szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Nyrt. vagy csak saját részvényekkel, vagy részben készpénzzel finanszírozza a kurd Pearl-projekt 2009-es munkaprogramját - közölte a társaság csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A közlemény szerint a Mol a tőzsdei árfolyamok alakulásának függvényében dönt a részvényekkel vagy készpénzzel történő fizetésről.

Ennek megfelelően a Mol 2009. szeptember 15-ig átad 51 090 darab „A” sorozatú törzsrészvényt 50-50 százalék arányban a projektben szintén résztvevő Dana Gasnak és a Crescent Petroleumnak, továbbá maximum 80 000 darab „A” sorozatú törzsrészvényt értékesíthet 2009. október 15-ig. Ennek lebonyolításával az ING Bank NV Magyarországi Fióktelepét és az OTP Bank Nyrt.-t, mint befektetési szolgáltatókat bízza meg.
A Mol, az osztrák OMV és két egyesült arab emírségekbeli cég májusban jelentette be, hogy konzorciumot hoztak létre abból a célból, hogy az iraki Kurdisztán lelőhelyein kitermelt földgázzal töltsék meg a Nabucco gázvezetéket. A Molnak 10 százaléka van a Pearlben.

Az emírségekbeli Crescent Petroleum cég és leányvállalata, a Dana Gas szerint az általuk kitermelt észak-iraki gázkészlet van olyan nagy, hogy az iraki és a török igények kielégítése mellett meg lehet tölteni belőle a Nabuccót is. A 8 milliárd dolláros fejlesztési terv megvalósítására létrehozott konzorciumnak a cégek közleménye szerint tagja lett a magyar Mol és az osztrák OMV cég is, amelyek a Nabucco részvényesei voltak kezdettől fogva.

Az OMV 350 millió dollárt fizet a Crescentnek és a Danának a két emírségekbeli cég iraki Kurdisztánban működő egysége, a Pearl Petroleum részvényeinek 10 százalékáért. A pénzből az arab cégek  a projektet finanszírozzák.

A megállapodások előtt a Crescent és a Dana fele-fele arányban birtokolta a részvényeket a Pearlben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Stratégia vagy mázli: miért erősíti meg a válság a Molt?

A válság kirobbanása előtt úgy tűnt, hogy a nemzeti társaságokat ki fogják szorítani a multik a nemzetközi olajpiacról. Mára a pénzhez jutás nehézségei miatt a helyzet gyökeresen megváltozott. A Mol speciális pozíciója miatt azonban megerősödve kerülhet ki a krízisből – derül ki a KPMG üzleti tanácsadócég tanulmányából és szakértőinek véleményéből.

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember második hetére

Az elmúlt két hét nem hozott sok változást, pedig az elemzők, a piaci szereplők nagy része egész nyáron arra várt, hogy szeptemberben határozott irányt vesz a piac, és akár az év teljes hátralévő részét meghatározza majd. Látszólag semmi nem változott, de ha a felszínt kissé megkapargatjuk, felfedezhetünk olyan jeleket, amelyek talán segítenek közelebb jutni az örök kérdéshez: mi várható a következő napokban?