szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

További 7 milliárd euró állami tőkeinjekcióra van szüksége a müncheni Hypo Real Estate (HRE) jelzáloghitelezőnek, amelyet már tavaly ősz óta állami mentőöv tart a felszínen. A Handelsblatt című német üzleti-politikai lap csütörtöki száma szerint a HRE alaptőke-emelés formájában kap segítséget, majd ezt követően lezárják a bank államosítását, amelynek során mostanáig a részvények 90 százalékát vették át a korábbi tulajdonosoktól.

A fennmaradó 10 százalékot részvényenkénti 1,30 eurós áron vásárolja fel az állam a Soffin nevű pénzpiaci stabilizációs alapon keresztül. Peer Steinbrück pénzügyminiszter szerint "nem meglepő", hogy a HRE ismét támogatásra szorul és megint az adófizetők pénzéből kell kisegíteni.

A bank az idei első félévben 1,132 milliárd euró adó utáni veszteséget szenvedett el, főként a rossz hitelekből fakadó tartalékképzési kötelezettségek miatt. 2008 első hat hónapjában még 160 millió euró adózott eredményt ért el. Ősszel aztán a csőd szélére került, az amerikai ingatlanpiacon végzett ügyletek miatt.

A német kormány tavaly szeptember óta mintegy 102 milliárd eurós hitelgaranciával tartotta a felszínen a céget, amelynek jelenlegi értékét szakértők nulla euró körülire becsülik.

Egy idén július elején napvilágot látott jegyzőkönyvből kiderült, hogy a német központi bank, a kormány és a legnagyobb pénzintézetek - például a Deutsche Bank és a Commerzbank - vezetői egyaránt attól tartottak, hogy az amerikainál is súlyosabb pénzügyi válság keletkezik, ha nem mentik meg a bajba jutott jelzáloghitelező céget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Bankcsődök: itt van 2009 legnagyobb bukása

Az USA-ban továbbra is folyamatosan dőlnek be bankok. Ezúttal az Egyesült Államok déli régiójának egyik legnagyobb bankja, a Colonial BancGroup, ment csődbe, amelyet így az egyik riválisa, a BB&T vásárolt fel. Emellett még további négy bank húzta le a rolót.

MTI Gazdaság

Újabb bankcsődök az Egyesült Államokban

A gazdasági kilátások némi javulása ellenére az Egyesült Államokban újabb bankok mennek csődbe: pénteken négy pénzintézetet zártak be, köztük az egyik legnagyobb regionális bankot, a Texas államban lévő Guaranty Bank of Austint, amelynek 13 milliárd dollár a mérlegfőösszege.

MTI Gazdaság

Újabb bankcsőd Amerikában

Ismét csődbe ment egy regionális bank az Egyesült Államokban: ezúttal a Georgiában lévő, atlantai székhelyű Omni National Bank az érintett - közölte a FDIC, a szövetségi betétbiztosító társaság. Az Omni már a 21-ik pénzintézet, amely az idén tönkrement az Egyesült Államokban, s a negyedik Georgiában.