szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A következő félévben még stagnál, de már túljutott a mélyponton az ingatlanpiac Magyarországon az Ecostat ingatlanbarométer mutatója szerint, amely a harmadik negyedévben 1,54 százalékponttal 35,4 százalékra nőtt. Az elmúlt egy évben ez volt az egyetlen növekedési periódus – mondta Belyó Pál, az Ecostat főigazgatója hétfőn.

A lakosság ingatlanforgalmi konjunktúra indexe 6,35 százalékpontos növekedéssel 41,4 százalékon állt szeptember végén, jelezve, hogy a lakások forgalma – ha szerény mértékben is – de növekedni fog a következő fél évben. Jelenleg az 50 négyzetméter körüli lakások iránt a legnagyobb a kereslet.

Belyó Pál a lakások befektetési funkciójával is indokolta a kisebb, könnyebben értékesíthető ingatlanok iránti nagyobb keresletet. Elmondta azt is: az utóbbi 3 évben reálértéken 10 százalékkal emelkedtek a lakásárak.

Az ingatlanberuházók ugyan pesszimisták, a forgalmazók azonban nem számítanak további forgalomcsökkenésre. Az önkormányzatok ingatlanfejlesztési indexének csökkenése nem állt meg, a vállalkozások pedig még nem kívánnak – saját célú – ingatlan beruházásba fogni.

Az Ecostat az idén 4,4 százalékos éves inflációt vár, az ingatlanbarométer azonban 5,6 százalékos építőanyag áremelkedést mutat, míg a telekárak 2,6 százalékkal csökkenhetnek idén. A tervezési díjak és a munkaerő költségei minimálisan – 1,7 illetve 1,8 százalékkal – emelkednek, míg az építés-szerelés 2,9 százalékkal kerül többe az év végén, mint egy évvel korábban.

Az új és használt lakások ára egyaránt alku tárgya, már nehéz eladni – mind a fővárosban, mind vidéken – a nagy, és jó beosztású használt lakásokat is. A bérlakásokat hosszabb idő alatt lehet csak kiadni, és stagnálnak, illetve csökkennek a bérleti díjak.

Az irodapiacon kevesebb az új épület, jobb a kihasználtság (Oldaltörés)

Összesen 47 663 négyzetméter irodaterületet adtak bérbe Budapesten az idén a harmadik negyedévében, ami 2006 második negyedéve óta a legalacsonyabb érték, és 60 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest.

A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fóruma irodapiaci adatai szerint a múlt negyedévben a teljes bérbeadás 51 százaléka szerződéshosszabbításból, 37 százaléka meglévő épületekre vonatkozó új szerződésekből, 11 százaléka a meglévő területek növeléséből, és mindössze az egy százalék alatti része adódott előbérleti szerződésekből.

A gazdasági válság miatt a szerződés-hosszabbítások aránya folyamatosan nő, és 2009 első negyedéve óta a bérleti szerződések legnagyobb részét alkotja. Az öt legnagyobb bérleti tranzakcióból az első négy szerződéshosszabbítás volt.

A legnagyobb szerződés-megújítás a Tatáé volt a Science Parkban, a Deloitté az Park Átriumban, a Roche maradt a Terraparkban és a Novartis újratárgyalta bérletét a Bartók Házban. A legnagyobb új szerződést egy gyógyszerészeti cég kötötte a Dorottya Udvarban.

A budapesti piacon az elmúlt negyedévben 118.482 négyzetméter modern irodaterületet adtak át, így a teljes állomány szeptember végére elérte a 2.334.100 négyzetmétert. Az átadott épületek közül a legnagyobb a Madarász irodapark első üteme, ez 16.822 négyzetméter, az Infopark E, ami 16.250 négyzetméter, az IP West utolsó ütemei, ezek összesen 13.974 négyzetmétert és a Capital Square II. fázisa, amely 10.541 négyzetmétert tett ki.

A kihasználatlansági mutató az előző negyedévhez képest 1,7, az egy évvel ezelőtt mért értékhez képest pedig 4,6 százalékponttal emelkedett. Szeptember végén a budapesti bérirodák 19,7 százaléka üres volt, ez 2003. decembere óta a legmagasabb érték. A város egyes részpiacain átlagosan 1,2-1,6 százalékponttal, míg a Központi Piacon több mint 2 százalékponttal nőtt a kihasználatlanság. Az üresedési ráta továbbra is a központi piacon a legalacsonyabb, míg immár harmadik negyedéve a legmagasabb a pesti nem-központi piacon mérhető.

A fórum tagjai a CB Richard Ellis, a Colliers International, a Cushman & Wakefield, a DTZ, és a Jones Lang LaSalle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!