Versenyhatóság vizsgálja a távhőszolgáltatókat Németországban

Vizsgálatot indít a távhőszolgáltatók ellen a német versenyhatóság (Bundeskartellamt). A gyanú szerint a cégek túlságosan magas díjat szednek, árképzésük pedig szinte átláthatatlan.

  • MTI MTI
Versenyhatóság vizsgálja a távhőszolgáltatókat Németországban
A több mint 50 éve működő hatóság most először kezd vizsgálatot távhőszolgáltatók ellen. Nem egyes vállalatok tevékenységét tanulmányozzák, hanem átvilágítják az egész ágazatot. Összesen 530 társaságnak küldik meg kérdéseiket. Kisebb, helyi szolgáltatók mellett a legnagyobb energetikai cégek - mint az E.ON, az RWE és a Vattenfall - is megkapják a versenyhatóság terjedelmes kérdőívét, amelyet október végéig kell visszaküldeni.

"Első lépésben azt vizsgáljuk, hogy mely társaságok szednek kirívóan magas díjat a fűtésért, és melyek kínálják a legkedvezőbb áron a szolgáltatást" - nyilatkozott a versenyhivatal egy szóvivője. Hozzátette: "bizonyos jelek arra utalnak", hogy a távfűtés indokolatlanul drága Németországban.

További probléma, hogy a távhőszolgáltatók "árképzési gyakorlata igen kevéssé átlátható", a többi energiaszolgáltatóhoz képest.

Az átfogó vizsgálatot egyedi versenyjogi eljárások követhetik, amennyiben beigazolódik a hatóság gyanúja. Az elemzés első eredményei 2010 elejére várhatók, áll a Hamburger Abendblatt című lap online kiadásában kedden megjelent beszámolóban.

Német földön nagyjából ötmillió háztartást fűtenek távhővel, amely így 13 százalékos részesedéssel a harmadik leggyakoribb fűtési megoldás a földgáz (48 százalék) és a fűtőolaj (30 százalék) után a 82 millió lakosú országban.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?