szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Électricité de France (EdF) francia energetikai konszern 10 százalékos részesedést kíván szerezni az orosz-olasz Déli Áramlat gázvezeték kivitelezési projektben - írja az orosz Kommerszant napilap keddi száma az ügylethez közel álló körök értesüléseire hivatkozva.

A Dél-Európa gázellátását 2013-ról biztosító 14 milliárd eurós gázvezeték projekt kivitelezéséről a szándéknyilatkozatot hamarosan aláírják.

Az orosz kormány szóvivője megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin kormányfő francia kollégájával François Fillon kormányfővel hétfőn folytatott megbeszélésén szó esett a projektben való esetleges francia részvételről.

Amennyiben megegyezés születik a belépésről, az EdF lesz az olasz Eni mellett a Déli Áramlat projekt második nyugati résztvevője. A projekten eddig az Eni és az orosz Gazprom 50-50 százalékos részesedéssel osztozott.
    A Déli Áramlat a Fekete-tenger térségéből szállít majd földgázt Bulgárián keresztül két irányba elágazva, egyrészt Magyarország és Ausztria, másrészt Görögország és Olaszország felé.

Több hírügynökség hétfőn közölte, hogy a francia GdF Suez SA gázipari konszern várhatóan októberben 9 százalékos pakett megvásárlásával belép a Gazprom által vezetett Északi Áramlat gázvezeték projekt kivitelező társaság részvényesei közé.

Az 1220 kilométeres Északi Áramlat gázvezeték 2011-ben kezdi meg a földgáz szállítását Nyugat-Európából az Északi-tengeren keresztül, évi 27,5 milliárd köbméteres kapacitással, amit 2012-re évi 55 milliárdra növelnek.

Az Északi Áramlat jelenlegi részvényesei a Wintershall Holding és az E.ON Ruhrgas 20-20 százalékos, a holland Nederlandse Gasunie NV 9 százalékos és a Gazprom 51 százalékos részesedéssel. A GdF a Wintershall és a Ruhrgas pakettjéből vásárolna összesen 9 százalékos részesedést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ukrán szakértő az Északi és Déli Áramlat átláthatatlan viszonyairól

Azért elfogadhatatlan az európaiak "hallgatása" az orosz-ukrán gázszállítási szerződés átláthatatlan viszonyairól a konfliktus gyors megoldására hivatkozva, mert az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek tervével megbízott társaságok a RosUkrEnergóhoz hasonlóan Svájcban bejegyzett, homályos hátterű cégek - véli Mikhail Goncsar ukrán energetikai szakértő a Libération című francia napilapban hétfőn megjelent kijevi tudósításban.

MTI Gazdaság

A Gazprom hozzáfog a Déli Áramlat gázvezeték építéséhez

A Gazprom hozzálát a tervek szerint Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat, a monopólium fennállása óta legköltségesebb gázvezeték építéséhez: az első ízben közzétett becslések szerint 19-24 milliárd euróba kerül majd, s a szakértők kétlik, hogy nyereséges lesz-e, mivel a vezetékbe szánt gázmennyiséget az ukrán rendszeren is lehetne szállítani – írta hétfőn a Kommerszant című orosz lap.

MTI Gazdaság

Előny a Nabuccónál, de a feltölthetőség fő probléma marad

A Nabucco előnybe került az Oroszország által tervezett konkurens vezetékkel, a Déli Áramlattal szemben, de kulcsfontosságú probléma marad a gázzal történő megtöltése - írta a keddi orosz sajtó. Román lapkommentárok szerint a Nabucco olcsóbb ugyan, de több ismeretlen tényező övezi. A német lapok pedig "Európa harcol az energiabiztonságért", "Kis lépés előre" és ezekhez hasonló a címekkel számoltak be a Nabucco-megállapodás aláírásáról.