szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A következő évtized végéig bánya nélkül, két blokkal üzemeljen az idén mintegy 20 milliárd forint veszteséggel működő Vértesi Erőmű – javasolja a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb tanulmánya.

A Vértesi Erőmű működési engedélye és élettartama 2020-ban jár le, de a jelentős veszteségek (és a szénfillér támogatás) miatt a jelenlegi állapot fenntartása aránytalanul drága. A bánya és az erőmű 2020-ig történő teljes üzemeltetése akár 100 milliárd forintjába is kerülhet az államháztartásnak. A Vértesi Erőmű által termelt áramra ráadásul jelenleg nincs szüksége a nemzetgazdaságnak – állapítja meg a GKI tanulmánya.

A gazdaságkutató javaslata szerint 2010-ben bezárna a jelentős szénkészleteket felhalmozó bánya, ezt követően 2020 végéig a jelenlegi 4 blokkos helyett 2 blokkos erőművi üzem –részben biomasszára alapozva – működne tovább. Ez az államháztartás szempontjából minimális kiadás fejében 11 évre biztosítja többek között a körülbelül 400 megmaradó dolgozó foglalkoztatását, az elbocsátottak és nyugdíjazottak számára fizetendő átmeneti támogatásokat. A leépítés 2010-2013 között felmerülő összes közvetlen személyi költsége mintegy 4,6 milliárd forint lenne, amit a VÉRT még veszteséges működés nélkül elbírna. A kapcsolódó állami szerepvállalás mértéke (nyugdíjhoz, álláskeresési járadékhoz, segélyekhez) 2014-ig körülbelül 2,8 milliárd forint lenne. A GKI szerint az elbocsátottak munkaerőpiaci reintegrációja célzott foglalkoztatási alappal biztosítható lenne, amelyre a GKI által javasolt elkülönítendő összeg felső értéke 5 milliárd forint (átlagosan 5 millió forint/elbocsátott dolgozó) lenne.

A Vértesi Erőmű jelenleg az Oroszlányi Erőművet és a Márkushegyi Bányát működteti. Az erőmű a bánya feketeszén termelését, valamint a Vértesi Erdészeti Zrt. által termelt biomasszát használja fel, amiből áramot, valamint távhőt állít elő Oroszlány részére. A biomassza-égetéssel előállított áramot – amely a termelés 18 százalékát teszi ki – az MVM 2012 végéig szóló szerződés keretében, rögzített áron veszi át, de a termelés nagyobb részét szabadpiacon értékesíti.

A bánya szénkészlete – összhangban az erőmű hátralévő élettartamával – körülbelül 10 évre elegendő a tanulmány szerint. Az erőmű jelenleg 4 blokkal üzemel: kettő kőszenes, kettő biomassza és kőszén együttégetésével üzemel.

A VÉRT nettó árbevétele 2008-ban 31,4 milliárd forint volt, amelyben 6 milliárd forint feletti értékben továbbadott áram is szerepel. Ehhez 8,5 milliárd forint szénfillér támogatás társult. Az erőmű valós vesztesége 5-6 milliárd forint volt – áll a GKI tanulmányában.

A VÉRT gazdálkodása 2009-ben a világgazdasági válság következtében mélyen a megtermelt áram önköltsége alá esett szabadpiaci áramár következtében növekvő, éves szinten várhatóan jelentős, 20 milliárd forint körüli veszteséget mutat. Ezt enyhíti 7,5 milliárd forint szénfillér támogatás – amelynek 2011-től nincs jogi alapja. A dotáció egy VÉRT dolgozóra jutó összege tavaly csaknem 4 millió forint volt, ami sokkal magasabb annál a támogatásnál, amit munkahelyteremtésre kaphatnak vállalkozások (jellemzően 1 millió forint körüli összeg).

A tanulmány megállapítja, hogy a szabadpiacra való áramtermelés önmagában csak 102 euró/MWh árszinten hozna nyereséget, ami az első negyedévi átlagár 1,8-szerese. Pozitív eredmény elérésére 80 euró/MWh közelében akkor nyílna lehetőség, ha a garantált átvétel révén termelt nyereség finanszírozná a szabadpiaci értékesítés veszteségét, ami viszont 45 százalékos áremelkedést jelentene. Ekkora áremelkedés azonban rövid távon nem valószínű.

A VÉRT 2020 végéig kötelezett Oroszlány távhőellátására, felmondás esetén 2-3 évig (a helyettesítő belépéséig) szól a kötelezettség. A javasolt kétblokkos erőmű a GKI szerint ennek a kötelezettségnek képes eleget tenni. A VÉRT által termelt áramra viszont jelenleg, s várhatóan a következő 2-3 évben nincs szüksége a nemzetgazdaságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bezárás fenyegeti a Vértesi Erőművet

A Magyar Villamos Művek megvizsgálta a 2100 dolgozót foglalkoztató Vértesi Erőmű (Vért) azonnali vagy novemberi bezárásának lehetőségét. A MVM csütörtöki közgyűlésén a bezárást egyelőre levették a napirendről, és kidolgozzák, milyen feltételekkel működtethető a Vért az eredetileg tervezett 2014-es határidőig - mondta Keleti György, az MSZP oroszlányi országgyűlési képviselője.

MTI Itthon

Döntött a kormány, tovább kell működtetni a Vértesi Erőművet

Tulajdonosi eszközökkel, a veszteségek minimalizálásával és a bányászati szerkezetátalakítási program támogatásának meghosszabbításával tervezi a kormány biztosítani a Vértesi Erőmű hosszabb távú működését - derül ki a június 23-i kormányhatározatból, amely a szerdai Magyar Közlönyben jelent meg.

MTI Gazdaság

Nélkülözni lehet a vértesi erőművet

A vértesi erőművet a magyar villamosenergia-rendszer nélkülözni tudja, ugyanakkor a fogyasztóknak az adófizetőknek havi csaknem kétmilliárd forintjába kerül az ott dolgozó kétezer ember foglalkoztatása - hangzott el a parlament gazdasági bizottsága energetikai albizottságának keddi ülésén.