szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Héthavi csökkenés után először ismét növekedtek az ingatlanárak a kínai városokban júniusban éves összehasonlításban, 0,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, közölték a kínai statisztikai hivatalban pénteken.

Az előző havinál 0,8 százalékkal voltak magasabbak az árak a májusi, 0,6 százalékos havi áremelkedés után. Júniusban negyedik hónapja emelkedtek az árak havi összevetésben. Az adásvételek mennyisége az első hat hónapban 31,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az első öthavi, 25,5 százalékos éves többletről gyorsulva. Összegben az első hathavi ingatlanforgalom 1,58 billió jüan (165,4 milliárd euró) volt, 53 százalékkal több a tavaly első félévinél.

Kínában a beruházások negyedét adja az ingatlanpiac, úgyhogy ez jó hőmérője a bizalom alakulásának. Elemzők azonban arra is rámutatnak, hogy a föllendülést a kínai kormány ősszel meghirdetett, közel 600 milliárd dollárt érő gazdaságélénkítő programja keretében kapható olcsóbb hitelek, kisebb önrészesedési követelmények és illetékkedvezmények táplálják, és ezért "ingatlanbuborék" alakulhat ki, későbbi visszaesés veszélyével.

Szintén pénteken közölték kínai értékesítési eredményeiket nyugati és távol-keleti autógyárak és ezek kínai vegyesvállalatai: az első félévben 37-50 százalék között szaporították eladásaikat az egy évvel korábbihoz képest. A fejlett országok a kínai gazdaságtól, az ottani belső fogyasztás növelésétől remélnek húzóerőt a világgazdaság számára.

Kína gazdasága számára a Világbank nemrég javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. A héten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) már 7,5 százalékos gazdasági növekedést jósolt az országnak a tavasszal becsült, 6,5 százalékos többlet helyett. A kínai kormány elérhetőnek tart 8 százalékos évi átlagos ütemet is idén, azzal, hogy a növekedés az utolsó negyedévben meghaladhatja a 9 százalékot is éves összehasonlításban. Az első negyedévben 6,1 százalékra lassult a kínai gazdasági növekedés, de a második negyedévben már 8 százalék körül lehetett, rendre éves összehasonlításban, a kínai statisztikai hivatal előzetes becslése szerint. Kína hazai összterméke tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Soros György bízik a kínai gazdaságban

Soros György, a magyar származású milliárdos a kínai Shanghaidaily.com internetes újságnak azt nyilatkozta a hét végén, hogy bízik a kínai gazdaságban és hisz abban, hogy az ázsiai ország gyorsan túljut a gazdaságnövekedés megtorpanásának szakaszán. Soros nagyon érdekeltnek nevezte magát a kínai befektetésekben és "keresi a lehetőségeket".

MTI Gazdaság

Világbank: a vártnál nagyobb mértékben bővülhet a kínai gazdaság

Felfelé módosította a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a Világbank. A bruttó hazai termék (GDP) 2009-ben a márciusban prognosztizált 6,5 százalék helyett 7,2 százalékkal bővülhet éves szinten, áll a kínai gazdaság folyamatait elemző csütörtöki jelentésben.

MTI Gazdaság

Kínában gyorsul a gazdasági növekedés

Kína hazai össztermékének (GDP) növekedése az első félév átlagában minden bizonnyal 6,5 százalékra gyorsult az első negyedévi, 6,1 százalékos ütemről, mindkettő éves összehasonlításban, írta a kínai kormány tervhivatala, az Országos Fejlesztési és Reformbizottság egyik munkatársa a China Cescurities Journal szerdán megjelent számában.

hvg.hu Gazdaság

Új világpénz születhet: viharfelhők a dollár felett

Mostanában egyre erősödnek a hangok, amelyek a dollár világvalutaként mutatott gyenge teljesítményén aggódnak. Az Egyesült Államok ugyanis hatalmas hiányt halmozott fel a lakosság túlfogyasztása, a terrorizmus elleni háborúk, a gazdasági krízis kirobbanása óta pedig a válságkezelő mentőprogramok miatt. Nem véletlen, hogy már megjelentek a kihívók.

MTI Gazdaság

A kínaiak elszipkázzák a türkmén gázt az oroszok elől

Kína és Türkmenisztán gázszövetségre lépett: a Li Ke-csiang kínai miniszterelnök-helyettes és Gurbanguli Berdimuhamedov türkmén államfő által aláírt megállapodások értelmében Kína 3 milliárd dolláros hitelt nyújt Asgabatnak az ország legnagyobb földgázmezőjének kiaknázására, s a kitermelt gáz egy még idén megnyíló vezetéken Kínába áramlik.