szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a gazdasági növekedés beindulása, későbbi felgyorsulása érdekében fontos a strukturális reformok megvalósítása - mondta Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) rendezvényén.

Magyarország államadóssága magas a GDP-hez mérten, így mind a fiskális konszolidáció folytatására, mind a szerkezeti reformok megvalósítására szükség van – mondta Iryna Ivaschenko. Az IMF magyarországi képviseletének vezetője megjegyezte: 2009-2010-re már életbe lépett, illetve tervezett strukturális lépések együttes hatása a GDP mintegy 5 százalékának felel meg. A kormány 2010-re beadott, eltervezett költségvetési intézkedései teljesíthetőek, hihetőek a lépések, és ha megvalósulnak - a korábbi intézkedésekkel együtt -, az államadósság GDP arányos szintjét a mostani mértékről mintegy 10 százalékponttal lehet majd mérsékelni 2010-2014 között – hangsúlyozta. A tervezett szerkezeti változtatások miatt fontosnak nevezte a parlamentnek benyújtott, 2010-re vonatkozó költségvetés elfogadását.

A jövő évi költségvetés megvalósítása terén kockázatok is felmerülhetnek, egyrészt az, hogy az eurózónában mikor indul be ténylegesen a gazdasági fellendülés, másrészt az, hogy Magyarországon a következő évben parlamenti választások lesznek – emelte ki az IMF magyarországi képviseletének vezetője.

Iryna Ivaschenko elmondta: az IMF egyetért a magyar kormány előrejelzésével, ami a GDP alakulására ez évre 6,7 százalékos visszaesést, a jövő évre pedig 0,9 százalékos csökkenést prognosztizál. Rámutatott ugyanakkor, hogy az IMF legutóbbi felülvizsgálata során is bebizonyosodott, hogy a magyar kormány elkötelezett az idei 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcél elérése érdekében. A 2010-es büdzsé tervezete, a kormány által jóváhagyott mostani formájában, hiteles stratégiát vázol fel az államháztartási folyamatok további konszolidálásával és a 3,8 százalékos GDP-arányos jövő évi hiánycél elérésével kapcsolatban - emelte ki Iryna Ivaschenko. Magyarország potenciális gazdasági növekedési rátája 3 százalék körül van – tette hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egymást erősítő reformokat sürget Csaba László

Magyarországon egymást erősítő reformokra van szükség: rövidtávon a decentralizáció és az államháztartás kiegyensúlyozása lenne fontos lépés, középtávon pedig az euró bevezetése köré kell csoportosítani az intézkedéseket - mondta Csaba László közgazdász, egyetemi tanár az Eurobarometer magyar jelentését ismertető rendezvényen.

hvg.hu Gazdaság

Csaba László az utálatos kamatról és a jövő önfelemésztő politikájáról

Ami az IMF-et érdekli, rendben van, viszont ami minket kellene, hogy érdekeljen, az nincs - mondta a hvg.hu-nak Csaba László akadémikus a magyar gazdaság helyzetét jellemezve. A Közép-európai Egyetem (CEU) közgazdász professzorát a kamatcsökkentés lehetőségéről, a költségvetési szigor értelméről, az euró mielőbbi bevezetésének esélyeiről, illetve a várható világgazdasági tendenciákról kérdeztük.

MTI Gazdaság

Le Figaro: az IMF elégedett Magyarországgal

Miután a csődöt Magyarország 2008-ban épphogy elkerülte, jelenleg jó úton van a pénzügyi rendszer rendbetételéhez. Ezt az elégedettséget fejezte ki a Le Figaro című francia napilap szerint a Nemzetközi Valutalap (IMF) legutóbbi, harmadik felülvizsgálata során elért szakértői szintű megállapodás.

hvg.hu Gazdaság

Csaba László: nem gazdaságunk visszaesése, hanem szerkezete a gond

Magyarország gazdasági visszaesése nem olyan tragikus, mint ahogy azt sokan képzelik. A csökkenés mértéke egyáltalán nem rendkívüli más országokhoz képest, inkább a magyar gazdaság elavult szerkezete okoz gondot. Könnyű és gyors megoldás sajnos nincs – mutatott rá Csaba László akadémikus, a Közép-Európai Egyetem (CEU) közgazdász professzora az SAP Siófokon megrendezett konferenciáján.