Tetszett a cikk?

A nyári időszak nem telik események nélkül, a szabadságolások csak annyiban éreztetik hatásukat, hogy a világ szinte összes tőzsdéjén alacsony a forgalom. A befektetők jelentős készpénzállománynak keresik a helyét a piacokon, amelynek eredményeképp a részvények, devizák illetve kötvények árazása jelentős eltérést mutat a válság eddigi időszakában tapasztaltakhoz képest. Mire figyeljünk a héten?

A piaci trendek, mozgások viszont arról árulkodnak, hogy a befektetők további jelentős készpénzállománnyal rendelkeznek, amelyek befektetése nagy dilemma elé állítják az elemzőket. A helyét kereső tőke a részvénypiacokon ugyanis olyan emelkedést idézett elő, ami fundamentálisan nem, vagy csak nagyon nehezen indokolható. Mindenesetre az árak emelkednek, a korábbi mélypontokhoz mérten nem egyszer 50 százalék, vagy annál nagyobb az emelkedés tapasztalható. De nem csak a részvények ára, hanem a devizák, illetve a kötvények árazása is jelentős eltéréseket mutat a válság eddigi időszakában tapasztaltakhoz képest. A feltörekvő devizák immár hónapok óta trendszerűen erősödnek, a kötvények hozamai pedig jelentősen csökkennek, köszönhetően annak, hogy a CDS-felárak jelentősen erodálódtak a pánik idején tapasztaltakhoz képest. Az olaj ára továbbra is a részvényárakkal párhuzamosan erősödik.

A piaci helyzet tehát első ránézésre a konszolidáció jeleit mutatja, sőt mára már olyan árszintek alakultak ki, amelyek láttán a felületes szemlélő azt a következtetés vonhatja le, hogy minden rendben van, a válságnak vége, és egy új növekedési periódus köszönt a világgazdaságra. Ha azonban a folyamatok mögé tekintünk, kiderül, hogy korántsem ilyen rózsás a helyzet…

Devizapiac

A vezető devizák egymáshoz mért mozgásai kiegyensúlyozott piacról árulkodnak, hiszen továbbra is a korábbi trendek maradtak fenn, nagy meglepetéssel egyik vezető deviza sem szolgált.



Az EUR/USD devizapár egyre kisebb volatilitás mellett továbbra is oldalazó trendben maradt. Ennek az lehet az oka, hogy a devizaárfolyamokra ható külső tényezőkben nem történt jelentős változás, illetve, hogy a befektetőknek továbbra sincs határozott jövőképük a várható változásokkal kapcsolatban. Várakozásaink szerint szeptember eleje előtt nem is lesz komolyabb változás, ezért úgy gondoljuk, hogy továbbra is a sávon belüli mozgás kihasználásával lehet nyereséget elérni. Ez azt jelenti, hogy 1,42 körül EUR/USD eladást, míg 1,38 körül EUR/USD vételt javasolunk. Továbbra is fontos azonban a STOP-ok alkalmazása (a még elviselhető veszteséghez beállított zárása a nyitott pozícióknak), arra az esetre, ha előre nem látott események miatt erős elmozdulás következne be a piacon.

Ezen a ponton kell visszatérnünk a bevezetőben említett ellentmondásos helyzetre. Jelenleg a legveszélyesebb az lehet a devizapár, illetve a piacok egésze tekintetében, hogy az amerikai államkötvények - amelyek az egyre növekvő államháztartási hiányt hivatottak finanszírozni – aukciói során eddig nem látott folyamatok indultak be, melyek kifutása ma még nehezen belátható helyzetet teremthet. A legnagyobb vásárlónak számító távol-keleti országok ugyanis nyilatkozataikkal ellentétben a korábbiaknál jóval kisebb mennyiségben hajlandók vásárolni az USA állami adósságpapírjait. A legutóbbi aukciókon ugyan nem emelkedett jelentősen az amerikai kötvények hozama, de az már figyelmeztető jel, hogy míg korábban az elsődleges forgalomba hozatal során 70-75 százalékban távol-keletiek vették a papírokat, most ez az arány 30 százalék körüli szintre olvadt. Ma még a többi piaci szereplő által támasztott kereslet ellensúlyozza a távolmaradók vételeit, az aukciós értékesítés tehát nincs veszélyben, de kérdés, hogy a mai alacsony hozamszintek mellett meddig hajlandók a vevők finanszírozni a tetemes hiányt. Ráadásul a kibocsátás volumene fokozatosan emelkedik!

Az USA hiányának finanszírozása körüli probléma lehet akár egy következő krízis kiváltó oka is. Ma még sok elemző és befektető figyelmen kívül hagyja ezt a körülményt, de ebben látjuk a legnagyobb veszélyt. Ez ugyanis a világ összes piacára, és piaci szegmensére negatívan hathat. Véleményünk szerint szeptemberben, vagy októberben alakulhat ki az a helyzet, amikor ez tényleges hatást gyakorolhat a piaci folyamatokra. Ekkor egy komolyabb dollárgyengülés is következhet. Addig azonban marad a jelenleg is fennálló sávkereskedés.



A hazai piacon a nemzetközi színtéren jelentkező folyamatok kivetülését láthatjuk. A forint masszív erősödő trendben van a vezető devizákkal szemben, ráadásul a volatilitás csökkenése mellett. A forint tehát egy fenntartható növekedési pályán mozgó gazdaságra jellemző trendben mozog a vezető devizákkal szemben. A valós makrogazdasági folyamatok azonban köszönőviszonyban sincsenek egy növekedési pályán álló egészséges gazdasággal… Persze, nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy a pánikhelyzetben kialakult árazás sem volt reális, a befektetők mégis mindenáron igyekeztek megszabadulni kockázatosnak ítélt befektetéseiktől.

A forint tehát továbbra is erőt mutat, a mozgás intenzitása csökken, ezért ma még nem várunk jelentős változást a trendben. Az MNB múlt heti – elemzőket is meglepő – kamatvágása sem akasztotta meg az erősödét, de az ütemet kissé visszafogta. Mivel azonban a nemzetközi befektetői hangulat kedvez a feltörekvő devizáknak és a kamatvágással együtt is kiemelkedő a kamatszint, valamint az eurókötvény kibocsátás sikeresen zajlott, a befektetők bizalma nem tört meg. Sőt, mivel a gazdasági folyamatok iránya kedvezőbb, mint a térség jó néhány országában (csökkenő hiányadatok), a forint megítélése fokozatosan javul.

A továbbiakban arra számítunk, hogy oldalazásba megy át az eddigi erősödés. Mivel ma még nem tudjuk pontosan megmondani, hogy ennek sávnak hol lesznek a felső, illetve az alsó szintjei, nem adunk ajánlást a forint és a vezetők devizák tekintetben. A sávszélek kialakulásáig kivárást javasolunk.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

 

A német tízéves államkötvények hozama kissé csökkent (3,80 százalékról 3,65 százalékra), míg az USA tízéves állampapírok piacán valamivel nagyobb volt a hozamcsökkenés mértéke (3,75 százalékról 3,50 százalékra). A korábban említett finanszírozási problémák miatt továbbra sem ajánljuk a fejlett piaci kötvényeket vételre.

A hazai piacon az MNB kamatvágásának, illetve a nemzetközi piaci folyamatoknak köszönhetően tovább csökkentek a hozamok. Korábban arra számítottunk, hogy nem folytatódik az immár 3-4 hónapja tartó hozamcsökkenés, de a piac ezúttal rácáfolt elképzelésünkre. Azt gondoltuk ugyanis, hogy a piac már beárazta a kamatvágást. Ez igaz is volt, de csak az általunk feltételezett 50 bázispont erejéig. A jegybank talán attól tartott, hogy később már nem lesz alkalma lazítani a monetáris kondíciókon, így – némileg behozva lemaradását – ezúttal a piaci várakozásoknál nagyobb mértékben csökkentette az alapkamat mértékét. A lépés helyesnek bizonyult, mert a forint árfolyama, valamint az állampapír-piac sem szenvedte meg a lépést.



A továbbiakban arra számítunk, hogy a nyár további részében nem változnak jelentős mértékben a hozamok. Várakozásaink arra épülnek, hogy az MNB augusztusban maximum 50 bázispontos kamatvágást hajt végre. Abban az esetben, ha nagyobb lesz a vágás mértéke, nem tudjuk megmondani a várható hatást, de nagy a kockázata egy korrekciónak ebben az esetben. Addig a rövid lejáratok (3-6 hónap) tartását javasoljuk. Amennyiben a még mindig igen magas akciós bankbetétek kamata meghaladja a hasonló futamidejű állampapír hozamokat, akkor a betéti konstrukciók is ajánlhatók.
Részvénypiac (Oldaltörés)

 

A részvénypiacok mozgása új lokális csúcsokra lökték az indexeket. Ennek oka az, hogy továbbra is nagy mennyiségű tőke keres befektetési lehetőséget, viszont a befektetők nagy része a kötvénypiaci hozamokat ma már nem tartja kecsegetetőnek. Látható tehát egy hangulatváltás: míg korábban mindenek fellett állt a biztonság, ma már az elérhető hozam is egyre fontosabb a befektetési döntések során. Ennek az oka egyszerű: az elmúlt lassan két év során ritka volt az olyan befektetés, ami pozitív reálhozamot biztosított, így a befektetési szakemberek erős nyomás alatt állnak az eredményesség tekintetében. Közben pedig rengeteg likvid pénz van a portfoliókban, melyek a pánik idején menekültek a kockázatok elől.



Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
1,3800: vétel
1,4150: eladás
EUR/HUF:
273,5 alatt: vétel
278 felett: eladás
USD/HUF:
192,5 alatt: vétel
198 felett: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: nyereség-realizálás
USA részvények: nyereség-realizálás
Orosz részvények: nyereség-realizálás
Egyéb feltörekvők: nyereség-realizálás
Hazai részvénypiac:
nyereségrealizálás
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratokra tartás/vétel
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal)
A fejlett piacokon tehát látható, hogy a kötvények irányából fokozatosan áramlik a tőke a részvények irányába. A hazai piacon viszont ezzel ellentétben egyszerre erősödnek a részvények és a kötvények, miközben egyre olcsóbbá válnak vezető devizák a forinttal szemben. Ennek az az oka, hogy a pánik idején mind a kötvény-, mind a részvénypiac eladói nyomás alatt állt a hazai piacon, tehát a kötvények nem jelentettek menekülési útvonalat a befektetők számára. A két részpiac közötti átcsoportosítás tehát jelenleg a hazai piacon – csakúgy mint a feltörekvő piacokon - nem létező folyamat.

Mire számítunk a jövőben? Erre ma igen nehéz válaszolni, mivel a korábban megjelölt maximumok körül vannak az egyedi részvények árai és a BUX értéke is. Elvileg innen korrekciónak kell következnie, de ma kissé bizonytalanok vagyunk, mert már a mostani árszintek is csak technikai alapon értelmezhetők, fundamentálisan egyáltalán nem alátámasztottak. Azt viszont nem tudjuk megmondani, hogy a félreárazás meddig marad fenn, illetve milyen mértékben fokozódhat még. Ha a fejlett piacok technikai jellemzőit tekintjük, akkor azt látjuk, hogy az elérhető maximumok egy-két százalékra vannak, így most eladást javasolunk miden részvény tekintetében. Igaz ez a hazai papírokra is. Ha elérjük a jelzett szinteket, akkor választási lehetőség előtt állunk, de csak akkor, ha ezekben napokban likvid tőkével rendelkezünk!

Ma tehát az összes részvény tekintetében eladást javasolunk, de még nem érdemes short-pozíciót felvenni, mert nem tudjuk, hogy meddig fokozódhat a trend abban az esetben, ha a technikai ellenállások áttörésre kerülnek. Igaz ez a két hete ajánlott OTP-részvényeire is, ahol az eltelt időszak alatt 15-20 százalékos nyereséget lehetett elérni. Ezt a nyereséget zsebre kell tenni!



Fürjes Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!