981 óta az olajkeresletben a legnagyobb éves csökkenés lenne.

MTI Gazdaság

Felszöktek az olajárak: közelít a 60 dollár

Idei legmagasabb szintjét érte el a szabadpiaci nyersolaj ára, mikor csütörtökön átlépte a hordónkénti 58 dollárt. Elemzők szerint a fellendülés szinte egyetlen oka a globális gazdaság újbóli, még az idén várható növekedésének kilátása az Egyesült Államokban legutóbb mért kedvező makromutatók láttán.

MTI Gazdaság

Az OPEC 50, a főtitkár 70 dolláros olajat jósol

Az OPEC közel-keleti tagjai Tokióban azt mondták, hogy "eltűrik" a kőolaj jelenlegi mérsékelt árát, azért, mert ezt kívánja a világgazdaság helyzete, és az idén 40-50 dolláros árral számolnak. Ám a szervezet főtitkára jóval magasabb árat vár.

MTI Gazdaság

Stabilizálódtak a nyersolajárak a tegnapi zuhanás után

A nyersolajárak stabilizálódtak csütörtök reggel a tegnapi meredek (7 százalékos) árzuhanás után. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj csütörtök reggel 42,25 dollár volt Londonban áprilisi szállításra, 82 centtel drágább a szerdai zárónál. Az amerikai WTI nyersolaj áprilisra 72 centtel 43,05 dollárra emelkedett hordónként.

MTI Gazdaság

Elszabadult az olajár a piaci hírek hatására

Elsősorban két adat hatására több mint 4 százalékkal drágult a határidős nyersolaj jegyzése a vezető nemzetközi olajpiacokon. Az egyik tényező az amerikai magánvállalatok munkahelyeinek leépítéséről szólt áprilisban és azt tükrözte, hogy a munkahelyek csökkentése márciushoz képest jelentősen, a várakozásoknál jobban lelassult. A másik adat az amerikai heti kereskedelmi tartalékadatok közül a benzintartalék csökkenéséről szólt.