szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A horvát Janaf olajvezeték üzemeltető vállalat infrastruktúrájának modernizálásán dolgozik annak érdekében, hogy megteremtse az adriai olajpiaci jegyzés és nemzetközi kereskedelem technikai előfeltételeit.

A Janaf nem saját maga akar szerepet vállalni a nemzetközi olajkereskedelemben, hanem meg kívánja teremteni a feltételeit, hogy az érdekelt olajkereskedő cégek kihasználhassák az észak-adriai Omisalj mélymerülésű olajterminál kapacitásait.

„Azok a tárolási és szállítási kapacitás bővítő beruházások, amelyeken jelenleg dolgozunk, megteremtik az adriai spot-olajpiaci jegyzés létrehozásának a lehetőségét. Omisalj ezáltal részese lehet a mediterrán olajpiacnak” – írja a Janaf közleménye, amelyet a Reuters hírügynökségnek eljuttatott.

A horvát Nacional hetilap arról számolt be korábban, hogy a Janaf tárgyalásokat folytat az orosz Gazpromneft vállalattal, a Gazprom olajipari érdekeltségével egy jövőbeni spot olajpiacon való részvételről. A Janaf nem erősítette meg a lap értesülését, mindössze annyit közölt, hogy „infrastruktúra beruházásaink lehetővé teszik minden érdeklődő fél számára a részvételt”.

A Janaf 1,9 milliárd kunás (360,9 millió dollár) beruházási programja három helyszínen irányozza elő a tárolási kapacitás bővítését. Jelenlegi tárolási kapacitása 900 ezer tonna olaj, amit 2,2 millió tonnára kíván növelni.

A Janaf üzemelteti az Észak-Adriát Horvátország belső területeivel, Szerbiával és Magyarországgal összekötő vezeték szakaszokat. A vállalat modernizálja az Omisalj kikötőt Sisak várossal összekötő vezeték szakaszt is és megteremti a kétirányú forgalmazás technikai feltételeit. Jelenleg a vezetékszakasz csak a kikötőből képes az ország belső területei felé szállítani az olajat.

A Janaf 75 százalékban a horvát kormány tulajdonában van, a fennmaradó 25 százalékon pedig a horvát INA olajtársaság osztozik több befektetési alappal. Az INA legnagyobb részvényese a magyar Mol olajtársaság.

A Janaf az idei első negyedévben 124,1 millió kuna forgalmat bonyolított, 51 százalékkal magasabbat mint az előző évi bázis időszakban, adózott eredménye pedig 19 millió kuna lett 8,2 millió után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OPEC változatlanul hagyta a kitermelési kvótákat

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) csütörtöki ülésén úgy döntött, hogy változatlanul hagyja a tagországok kitermelési kvótáit. Abdullah al-Badri OPEC-főtitkár a döntést azzal indokolta, hogy nem kívántak rossz jelzést adni a mostani gazdasági helyzetre, amikor éppen csak érzékelhető egy kis javulás. Ez a döntés lendületet adhat a gazdaságoknak - tette hozzá.

MTI Gazdaság

Drágul az olaj és az arany, de ez nem folytatódik sokáig

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szerda reggel 68,34 dollár volt Londonban júliusi szállításra, 17 centtel drágább a keddi zárónál. Hajnalban 37 centtel olcsóbb volt a keddi zárónál. Kedden 20 centtel drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.

MTI Gazdaság

Emelkedett az olaj ára

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 70,40 dollár volt Londonban augusztusi szállításra, 62 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 28 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 1,45 dollárral drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.

hvg.hu Gazdaság

Osztrák lapvélemény: fél a Mol az oroszoktól

A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői kommentárja szerint a „Lex Mol” sem tudná megvédeni a Molt a felvásárlástól, azután, hogy a Szurgutnyeftyegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A cikk szerint erősíti a bizonytalanságot, hogy magyar politika a teljes átalakulás állapotában van, a pletykák még azt sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc a Gazpromhoz igazol.

MTI Gazdaság

Idei csúcsát érte el a nyersolaj ára

Idei csúcsát érte el az amerikai könnyűolaj határidős jegyzése csütörtökön délre a Nemzetközi Energiaügynökség új prognózisának kiadása után. A júliusi WTI ára a Nymex elektronikus kereskedési rendszerben hordónként 72,30 dollárig szaladt fel, bár ezt követően visszacsúszott 72 dollár alá. Az északi-tengeri Brent is drágulást jelzett, de ára Londonban 71,19 dollárig jutott.