szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Széles alapokra épülő, erőteljes növekedés kezdődött a világgazdaság feldolgozóipari szektorában az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított globális gyáripari beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb gazdaságok feldolgozó szektorainak teljesítményadataiból összesített saját beszerzőmenedzser-indexét. Augusztusról szerdán kiadott legújabb összesítésében a ház azt írta: az általa képzett mutató a múlt hónapban meredeken, 3,1 ponttal 53,1-re - 2007 nyara óta nem mért magasságba - emelkedett.

Ez azt jelenti, hogy már növekszik a globális feldolgozóipar kibocsátási értéke, a PMI-mutatók ugyanis 50-es érték felett jelzik a vizsgált szektorok teljesítményének erősödését.

A JP Morgan saját előrejelzése szerint a globális gyáripari termelés éves szintre átszámított növekedési üteme el fogja érni a 8 százalékot, és a PMI-felmérés belső dinamikája arra vall, hogy ez a ráta fennmarad 2009 második felében.

A ház kiemeli, hogy az átfogó jelzőszámon belül különösen az új megrendelések részindexe utal erőteljes lendületre: ez az előremutató összetevő a múlt hónapban 5 ponttal 58,2-re emelkedett.

A JP Morgan szerint ez a dinamika azt valószínűsíti, hogy egy másik igen fontos részmutató, a kibocsátási index az augusztusi 57,5-ről jövő hónapban 61,7-re, novemberben pedig 64 közelébe nőhet, ami - ha megvalósul - 8-10 százalékos éves szintű ipari termelésnövekedésnek felelne meg.

A kimutatáshoz fűzött elemzés szerint a fő hajtóerőt az adja, hogy a globális feldolgozóipari szektor cégei igyekeznek felzárkóztatni a termelést az értékesítéshez. Jóllehet a globális fogyasztás már az idei év elején erősödni kezdett, a termelő vállalatok azonban akkor még folytatták kibocsátásuk csökkentését, és a termelés végül messze az eladások alá esett, masszív raktárkészlet-leépítést elindítva - áll a JP Morgan elemzésében.

Más nagy londoni házak szerint a folyamat Közép-Kelet-Európa gazdaságaiban is érvényesül, és ennek Magyarországon lehet a legmarkánsabb termelésnövelő hatása a térségben.

A BNP Paribas bankcsoport legújabb felzárkózó piaci helyzetelemzésében azt írta: térségi összehasonlításban egyelőre Lengyelország ipari szektora teljesít a legjobban, de az ipari kibocsátási folyamatok a közlejövőben közelíteni fognak egymáshoz. Ez azt jelenti, hogy Lengyelország "viszonylagos túlteljesítése elenyészik", miközben a magyar ipari termelés fellendülése a legmeredekebb lehet az országcsoporton belül.

Ez utóbbi fő mozgatóerejét nem csupán a bázishatások adják majd; Magyarország esetében az is tényező lesz, hogy a magyar feldolgozóipari cégeknek sikerült csökkenteniük raktárkészleteiket.

Ezzel szemben a lengyel vállalatok jelentősen növelték készleteiket abban az időszakban, amikor a végfelhasználás éppen összeomlott, és ezeket a készleteket még értékesíteni kell, mielőtt fenntarthatóbb fellendülés kezdődhetne a lengyel ipari szektorban, állt a BNP Paribas minapi elemzésében.

A JP Morgan szerdai globális PMI-összefoglalója kiemeli, hogy évek óta először az összes részmutató hozzájárult az átfogó gyáripari termelési index emelkedéséhez.

A cég összesített feldolgozóipari beszerzőmenedzser-indexe júliusban érte el a visszaesés és növekedés mezsgyéjét jelző 50-es szintet; az idei első negyedév végén, márciusban 37,4 volt, ami akkor még erős visszaesésre utalt a világgazdasági szintű ipari termelésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az ipari termelés túljutott a mélyponton, a külkereskedelmi mérleg javult

Az ipari termelés visszaesése júniusban elérte a mélypontot, az év utolsó negyedévében akár egyszámjegyű is lehet, az év egészében 12-19 százalék között alakulhat, a külkereskedelmi mérleg pedig a félévi 2 milliárd eurós többlet után az év végére meghaladhatja a 3 milliárd eurót - mondták az MTI által megkérdezett elemzők.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: Magyarországon lehet a legmarkánsabb ipari fellendülés

Kelet-Közép-Európa ipari szektorának recessziója a jelek szerint kezd túljutni mélypontján, az erőteljes szektoradatok a kilábalás küszöbönálló kezdetét jelzik, és a fellendülés Magyarországon bizonyulhat a legmarkánsabbnak a térségben, áll londoni feltörekvő piaci elemzők hétfői előrejelzésében.

MTI Gazdaság

Júniusban lassult az ipari termelés csökkenése

Lassult az ipari termelés csökkenése júniusban: a hatodik hónapban 18,8 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakához képest, míg májusban 22,1 százalék volt a csökkenés, a júniusi részletes adat 0,2 százalékponttal rosszabb az előzetesen publikáltnál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján.

MTI Gazdaság

A vártnál nagyobbat esett a lengyel ipari termelés

A lengyel ipari termelés 4,6 százalékkal - a vártnál nagyobb mértékben - csökkent éves szinten júliusban. A júniusi visszaesés valamivel szerényebb, 4,5 százalék volt, a lengyel statisztikai hivatal szerdán közölt adatai szerint.

MTI Gazdaság

Megugrott az ipari termelés Ukrajnában

Júliusban 16 százalékkal növekedett az ipari termelés Ukrajnában júniushoz képest, amikor 3,1 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint a megelőző hónapban - ismertette az előzetes adatokat az ipari miniszterhelyettes.

MTI Gazdaság

KSH: mérséklődött az ipari termelés csökkenése

Az ipari termelés 2009 júniusában 18,6 százalékkal csökkent 2008 júniusához képest, 2009 májushoz viszonyítva pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 1,9 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján.

MTI Gazdaság

A vártnál jobban csökkent a cseh ipari termelés

Csehországban a vártnál nagyobb mértékben csökkent az ipari termelés júliusban az egy évvel korábbihoz képest: 18,4 százalékkal - tette közzé első becslését a cseh statisztikai hivatal. Elemzők 14,5 százalékos visszaesést vártak.