szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt héten nem történt nagy mozgás - látszólag. A részvények, a kötvények, de még a devizák is hasonló szinteken vannak, mint egy héttel korábban. Ez azonban csak a látszat. Mire figyeljünk a héten?

A múlt heti piaci mozgások hoztak némi izgalmat a befektetők életében: vezető részvénypiaci indexek azokon a szinteken ragadtak be, ahonnan az emelkedés irányába már csak a reálgazdasági folyamatok nagymértékű javulása esetén várható további emelkedés. Emiatt kisebb napi esések idején is láthatóan idegessé váltak a piacok, hiszen a lokális maximumok elérése után nagy esélye van egy erőteljes korrekciónak. Ez azonban láthatóan várat magára…

Devizapiac

Az EUR/USD a korábbi oldalazásból kitörve elérte az 1,44-es szintet, innen azonban nem emelkedett tovább a jegyzés, mivel a dollár iránti bizalmat erősítették az USA kedvező foglalkoztatási adatai. Az új munkanélküliek száma a várakozásoknál kedvezőbben alakult, míg a munkanélküliség szintje hosszú ideje először csökkent. Ezek az adatok biztatóak, de nem egyértelmű, hogy ez a válság végét jelzi-e. A munkanélküliek száma azért mutat csökkenést, mert a statisztikákban azok szerepelnek, akik ellátásban részesülnek. Márpedig mára sokan kikerülnek az ellátottak köréből, ugyanis már több mint 39 hete nem találnak munkát. Az új munkanélküliek száma pedig alacsonyabb lett ugyan a vártnál, de továbbra is azt mutatja, hogy csak az elbocsátások üteme csökkent, új munkahelyek még mindig nem jönnek létre értelmezhető nagyságrendben.




Annak ellenére, hogy első nekifutásra nem sikerült elérni az 1,45-ös szintet, a rövid távú trend azt mutatja, hogy a következő napokban elérhető ez a szint. Ennek feltétele, hogy a kockázatvállalási hajlandóság ne csökkenjen, de az USA gazdaságával kapcsolatos optimista hangulat kissé csillapodjon. Ez a látszólag ellentmondó két kritérium azonban egyszerre teljesülhet, amennyiben a tényezők nem mutatnak gyökeres fordulatot, hanem csak árnyalatnyi változás következik be. Ebből következően EUR/USD vételt javasolunk az 1,41-es szint közelében, míg a pozíció zárását az 1,44-es szint felett javasoljuk. A keresztárfolyam további alakulása még kérdéses, ezért hosszabb távú ajánlásokat csak a későbbiekben fogalmazunk meg.

A hazai piacon a korábban már kialakult szintek tartották a piacot, azaz a forint nem ért el új lokális csúcsokat. A dollárral szemben a 184-es, míg az euróval szemben a 255-ös szint elérése után fordult a trend. Fontos kiemelni, hogy ezzel a hosszú távú csatornából még mindig nem lépett ki a forint, így továbbra is az erősödő tendencia maradt meghatározó – hosszabb távon.






Jól látható, hogy az erősödésben egy szűkülés alakult ki, ami egy kitörés előjele lehet. Elképzelhető, hogy a forint gyengülése irányába történik majd a kitörés, de ennek időpontja csak későbbre tehető, mivel a nyári időszakban nem várunk döntő változást a trendekben. Nem mellékes azonban, hogy nincs már messze a szeptember, egy hónap múlva már jelentős változások jelenhetnek meg a piaci folyamatokban.

Pillanatnyilag azt javasoljuk, hogy a korábbi lokális csúcsok közelében EUR/HUF és USD/HUF vételekkel érdemes megjelenni a piacon. A pozíciókat fokozatosan érdemes kiépíteni, a zárások szintje pedig ma még kérdéses, de egy komolyabb forintgyengülésben elképzelhető az euróval szembeni 285-ös, míg a dollárral szembeni 200-as szint is. Nagyobb gyengülésre nem számítunk, hacsak a sokat emlegetett „W” alakú recessziós pálya nem módosít elképzeléseinken. Itt arra gondolunk, hogy az újabb leszálló ág nem év végén, hanem már korábban bekövetkezik. Ebben az esetben ugyanis előre nem jósolható meg a forint árfolyampályája.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

 

A fejlett piacokon tapasztalt mozgások vegyes képet mutattak. Míg a tízéves német államkötvények hozam nem változott (3,65 százalék), addig a hasonló futamidejű USA államkötvények hozam a 3,65 százalékos szintről 3,85 százalék fölé emelkedett. Ennek oka az, hogy egyre komolyabb a feszültség az USA államadósságának finanszírozhatóságával kapcsolatban. A kínai vevők ugyanis – nyilatkozataikkal ellentétben – jócskán csökkentették vásárlásaikat. Egyelőre a hazai kereslet képes ellensúlyozni a kieső keresletet, de a hozamok egyértelműen emelkednek az elmaradó távol-keleti vevők miatt. Korábban már többször aggodalmunknak adtunk hangot a fejlett piaci kötvényekkel kapcsolatban, az említett tendenciák okán. Véleményünk továbbra sem változott; nem javasoljuk fejlett piaci kötvények vásárlását.


A nemzetközi piaccal együttmozogva a hazai kötvények hozam is emelkedő trendet mutatott, kivéve a rövid futamidőket, ahol az MNB alapkamat meghatározó. Mivel a piaci szereplők további monetáris lazításra (kamatvágásra) számítanak, a hozamok a rövid állampapírok esetében némileg csökkent. Örvendetes ugyanakkor, hogy a külföldiek kezén lévő hazai állampapír állomány tovább emelkedett: míg 2009 júniusában 2200 milliárd forint alá csökkent, mára meghaladta a külföldiek által birtokolt állomány 2450 milliárd forintot. Az állományi növekedés ugyanakkor az átlagos hátralévő futamidő csökkenése mellett ment végbe, ami azt mutatja, hogy ma még inkább csak a spekulatív céllal befektetők jelentek meg vevőként a piacon.

A helyzet tehát javulóban van, ennek ellenére a jövőre vonatkozó várakozásaink az elmúlt hetekben inkább romlottak. Ennek oka nem a hazai makrogazdasági várakozásainkban keresendő, hanem inkább abban, hogy a fejlett piacokon is a hozamok emelkedésére számítunk. Ennek ellenére nem tartjuk rossz befektetésnek a hazai kötvényeket, feltéve, ha rövid futamidejű kötvények vásárlásáról van szó. A 3-6 hónapos szegmensben ugyanis az MNB augusztusi kamatvágására számítva, további hozamcsökkenést várunk. Tehát a 3-6 hónapos futamidejű kötvények vételét/tartását ajánljuk.

Részvénypiac (Oldaltörés)

 

Óriási a kísértés, hogy feladjuk eddigi álláspontunkat, a részvénypiacok várható trendjeit tekintve, mivel korábban nem várt szinteket értek el a részvényárak világszerte. Azaz várakozásainkkal ellentétben a tavasszal, illetve nyár elején kibontakozott emelkedés tovább tartott mint korábban feltételeztük. Ennek okát korábban abban láttuk, hogy a befektetők 2009 utolsó negyedévére már gazdasági növekedést áraztak, de ebben az esetben mára komoly korrekciónak kellett volna következnie. Ez szerintünk azt jelenti, hogy a korábban a várakozásokra épülő emelkedést piaci mechanizmusok, technikai jellegű tényezők lendítették tovább. Arra gondolunk, hogy az alacsony kamatszintek, valamint az intézményi befektetők alulsúlyozott részvénypozíciói pótlólagos keresletet gerjesztenek akkor is, ha a fundamentumok nem támasztják alá az emelkedést. Ebben az esetben viszont nem javasolhatunk részvényvételeket, legalábbis a fundamentumok alapján nem.





Ma egyedüli kapaszkodót a technikai elemzést nyújt. Itt viszont az a probléma, hogy a piacok olyan szinteken vannak, amelyek után emelkedés, illetve esés is következhet. Egy komolyabb elmozdulásra lenne szükség – magas forgalom mellett – ami a további irányt meghatározhatná. Ebben a helyzetben kivárást javasolunk minden részvény, vagy részvény típusú befektetés tekintetében – mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon.

Ajánlás

Devizapiac:
EUR/USD:
1,4100: vétel
1,4400 felett: eladás
EUR/HUF:
260,0 alatt: vétel
270 felett: eladás
USD/HUF:
185,00 alatt: vétel
190,00 felett: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: kivárás
Orosz részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
kivárás
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratokra tartás/vétel
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal) 


Fürjes Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!