szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a GDP 10-15 százalékát teszi ki a feketegazdaság, ami óriási veszteség a gazdaságnak, ezért minél előbb hatékony lépéseket kell tenni ennek visszaszorítására – mondta Bendzsel Miklós a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnöke, a hivatal és a Magyar Védjegy Egyesület konferenciáján.

Az MSZH elnöke kiemelte, hogy Magyarországon a feketegazdaság piacának van egy szociológiai vonulata is, hiszen elsősorban a nyugdíjasok és az alacsony jövedelműek százezrei vagy akár milliói rászorultságból olyan életmintákat követnek, amelyekkel életben tartják a feketepiacot. Ezért az egyik legfontosabb feladat a fiatalok oktatása, felvilágosítása.

Emlékeztetett, hogy egy 2006-ban készült kimutatás szerint az elkobzott termékek minden kategóriájában Távol-Keletről érkezett a legtöbb hamis áru az Európai Unióba. Magyarország, mint származási ország a negyedik helyen volt az elfogott hamis élelmiszerek, alkoholos italok, valamint üdítőitalok kategóriájában, az illatszerek és kozmetikumok területén pedig a hatodik helyen szerepelt a listán.

A kimutatás hatására számos ország hozott intézkedéseket a hamisítás visszaszorítása ellen, így Magyarország is 2008-ban, amikor felállította a Hamisítás Elleni Nemzeti Testületet. A testület legfőbb cselekvési irányai a statisztikai kimutatások létrehozása, a fogyasztók tudatosságának növelése, valamint a termelők jogainak érvényesítése a hamisítókkal szemben. A testület stratégiájában a hamisítás által leginkább fenyegetett, kiemelt iparágként az élelmiszeripar, a kreatív és informatikai, illetve a gyógyászati készítmények és növényvédő szerek ágazata szerepel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Javaslatok a feketegazdaság ellen

Az államkassza bevételének növeléséhez nem elég a látható cégek folyamatos ellenőrzése, vállalni kell a feketegazdaság felszámolását, még ha az a számla nélküli kereskedelem, vagy népszerű piacok megszüntetését jelenti is - javasolja a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ).

hvg.hu Tech

Veszélyes méreteket öltött az illegális szoftverkereskedelem

A trendek arra utalnak, hogy az elsősorban az interneten zajló fekete szoftverkereskedelem az utóbbi években a feketegazdaság és a pénzmosás egyik „húzóágazatává” vált. Számos erre utaló jel fedezhető fel a múlt héten felderített esetben is, amikor 250 terabájtnyi adatot tartalmazó szervereket foglalt le a rendőrség Budapesten.

MTI Gazdaság

Dollármilliárdos károkat okoz az informatikai feketegazdaság

Csupán hitelkártya-csalással több mint ötmilliárd dolláros kárt okozhatnak a csalók évente, amiből az adathalász támadások értéke eléri az Egyesült Államokban az 1,2 milliárd dollárt - derül ki a Symantec informatikai feketegazdaságról szóló éves jelentéséből.

MTI Gazdaság

Összehangolt támadás a feketegazdaság ellen

A Csillagszóró hadművelet sikere nyomán közös cselekvési programot dolgoz ki és összehangoltan lép fel a feketegazdaság ellen nyolc állami szervezet – az APEH, az ÁNTSZ, az FVM élelmiszerláncot ellenőrző hatóságai, a vámhatóság és az ORFK –, amelyek képviselői az erről szóló együttműködési megállapodást pénteken írták alá.

MTI Gazdaság

Intézkedéscsomag a feketegazdaság visszaszorítására

A kormány felkérte a vámhatóságot, az adóhatóságot, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (OEP), valamint az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőséget (OMMF), hogy szeptember végéig készítsenek intézkedéscsomagot a feketegazdaság visszaszorítására - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.